Ministerstwo Gospodarki chce ukrócić zatory płatnicze. Nowe terminy dla płatności
Zatory płatnicze stały się ostatnio plagą w relacjach między inwestorami i firmami budowlanymi, ale również pomiędzy firmami uczestniczącymi w tym samym zadaniu, podwykonawcy dźwigają największy ciężar finansowy realizowanych inwestycji. Dlatego wśród firm związanych z budownictwem jest coraz więcej bankrutów. To nowe zjawisko chce ograniczyć Ministerstwo Gospodarki, które przygotowało projekt nowelizacji ustawy o terminach zapłaty w transakcjach handlowych.
Ministerstwo Gospodarki proponuje wprowadzenie zasady 30-dniowego terminu zapłaty należności przez organy publiczne w transakcjach z przedsiębiorcami. Projekt określa również maksymalny, 60-dniowy termin na regulowanie płatności w pozostałych transakcjach, z możliwością przedłużenia tego okresu uzgodnioną między przedsiębiorcami.
Takie zapisy miałyby działać dyscyplinująco na strony umów, by określały możliwie krótkie terminów płatności. To ma być również narzędziem dla wierzycieli by mogli naliczanie rekompensaty i odsetki za opóźnienia.
Wprowadzenie zmian w obowiązujących przepisach ustawy wynika z obowiązku wdrożenia do krajowego systemu prawnego dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2011/7/UE z dnia 16 lutego 2011 r. w sprawie zwalczania opóźnień w płatnościach w transakcjach handlowych. Państwa członkowskie zobowiązane są do implementacji nowej dyrektywy do dnia 16 marca 2013 r. Proponowana nowelizacja ustawę z dnia 12 czerwca 2003 r. o terminach zapłaty w transakcjach handlowych (Dz.U. Nr 139, poz. 132 z późn. zm) jest kolejnym etap prac nad ograniczaniem problemu jakim są zatory płatnicze.
Ministerstwo Gospodarki przesłał propozycję nowelizacji do uzgodnień międzyresortowych i konsultacji społecznych.