Minister Sławomir Nowak zapowiada: koniec z niepłaceniem podwykonawcom

2012-05-23 14:57
Sławomir Nowak ministrem od budownictwa
Autor: slawomirnowak.pl Sławomir Nowak został desygnowany na ministra transportu, budownictwa i gospodarki morskiej

O tym, że wykonawcy generalni nie płacą w terminie swoim podwykonawcom wiadomo nie od dziś. Sprawa zrobiła się głośna, gdy zatory płatnicze uderzyły w inwestycje szykowane na EURO. Zareagował na to Sławomir Nowak, minister transportu, budownictwa i gospodarki morskiej: za kilka tygodni będzie ustawa, która zmusi generalnych wykonawców do płacenia swoim podwykonawcom...

Takie publiczne deklaracje minister Sławomir Nowak składał od czasu problemów na autostradzie A2, w tym samym czasie zaczęli protestować podwykonawcy wykonujący roboty na stadionach szykowanych na EURO. I słowo stało się faktem. Jest już gotowy projekt (z 18 maja 2012) ustawy o ochronie praw przedsiębiorców wykonujących prace wykonawcze związane z realizacją zamówienia publicznego na roboty budowlane. W świetle proponowanych zapisów zamawiający będzie miał prawo żądać zabezpieczenia od wykonawcy (generalnego wykonawcy), z którego zamawiający będzie mógł dokonywać wypłat należności na rzecz podwykonawców, którzy wykonali w całości lub w części roboty niezrealizowane przez wykonawcę (generalnego wykonawcę).

Przeczytaj o bankructwach firm budowlanych

Zachęcamy do przeanalizowania całego projektu ustawy o ochronie praw podwykonawców. Czy to już wystarczy do zabezpieczenia interesów podwykonawców i skończą się zatory płatnicze drastycznie pogarszające sytuację finansową szczególnie małych firm budowlanych.

Drogi i autostrady w Polsce: jak zahamować spadek inwestycji drogowych w najbliższych latach?
Autor: Jupiterimages
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej