Mieszkanie za remont 2023 - jak dostać od miasta mieszkanie do remontu i tanio je wynająć?

2023-11-09 15:55
mieszkanie za remont 2023
Autor: gettyimages Program Mieszkanie za remont 2023 daje możliwość wynajęcia mieszkania w korzystnej cenie mieszkania od miasta w zamian za przeprowadzenie jego remontu

Mieszkanie za remont to program, który jest szansą na własne „M" dla osób, których nie stać na kupno mieszkania, kredyt czy nawet wynajem na rynku komercyjnym. Mieszkanie za remont umożliwia wynajęcie w dobrej cenie mieszkania od miasta w zamian za przeprowadzenie remontu. Gdzie aktualnie działa program, bo nie jest to program ogólnopolski? Jakie warunki trzeba spełnić, aby od miasta dostać mieszkanie do remontu?

Spis treści

  1. Mieszkanie za remont - co to za program?
  2. Na czym polega program Mieszkanie za remont?
  3. Jakie mieszkania do wyboru w programie Mieszkania za remont?
  4. Mieszkanie za remont - aktualny nabór
  5. Dla kogo program Mieszkanie za remont?
  6. Jakie warunki trzeba spełnić, aby ubiegać się o mieszkanie za remont?
  7. Wnioski i umowy programu Mieszkanie za remont
  8. Program Mieszkanie za remont to też korzyść dla miast

Mieszkanie za remont - co to za program?

Coraz więcej polskich miast przystępuje do programu Mieszkanie za remont, np. Kraków, Kielce, Łódź, Katowice, Sosnowiec, Szczecin, Tarnów, Jaworzno, Katowice czy Gdańsk. Program uruchamiany jest w wybranych miastach okresowo, w zależności od zasobu w mieszkania komunalne. W poszczególnych miastach mogą też różnic się warunki programu Mieszkanie z remont. Dlatego też osoby zainteresowane programem, powinny dowiadywać się we właściwych urzędach i na stronach internetowych miast o ewentualnym naborze. Zainteresowanie zawsze jest duże, a mieszkania do remontu szybko znikają.

Na czym polega program Mieszkanie za remont?

Program Mieszkanie za remont umożliwia wynajęcie mieszkania na preferencyjnych warunkach w zamian za remont. Przyszły najemca wykonuje remont na własny koszt bez prawa do zwrotu poniesionych nakładów. Oznacza to, że w żadnym wypadku nie otrzyma on zwrotu kosztów ani za robociznę, ani też za zakupione wyroby i materiały budowlane potrzebne do przeprowadzenia remontu. Otrzymuje natomiast ulgę w postaci zwolnienia z obowiązku płatności czynszu za lokal na czas trwania remontu oraz zwolnienia z wpłaty kaucji mieszkaniowej.

Program Mieszkanie za remont daje też możliwość wykupienia na korzystnych warunkach wyremontowanego mieszkania zlokalizowanego w budynku, stanowiącym własność wspólnoty mieszkaniowej z udziałem miasta – już po pięciu latach od zamieszkania w nim.

Jakie mieszkania do wyboru w programie Mieszkania za remont?

To oczywiście zależy, jakimi mieszkaniami komunalnymi dysponuje dana gmina czy miasto. Dla przykładu w Kielcach, w ramach zeszłorocznej już edycji programu, można było się ubiegać o 10 mieszkań. Były to mieszkania jedno-, dwu-, i trzypokojowe, zlokalizowane w centrum miasta. Osoba, która deklarowała remont lub adaptację lokalu na własny koszt i podpisanie umowy najmu lokalu, mogła liczyć na zwolnienie z czynszu na czas nawet 60 miesięcy.

W ostatniej edycji Mieszkania za remont w Katowicach dostępnych było 26 mieszkań o powierzchni od 30 do ponad 70 m².

Listy mieszkań oferowanych w programie wraz a adresami udostępniane są na stronach miast.

Mieszkanie za remont - aktualny nabór

Niedawno skończył się nabór wniosków na mieszkanie w zamian za jego remont w Suwałkach. Rozpatrzenie wniosków i utworzenie listy najemców ma potrwać do 15 listopada 2023. Z kolei zawarcie umowy o wykonanie remontu lokali - do 30 listopada.

Aktualnie program wystartował w Gdańsku. Do wyboru jest 20 lokali o powierzchni od 17 do 68 m². Zainteresowani mogą wnioskować o 3 mieszkania do wyboru.

Dla kogo program Mieszkanie za remont?

O przydział mieszkania za remont mogą się ubiegać zarówno osoby samotne, jak i rodziny, których nie stać na kupno własnego mieszkania czy nawet wynajem, także osoby, które nie mają zdolności kredytowej. Ale to nie wszystkie warunki tego programu.

Jakie warunki trzeba spełnić, aby ubiegać się o mieszkanie za remont?

Aby przystąpić do programu Mieszkanie za remont należy spełnić 3 warunki:

  1. nie można być właścicielem innego mieszkania,
  2. należy spełnić określone kryterium dochodowe,
  3. nie można mieć zaległości z tytułu najmu aktualnie zajmowanego lokalu.

Wysokość dochodu określa się na podstawie deklaracji o wysokości dochodów wszystkich członków gospodarstwa domowego w okresie 3 miesięcy poprzedzających złożenie deklaracji oraz oświadczenia o stania majątkowym członków gospodarstwa domowego, które będą stanowić załączniki do wniosku o zawarcie umowy najmu mieszkania.

Jeżeli dana osoba spełnia 3 ww. warunki formalne, kolejnym kryterium w przydzieleniu mieszkania za remont jest punktacja. W naliczaniu punktów brane są pod uwagę głównie warunki lokalowe, a są to:

  • aktualna powierzchnia mieszkalna w przeliczeniu na jedną osobę,
  • liczba osób zamieszkujących dany lokal,
  • ilość dzieci,
  • także orzeczenie o niepełnosprawności,
  • kwestia bezdomności.

Wnioski i umowy programu Mieszkanie za remont

Osoba ubiegająca się o wynajem lokalu przeznaczonego do remontu musi złożyć wniosek o wynajem lokalu przeznaczonego do remontu wraz z deklaracją o wysokości dochodów członków gospodarstwa domowego. Kolejnym krokiem jest zawarcie umowy o wykonanie remontu lokalu z jego zarządcą (Miejski Zarząd Budynków), a następnie umowy najmu lokalu. Przed przystąpieniem do remontu mieszkania zawiera się również umowę na czas remontu, która:

  • stanowi wyrażenie zgody na przeprowadzenie remontu lokalu na własny koszt w zamian za prawo do jego wynajęcia na czas nieokreślony,
  • określa warunki przeprowadzenia remontu,
  • stanowi podstawę do zawarcia umów na dostarczenie mediów (prąd, dostawa wody itp.) w okresie jej obowiązywania.

Program Mieszkanie za remont to też korzyść dla miast

Program Mieszkanie za remont to nie tylko szansa dla osób borykających się z problemami zamieszkania "na swoim", ale także dla samego miasta. Dzięki programowi miasto może bardziej zaspokoić potrzeby mieszkańców, jak również sukcesywnie zmniejszać liczbę pustostanów. Zdarzają się też przypadki, że program Mieszkanie za remont przyciąga osoby spoza danego miasta. Jeśli otrzymają mieszkania w zamian za remont, meldują się, a to oznacza dla miasta wpływy z podatków.

Zobacz jak, niestety, buduje się w Warszawie

Umowa o wykonanie remontu mieszkania - remont generalny krok po kroku
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Czytaj więcej