Minimalny staż pracy do emerytury - jaki jest i jakiej wysokości daje emeryturę?

2023-10-02 12:36
Minimalny staż pracy - prawo do emerytury wysokość świadczenia okresy składkowe okresy nieskładkowe tablice dalszego trwania życia
Autor: Szymon Starnawski / Grupa Murator W nowym systemie zgromadzenie minimalnego stażu pracy gwarantuje prawo do emerytury w wysokości co najmniej najniższego świadczenia; bez tego stażu emerytura może wynosić nawet kilkanaście złotych miesięcznie

Staż pracy wpływa na wysokość emerytury w prosty sposób – im dłużej pracujemy, tym dłużej płacimy składki na ubezpieczenie emerytalne. W ten sposób ciągle wzrasta kwota zapisana w ZUS na naszych kontach – im jest wyższa, tym na wyższą w przyszłości możemy liczyć emeryturę. Ale czy staż pracy wpływa też na prawo do emerytury?

Spis treści

  1. Minimalny staż pracy: emerytura ustalana według starego systemu
  2. Minimalny staż pracy do emerytury w nowym systemie
  3. Jak staż pracy wpływa na wysokość emerytury?

Czy trzeba mieć przepracowaną liczbę lat, by w ogóle emeryturę dostać?

Minimalny staż pracy był jednym z warunków, które – łącznie z osiągniętym wiekiem – trzeba było spełnić, by w ogóle nabyć prawo do emerytury, ale w starym systemie.

Minimalny staż pracy: emerytura ustalana według starego systemu

Ten system dotyczy osób urodzonych do końca 1948 roku. Zdecydowana większość z nich pobiera już od kilku lub nawet kilkunastu lat emerytury, ale formalnie dalej dla najstarszych seniorów, którzy z jakichś względów dopiero teraz składaliby wniosek o emeryturę, tak prawo do niej ustalane będzie.

Pierwszy warunek w przypadku takich osób – osiągnięcie ustawowego wieku emerytalnego wynoszącego 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn jest w przypadku takich osób spełniony, i to z nawiązką.

Drugi – minimalny staż pracy – wynosi 20 przepracowanych lat dla kobiet i 25 lat dla mężczyzn.

Właśnie brak dostatecznego stażu pracy najczęściej może być przyczyną, dla której starsi seniorzy dopiero teraz mogą ubiegać się po emeryturę – po prostu po „dopracowaniu” brakującego okresu.

Trzeba wiedzieć, że ten staż pracy składa się z okresów składkowych i nieskładkowych. Okresy nieskładkowe to np. czas nauki, służby wojskowej, pobierania zasiłku chorobowego albo opiekuńczego. W tym czasie nie płaci się co prawda składek na ubezpieczenie emerytalne, ale przepisy emerytalne nakazują wliczać niektóre takie okresy do stażu – stąd zresztą nazwa „okresy nieskładkowe”.

Przy ustalaniu minimalnego stażu pracy dla celów emerytalnych okresy nieskładkowe nie mogą jednak stanowić więcej niż 1/3 udokumentowanych okresów składkowych, a więc takich kiedy płacona była składka na ubezpieczenie emerytalne.

Minimalny staż pracy do emerytury w nowym systemie

Osoby urodzone od 1 stycznia 1949 r. przechodzą na emeryturę według nowych zasad. W ich przypadku od stażu pracy nie zależy samo prawo do emerytury. Z formalnego punktu widzenia emeryturę dostanie nawet osoba, która przepracowała tylko kilka miesięcy przed osiągnięciem wieku emerytalnego.

Wysokość emerytury wylicza się bowiem dzieląc zgromadzone pieniądze na koncie ZUS oraz subkoncie i ewentualnie naliczone w formie kapitału początkowego przez liczbę miesięcy dalszego trwania życia – podawaną co rok w formie specjalnych tablic. Dlatego niektóre emerytury w nowym systemie mogą wynosić nawet mniej niż 100 zł miesięcznie.

A co z minimalną emeryturą? No właśnie, jest takie gwarantowane świadczenie – wypłacane jest jednak ono wyłącznie seniorom, którzy mają zgromadzony minimalny staż pracy. Także dla nich wynosi on 20 lat w przypadku kobiet lub 25 lat w przypadku mężczyzn. Podobnie jak w starym systemie staż pracy jest ustalany z uwzględnieniem okresów składkowych i nieskładkowych.

Dopiero udokumentowanie minimalnego stażu pracy gwarantuje emeryturę w wysokości minimalnej emerytury, o ile oczywiście w przypadku konkretnego seniora przez podzielenie zgromadzonych na kontach emerytalnych w ZUS kapitałów przez liczbę miesięcy z tablic dalszego trwania życia wyjdzie kwota niższa niż obowiązująca w dniu wyliczania emerytury najniższa emerytura.

Zgromadzenie więc minimalnego stażu pracy daje gwarancję otrzymywania minimalnej emerytury, która na dodatek jest waloryzowana co roku 1 marca o wskaźnik waloryzacji. Brak udokumentowanego minimalnego stażu pracy takiego prawa nie daje.

Jak staż pracy wpływa na wysokość emerytury?

Osoby, które mimo osiągnięcia ustawowego wieku emerytalnego nie mają minimalnego stażu pracy, o ile zgromadziły na kontach emerytalnych w ZUS duże kwoty, mogą z formalnego punktu widzenia otrzymywać odpowiednio wysokie emerytury nawet bez tego stażu.

W praktyce jednak jest to dość trudne. Jak wyliczają eksperci przepracowanie 5-10 lat przy regularnym płaceniu składek emerytalnych od wynagrodzenia na poziomie średniej krajowej da góra 500-700 zł miesięcznej emerytury.

Dlatego przed ostatecznym przejściem na emeryturę, warto policzyć swój staż pracy (okresy składkowe i nieskładkowe) i sprawdzić – chociażby korzystając z kalkulatora ZUS – ile wyniesie emerytura. Jeśli wypadnie ona poniżej minimalnej emerytury – aktualnie jest to 1588,44 zł – a nie ma się minimalnego stażu pracy, warto odwlec termin złożenia wniosku o emeryturę do dnia, w którym spełni się jeden z tych parametrów: osiągnie minimalny staż pracy gwarantujący emeryturę w minimalnej wysokości albo kalkulator ZUS wyliczy ze zgromadzonych składek emeryturę wyższą od minimalnej.

Listen on Spreaker.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej