Mój Prąd 3.0 od 1 lipca 2021. Nowe obowiązki beneficjenta programu Mój Prąd 3.0 i mniejsza dotacja

2021-07-06 11:55
panele fotowoltaiczne na dachu domu jednorodzinnego
Autor: Marcin Czechowicz Mój Prąd 3.0 ruszył 1 lipca

Mój Prąd 3.0 wystartował 1 lipca 2021. Nabór wniosków do programu Mój Prąd 3.0 będzie trwał do 22 grudnia 2021 r. z możliwością przedłużenia lub do wyczerpania alokacji środków. Jakie są zasady Mojego Prądu 3.0? Jaka jest kwota dofinansowania w programie Mój Prąd 3.0?

Spis treści

 1. Mój Prąd 3.0 - zasady
 2. Dla kogo program Mój Prąd 3.0?
 3. Program Mój Prąd 3.0 - nowe możliwości?
 4. Jaka będzie wysokość dotacji w programie Mój Prąd 3.0?
 5. Kiedy można składać wnioski do programu Mój Prąd 3.0?
 6. Jaki nowy obowiązek ma beneficjent programu Mój Prąd 3.0?

Program Mój Prąd to instrument wsparcia rozwoju energetyki prosumenckiej, a konkretnie segmentu mikroinstalacji fotowoltaicznych. Najwięcej prosumentów w Polsce stanowią właściciele instalacji PV - ich liczba przekroczyła 507 972 (stan marzec 2021 roku). Łączna moc zainstalowana w instalacjach wyniosła 3293,8 MW.

Dotychczas wnioskodawcy mogli ubiegać się o dofinansowanie w formie dotacji do 50% kosztów kwalifikowanych mikroinstalacji wchodzącej w skład przedsięwzięcia, ale nie więcej niż 5000 zł.

Mój Prąd 3.0 - zasady

Dofinansowanie do fotowoltaiki może zostać wykorzystane na zakup i montaż mikroinstalacji o mocy od 2 kW do 10 kW, dla budynków mieszkalnych już istniejących. Środki z programu Mój Prąd nie przysługują na zwiększenie mocy lub remont już istniejącej instalacji. Pieniądze mogą otrzymać wyłącznie osoby fizyczne produkujące energię elektryczną ze słońca na własne potrzeby, które podpisały umowę kompleksową z dystrybutorem energii.

Dla kogo program Mój Prąd 3.0?

Tak jak w poprzednich edycjach, Mój Prąd 3.0 skierowany jest do osób fizycznych wytwarzających energię elektryczną na własne potrzeby, które mają zawartą umowę kompleksową (z Operatorem Sieci Dystrybucyjnej – OSD, zakładem energetycznym), regulującą kwestie związane z wprowadzeniem do sieci energii elektrycznej wytworzonej w mikroinstalacji.

O dotację w programie Mój Prąd 3.0 można ubiegać, jeśli:

 • instalacja jest już wykonana i podłączona do sieci elektroenergetycznej (wyposażona również w licznik dwukierunkowy),
 • instalacja fotowoltaiczna ma moc 2-10 kW i jest przeznaczona na cele mieszkaniowe,
 • wydatki na instalację zostały poniesione od 1 lutego 2020 r. i instalacja nie została zakończona przed tą datą,
 • inwestycja nie jest rozbudową już istniejącej instalacji.
Zyski z programu Mój Prąd 3.0
 • Zwrot części kosztów inwestycji.
 • Dotacja zwolniona z podatku PIT.
 • Koszty inwestycji, które nie zostały pokryte wsparciem można odliczyć od podatku (ulga termomodernizacyjna).
 • Dalsze redukcja CO2 (do tej pory dzięki programowi wynosi 940 479 200 kg/rok).
panele fotowoltaiczne
Autor: Piotr Mastalerz W programie Mój Prąd 3.0 wspierane są mikroinstalacje fotowoltaiczne podłączone do sieci OSD, wytwarzające energię elektryczną na własne potrzeby prosumenta, w przedziale mocy 2-10 kW

Program Mój Prąd 3.0 - nowe możliwości?

W programie Mój Prąd 3.0 na rok 2021 przewidywano dofinansowanie nie tylko zakupu i montażu mikroinstalacji o mocy od 2 kW do 10 kW. Planowano rozszerzenie programu wsparcia na kolejne rozwiązania kompatybilne z fotowoltaiką, a miały to być m.in:

Rząd wycofał się jednak z rozszerzenia programu Mój Prąd 3.0. Przełożono je na kolejną planowaną edycję.

Jaka będzie wysokość dotacji w programie Mój Prąd 3.0?

Budżet na realizację programu Mój Prąd 3.0 w latach 2021-2023 wynosie nie więcej niż 534 mln złotych, czyli prawie o połowę mniej niż poprzednich edycji.

W edycji Mój Prąd 3.0 dotacja może pokryć do 50% kosztów kwalifikowanych mikroinstalacji, jednak nie więcej niż 3000 zł. Maksymalna kwota dofinansowania jest zatem o 2000 zł mniejsza niż w ubiegłych latach. Zachowano bezzwrotną formę wsparcia. Jest ona również zwolniona z podatku PIT.

Kiedy można składać wnioski do programu Mój Prąd 3.0?

Rozpoczęcie naboru wniosków do programu Mój Prąd 3.0 ruszyło 1 lipca 2021 i ma potrwać do 22 grudnia 2021 lub do wykorzystania środków.

Jaki nowy obowiązek ma beneficjent programu Mój Prąd 3.0?

Beneficjent, który uzyskał dofinansowanie w programie Mój Prąd 3.0 zobowiązany jest do umieszczenia tabliczki informacyjnej bezpośrednio po otrzymaniu decyzji o dofinansowaniu – automatyczne powiadomienie o przyznaniu dotacji wysyłane jest poprzez GWD (Generator Wniosków o Dofinansowanie) na adres mailowy podany we wniosku (nie później jednak niż dwa miesiące od daty otrzymania tego powiadomienia).

Tablica powinna być umieszczona w miejscu inwestycji, np. na elewacji budynku/ogrodzeniu itp. i musi spełniać określone wymagania:

 • musi być wykonana z trwałego materiału np. metalu, drewna lub tworzywa sztucznego,
 • sugerowany format to A3 (420 mm x 297 mm), minimalny A4 (297 mm x 210 mm),
 • musi zawierać 4 wskazane logotypy,
 • musi zawierać informację: Inwestycja proekologiczna wsparta w Programie Mój Prąd.

Na tablicy nie ma możliwości umieszczania innych informacji i znaków graficznych, w tym np. logotypów firm instalujących panele PV.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej