mObywatel 2.0, czyli wszystkie dokumenty i usługi w jednej aplikacji. Co nowego w mObywatelu i od kiedy?

2023-03-29 14:15
mObywatel 2.0
Autor: KPRM Nowa aplikacja mObywatel 2.0 będzie dostępna na przełomie lipca i sierpnia 2023

mObywatel 2.0 - aplikacja, która umożliwi posługiwanie się na terenie kraju dokumentami, w tym dowodem osobistym, na równi z dokumentami tradycyjnymi będzie dostępna na przełomie lipca i sierpnia 2023. Ustawą o aplikacji mObywatel zajmuje się teraz Senat. Jakie nowe usługi zaoferuje mObywatel 2.0?

Spis treści

  1. W aplikacji mObywatel cyfrowy dokument tożsamości
  2. Jakie nowe dokumenty w mObywatel 2.0?
  3. Jakie usługi w mObywatelu?
  4. Jak założyć aplikację mObywatel w telefonie?
  5. Czy profil zaufany i mObywatel są tym samym?
  6. Jak aktywować dokument mObywatel krok po kroku

"mObywatel 2.0 wejdzie razem z nową ustawą, czyli na przełomie czerwca i lipca. W aplikacji będzie szereg nowych usług: tymczasowe prawo jazdy, które odbierzemy zaraz po zdaniu egzaminu, nowe dokumenty takie jak prawo wykonywania zawodu w zawodach medycznych i szereg nowych funkcji" - mówi Janusz Cieszyński, Sekretarz stanu ds. cyfryzacji w KPRM.

W aplikacji mObywatel cyfrowy dokument tożsamości

Trzeba wiedzieć, że cyfrowy dokument tożsamości to nie jest dowód osobisty w postaci elektronicznej - czytamy na stronie KPRM. To nowy dokument (funkcjonujący niezależnie od dowodu osobistego), którym będziemy mogli posługiwać na terenie kraju. Ale nie będziemy mogli posłużyć się nim, np. przekraczając granicę kraju (wymagany jest tradycyjny dowód osobisty lub paszport) oraz wnioskując o dowód osobisty.

Elektroniczny dokument będzie jednak powszechnie respektowany – w urzędach, bankach i w każdym miejscu, gdzie załatwiamy jakieś sprawy i wymagany jest dokument tożsamości.

Trzeba jednak wiedzieć, że respektowania dowodu osobistego w aplikacji mObywatel przez banki zostanie wprowadzony 1 września 2023 roku.

Jakie nowe dokumenty w mObywatel 2.0?

Aktualnie użytkownicy aplikacji mObywatel mają dostęp do kilkunastu usług. Od stycznia 2023 w aplikacji dostępna jest mLegitymacja emeryta-rencisty. Dostępne są także legitymacja adwokacka i poselska.

Po wejściu w życie ustawy, w mObywatelu 2.0 pojawią się nowe cyfrowe dokumenty:

  • poświadczające prawo wykonywania zawodu medycznego,
  • legitymacja osoby niepełnosprawnej,
  • legitymacja służbowa nauczyciela,
  • legitymacja doktoranta
  • tymczasowe elektroniczne prawo jazdy.

Przyjęta przez Sejm regulacja ma umożliwić jednostkom samorządu terytorialnego i innym podmiotom udostępnianie w mObywatelu lokalnych dokumentów, np. karty mieszkańca miasta, czy kart członkowskich, np. klubu seniora, klubu sportowego, czy innych.

Każdy student będzie w pierwszej kolejności otrzymywał cyfrową wersję legitymacji studenckiej, która dostępna będzie w aplikacji mObywatel. Natomiast mLegitymacja szkolna będzie dostępna dla każdego ucznia, jeśli rodzic nie wyrazi sprzeciwu.

Jakie usługi w mObywatelu?

Już niedługo możliwe będzie też wykorzystywanie aplikacji mObywatel jako drugiego czynnika uwierzytelnienia profilu zaufanego.

W mObywatelu dostępne będą również usługi e-Urzędu Skarbowego. Aplikacja umożliwi płacenie  za usługi administracyjne, czyli np. wydanie dokumentów, wniosków czy uiszczanie opłat skarbowych.

W planach jest, aby aplikacja wysyłała powiadomienia o otrzymaniu zwrotu podatku, dofinansowaniu z gminy, czy decyzji o przyjęciu dziecka do przedszkola. Poinformuje także o zbliżającym się terminie ważności dokumentów, takich jak dowód osobisty, czy paszport.

Aplikacja mObywatel ma być zintegrowana z Centralną Ewidencją i Informacją o Działalności Gospodarczej (CEIDG), Krajowym Rejestrem Sądowym (KRS), Rejestrem Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, Rejestrem Komorników i Notariuszy.

Do tej pory zanotowano 9,5 mln pobrań mObywatel.

Jak założyć aplikację mObywatel w telefonie?

Należy wejść na stronę sklepu z aplikacjami na swój telefon: Google Play albo App Store i znaleźć aplikację. Następnie wybierać - Zainstaluj i dalej postępować zgodnie z komunikatami na ekranie. Na koniec należy uruchomić aplikację i zaakceptować regulamin.

Ważne

Aplikacja mObywatel i dokumenty są bezpłatne. Można jednak zapłacić za korzystanie z internetu podczas pobierania danych - według taryfy danego operatora.

Czy profil zaufany i mObywatel są tym samym?

Nie. Profil zaufany musisz założyć jeśli chcesz korzystać z mTożsamości w aplikacji mObywatel. Potwierdza on Twoją tożsamość.

Jak aktywować dokument mObywatel krok po kroku

Jeśli masz już profil zaufany (wymóg) możesz przejść do kolejnego kroku.

  • Weź telefon i przejdź do sklepu z aplikacjami Android: uruchom sklep Google Play i znajdź aplikację mObywatel. iOS (telefony Apple): uruchom App Store i znajdź aplikację mObywatel.
  • Zainstaluj aplikację mObywatel.
  • Uruchom aplikację mObywatel i zapoznaj się z podstawowymi informacjami oraz regulaminem.
  • Na głównym ekranie wybierz Dodaj swój pierwszy dokument (lub Dodaj dokument - jeśli korzystasz już z mLegitymacji studenckiej).
  • Z listy dokumentów wybierz mObywatel.
  • Wybierz odnośnik profil zaufany
  • Postępuj zgodnie z instrukcjami na ekranie.

Źródło: PAP

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej