mObywatel na równi z dowodem osobistym! Jest ustawa o aplikacji mObywatel. Duże zmiany w przepisach

2 grudnia 2022 roku Komitet Rady Ministrów ds. Cyfryzacji przyjął ustawę o aplikacji mObywatel. Oznacza to, że cyfrowy dokument w aplikacji, będzie tożsamy z tradycyjnym dowodem osobistym. Jakie zmiany wprowadza ustawa o aplikacji mObywatel?
Spis treści
- Jakie zmiany wprowadza ustawa o aplikacji mObywatel?
- Czym jest mObywatel?
- Jak założyć aplikację mObywatel w telefonie?
- Czy profil zaufany to to samo co mObywatel?
- Jak aktywować dokument mObywatel krok po kroku
Jakie zmiany wprowadza ustawa o aplikacji mObywatel?
Przede wszystkim nowa ustawa wprowadza zmiany, które zapewniają możliwości potwierdzania swojej tożsamości z wykorzystaniem aplikacji mObywatel we wszystkich sytuacjach, w których aktualnie dopuszczalne jest użycie dowodu osobistego.
Aplikacja mObywatel umożliwi, m.in.:
- wygodne korzystanie z dokumentów elektronicznych, które staną się tożsame z dokumentami tradycyjnymi (m.in. dowód osobisty, prawo jazdy, legitymacja studencka, czy Karta Dużej Rodziny),
- dokonywanie opłat administracyjnych online,
- otrzymywanie powiadomień push.
Czym jest mObywatel?
Aplikacja mObywatel umożliwia okazanie i potwierdzenie danych, np. w pociągach, podczas kontroli, podczas wyborów, przy zakładaniu kart lojalnościowych, odbierając „polecony” na poczcie, na siłowni, w sklepie, w recepcji, w przychodni, w hotelu, itp.
Już teraz z aplikacji można korzystać w wielu przypadkach, jednak nie jest ona uznawana jako dowód osobisty.
Dotychczas z mObywatela nie można było korzystać w sytuacjach, w których prawo wymaga okazania dowodu osobistego lub paszportu (np. w banku, na lotnisku, u notariusza, rejestrując kartę SIM). To się niedługo zmieni.
Procedowana ustawa o aplikacji mObywatel, to ważny krok dla rozwoju cyfryzacji w Polsce. Dzięki wprowadzanym zmianom cyfrowy dokument będzie tożsamy z tradycyjnym dowodem osobistym - powiedział Adam Andruszkiewicz, Sekretarz Stanu w Kancelarii Premiera.
Jak założyć aplikację mObywatel w telefonie?
Należy wejść na stronę sklepu z aplikacjami na swój telefon: Google Play albo App Store i znaleźć aplikację. Następnie wybierać - Zainstaluj i dalej postępować zgodnie z komunikatami na ekranie. Na koniec należy uruchomić aplikację i zaakceptować regulamin.
Aplikacja mObywatel i dokumenty są bezpłatne. Można jednak zapłacić za korzystanie z internetu podczas pobierania danych - według taryfy danego operatora.
Czy profil zaufany to to samo co mObywatel?
Nie. Profil zaufany musisz założyć jeśli chcesz korzystać z mTożsamości w aplikacji mObywatel. Potwierdza on Twoją tożsamość.
Jak aktywować dokument mObywatel krok po kroku
Jeśli masz już profil zaufany (wymóg) możesz przejść do kolejnego kroku.
- Weź telefon i przejdź do sklepu z aplikacjami Android: uruchom sklep Google Play i znajdź aplikację mObywatel. iOS (telefony Apple): uruchom App Store i znajdź aplikację mObywatel.
- Zainstaluj aplikację mObywatel.
- Uruchom aplikację mObywatel i zapoznaj się z podstawowymi informacjami oraz regulaminem.
- Na głównym ekranie wybierz Dodaj swój pierwszy dokument (lub Dodaj dokument - jeśli korzystasz już z mLegitymacji studenckiej).
- Z listy dokumentów wybierz mObywatel.
- Wybierz odnośnik profil zaufany
- Postępuj zgodnie z instrukcjami na ekranie.