Minimalne wynagrodzenie 2025 – rząd zaproponował nową kwotę. Jaka będzie najniższa krajowa? Czy będą dwie waloryzacje?

2024-06-14 8:48
Pensja minimalna 2025
Autor: Szymon Starnawski Rząd zaproponował kwotę minimalnego wynagrodzenia - będzie podwyżka!

Od 2018 r. minimalne wynagrodzenie za pracę wzrosło ponad dwukrotnie z 2100 zł do 4242 zł na początku 2024 r. Od 1 lipca będzie jeszcze wyższe i osiągnie 4300 zł. Czy w 2025 r. będzie kolejny duży wzrost płacy minimalnej? Jaka będzie wysokość najniższej pensji Polaków?

Spis treści

  1. Jak jest ustalane minimalne wynagrodzenie?
  2. Czy minimalna krajowa to wynagrodzenie zasadnicze?
  3. Czy w 2025 minimalna krajowa będzie ustalana inaczej?
  4. Minimalne wynagrodzenie 2025 – jaka kwota?
  5. Czy będą dwie waloryzacje?

W 2024 r. zaplanowano dwukrotnie podniesienie pensji minimalnej. Wynikało to z prognoz, które zakładały inflację powyżej 5%. W tym roku inflacja wynosi na razie ok 2,5%. Prognozy NBP zakładają w 2025 r. inflację ok. 4,1%, jednak może być wyższa ze względu na odmrożenie cen energii od lipca 2024 r. Co roku rząd musi podać proponowaną kwotę najniższego wynagrodzenia do 15 czerwca. To bardzo ważna informacja dla ponad 3,5 mln pracowników na etacie w Polsce, którzy pobierają takie pensje.

Jak jest ustalane minimalne wynagrodzenie?

Pensja minimalna to najmniejsza kwota wynagrodzenia jaką powinien zapłacić pracodawca osobie zatrudnionej w ramach stosunku pracy na pełny etat.

Ustalana jest co roku na podstawie ustawy z 2002 r. o minimalnym wynagrodzeniu za pracę. Propozycję wysokości pensji minimalnej proponuje Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Do 15 czerwca rząd musi podjąć decyzję czy zgadza się na propozycję resortu lub ewentualnie uzgadnia inną. Rządowa propozycja przekazywana jest do konsultacji Radzie Dialogu Społecznego. Rada złożona z przedstawicieli rządu, związków zawodowych i organizacji pracodawców musi do 15 lipca przedstawić rządowi uzgodnioną w toku negocjacji propozycję wysokości wynagrodzenia minimalnego. W przypadku, gdyby nie mogła jej ustalić Rada Ministrów do 15 września sama ustala jej wysokość; nie może być niższa od przyjętej i zaproponowanej do negocjacji w RDS.

Czy minimalna krajowa to wynagrodzenie zasadnicze?

Według obecnych przepisów pensja zasadnicza osób zatrudnionych na cały etat może być niższa od minimalnego wynagrodzenia. Do minimalnej krajowej mogą ją podnosić premie i inne dodatki. Jednak to od pensji zasadniczej bez dodatków są liczone składki na ubezpieczenie społeczne, a więc pracownik wiele na tym traci. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Opieki Społecznej pracuje nad ustawą, która ma to zmienić. Jednym z przepisów nowej ustawy ma być zapis, według którego minimalna krajowa będzie się musiała równać wynagrodzeniu zasadniczemu.

Czy w 2025 minimalna krajowa będzie ustalana inaczej?

Polska powinna wdrożyć unijne dyrektywy w sprawie minimalnych płac do 25 listopada 2024 r. Według europejskich przepisów przyjętych 19 października 2022 r. powinno wynosić 60% mediany wynagrodzenia brutto lub 50% średniej pensji brutto. Premier Donald Tusk zapowiedział jednak, że sposób określenia najniższej krajowej pensji na 2025 r. będzie taki sam jak dotychczas.

Minimalne wynagrodzenie 2025 – jaka kwota?

Rząd na obecnym posiedzeniu 13 czerwca zaproponował nową kwotę minimalnej krajowej płacy. Minimalne wynagrodzenie ma wynieść 4626 zł brutto, czyli o 326 zł więcej niż stawka, która ma obowiązywać od 1 lipca 2024 r. Podana kwota jest zgodna z propozycją Ministerstwa Rodziny, Pracy i Opieki Społecznej. Zaproponowano też minimalną stawkę godzinową za pracę, którą ustalono na 30,20 zł, czyli o 2,10 zł więcej niż będzie obowiązywać od 1 lipca 2024 r.

Propozycje zostaną przedstawione Radzie Dialogu Społecznego. Oficjalną nową kwotę minimalnego wynagrodzenia w 2025 r. poznamy do 15 września 2024 r.

Czy będą dwie waloryzacje?

Na razie nie przewidziano w 2025 r. dwóch waloryzacji. To jeszcze może się zmienić wraz z sytuacją gospodarczą, a przede wszystkim prognozami poziomu inflacji. W przypadku, gdy prognozowany wskaźnik będzie wyższy od 5% będzie druga waloryzacja pensji minimalnej w 2025 r.

Nowa Huta nie taka stara, a już zabytkowa.

Murator Remontuje: Montaż zestawu podtynkowego
Materiał sponsorowany
Listen on Spreaker.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Czytaj więcej