mObywatel na równi z dowodem osobistym! Jest ustawa o aplikacji mObywatel. Duże zmiany w przepisach

2022-12-05 16:26
Aplikacja mObywatel
Autor: Getty Images Aplikacja mObywatel na równi z dowodem osobistym - jest ustawa

2 grudnia 2022 roku Komitet Rady Ministrów ds. Cyfryzacji przyjął ustawę o aplikacji mObywatel. Oznacza to, że cyfrowy dokument w aplikacji, będzie tożsamy z tradycyjnym dowodem osobistym. Jakie zmiany wprowadza ustawa o aplikacji mObywatel?

Spis treści

 1. Jakie zmiany wprowadza ustawa o aplikacji mObywatel?
 2. Czym jest mObywatel?
 3. Jak założyć aplikację mObywatel w telefonie?
 4. Czy profil zaufany to to samo co mObywatel?
 5. Jak aktywować dokument mObywatel krok po kroku

Jakie zmiany wprowadza ustawa o aplikacji mObywatel?

Przede wszystkim nowa ustawa wprowadza zmiany, które zapewniają możliwości potwierdzania swojej tożsamości z wykorzystaniem aplikacji mObywatel we wszystkich sytuacjach, w których aktualnie dopuszczalne jest użycie dowodu osobistego.

Aplikacja mObywatel umożliwi, m.in.:

 • wygodne korzystanie z dokumentów elektronicznych, które staną się tożsame z dokumentami tradycyjnymi (m.in. dowód osobisty, prawo jazdy, legitymacja studencka, czy Karta Dużej Rodziny),
 • dokonywanie opłat administracyjnych online,
 • otrzymywanie powiadomień push.

Czym jest mObywatel?

Aplikacja mObywatel umożliwia okazanie i potwierdzenie danych, np. w pociągach, podczas kontroli, podczas wyborów, przy zakładaniu kart lojalnościowych, odbierając „polecony” na poczcie, na siłowni, w sklepie, w recepcji, w przychodni, w hotelu, itp.

Już teraz z aplikacji można korzystać w wielu przypadkach, jednak nie jest ona uznawana jako dowód osobisty.

Dotychczas z mObywatela nie można było korzystać w sytuacjach, w których prawo wymaga okazania dowodu osobistego lub paszportu (np. w banku, na lotnisku, u notariusza, rejestrując kartę SIM). To się niedługo zmieni. 

Procedowana ustawa o aplikacji mObywatel, to ważny krok dla rozwoju cyfryzacji w Polsce. Dzięki wprowadzanym zmianom cyfrowy dokument będzie tożsamy z tradycyjnym dowodem osobistym - powiedział Adam Andruszkiewicz, Sekretarz Stanu w Kancelarii Premiera.

Jak założyć aplikację mObywatel w telefonie?

Należy wejść na stronę sklepu z aplikacjami na swój telefon: Google Play albo App Store i znaleźć aplikację. Następnie wybierać - Zainstaluj i dalej postępować zgodnie z komunikatami na ekranie. Na koniec należy uruchomić aplikację i zaakceptować regulamin.

Ważne

Aplikacja mObywatel i dokumenty są bezpłatne. Można jednak zapłacić za korzystanie z internetu podczas pobierania danych - według taryfy danego operatora.

Czy profil zaufany to to samo co mObywatel?

Nie. Profil zaufany musisz założyć jeśli chcesz korzystać z mTożsamości w aplikacji mObywatel. Potwierdza on Twoją tożsamość.

Jak aktywować dokument mObywatel krok po kroku

Jeśli masz już profil zaufany (wymóg) możesz przejść do kolejnego kroku.

 • Weź telefon i przejdź do sklepu z aplikacjami Android: uruchom sklep Google Play i znajdź aplikację mObywatel. iOS (telefony Apple): uruchom App Store i znajdź aplikację mObywatel.
 • Zainstaluj aplikację mObywatel.
 • Uruchom aplikację mObywatel i zapoznaj się z podstawowymi informacjami oraz regulaminem.
 • Na głównym ekranie wybierz Dodaj swój pierwszy dokument (lub Dodaj dokument - jeśli korzystasz już z mLegitymacji studenckiej).
 • Z listy dokumentów wybierz mObywatel.
 • Wybierz odnośnik profil zaufany
 • Postępuj zgodnie z instrukcjami na ekranie.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej