Korekta deklaracji CEEB a dodatek węglowy - w 2023 będą kontrole zeznań! Nie zmieniaj danych teraz, jeśli chcesz dostać dofinansowanie!

2022-10-10 13:01
Korekta deklaracji CEEB a dodatek węglowy
Autor: Getty Images Korekta deklaracji CEEB - zmiana deklaracji o źródłach ciepła nie opłaca się po 11 sierpnia 2022. Będą kontrole zeznań w 2023 roku

Korekta deklaracji CEEB o źródłach ciepła jest cały czas możliwa do wprowadzenia. Złożone zaznanie można edytować, ale lepiej teraz tego nie robić, gdyż zmiana źródła ciepła może skutkować odrzuceniem wniosku o dodatek do ogrzewania. Ponadto, w 2023 roku planowane są kontrole złożonych deklaracji. Dowiedz się, jakie zmiany zostały wprowadzone w ustawie o szczególnych rozwiązaniach w zakresie niektórych źródeł ciepła po nowelizacji z dnia 17 sierpnia 2022. Dotyczą one m.in. terminów wprowadzania zmian w deklaracjach CEEB.

Spis treści

  1. Korekta deklaracji CEEB zapewniała dodatek do węgla 3000 zł
  2. Od 11 sierpnia nie opłaca się edytować wpisu w deklaracji CEEB
  3. Zmiany deklaracji CEEB wprowadzone po 11 sierpnia nieważne
  4. Tylko nowe deklaracje CEEB ważne po 11 sierpnia 2022
  5. Zapis o zmianie deklaracji CEEB w znowelizowanej ustawie
  6. Od 2023 roku będą kontrole m.in. zmian deklaracji CEEB!
  7. Jak sprawdzić deklarację CEEB?

Korekta deklaracji CEEB zapewniała dodatek do węgla 3000 zł

Deklaracje o źródłach ciepła trzeba było złożyć do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB) do 30 czerwca 2022. Wielu Polaków nie zrobiło tego w wyznaczonym terminie, dlatego proces składania przedłużono. Możliwe jest również edytowanie deklaracji i nanoszenie zmian w zeznaniu, co Polacy zaczęli praktykować masowo, kiedy rząd ogłosił, że będzie dodatek węglowy w wysokości 3000 zł.

Co to oznacza w praktyce? Otóż, ci którzy mieli w domu kocioł np. na węgiel i gaz, a wcześniej w CEEB zadeklarowali, że ogrzewają dom kotłem gazowym, na wieść o dopłacie do węgla postanowili zmienić deklarację na ogrzewanie węglem, aby dostać 3000 zł dofinansowania. Po nowelizacji ustawy o dodatku węglowym (dotyczy też innych źródeł ogrzewania) wpisy korygujące mają znaczenie prawne tylko do daty 11 sierpnia 2022. Oznacza to, że zmiana wpisu dawała możliwość obejścia prawa, ale tylko do czasu.

Tu trzeba dodać, że bez deklaracji CEEB nie można ubiegać się o przyznanie dodatku do ogrzewania.

Od 11 sierpnia nie opłaca się edytować wpisu w deklaracji CEEB

W związku z dużym zamieszaniem w sprawie dodatku węglowego, przez dość nieprecyzyjne zapisy w ustawie dotyczące przyznawania dodatku węglowego gospodarstwom domowym, rząd postanowił znowelizować ustawę. Nowelizacja przepisów odbyła się poprzez dodanie zmienionych przepisów do ustawy o szczególnych rozwiązaniach w zakresie niektórych źródeł ciepła w związku z sytuacją na rynku paliw. Zmiany dotyczyły zasad wypłat dodatków do ogrzewania i zmian wprowadzanych w deklaracjach CEEB.

Kluczowe zmiany w ustawie:

  • Przyznawany jest jeden dodatek do ogrzewania węglem, pelletem, drewnem, gazem LPG i olejem opałowym na jeden adres zamieszkania.
  • Korekty deklaracji CEEB złożone po 11 sierpnia 2022 skutkują odmową wypłaty dodatku do ogrzewania.
  • Powyższe warunki mają zastosowanie do wszystkich złożonych wniosków, czyli od 17 sierpnia 2022.

Zmiany deklaracji CEEB wprowadzone po 11 sierpnia nieważne

Po nowelizacji ustawy o dodatku węglowym ważne są jedynie wpisy zmieniające deklarację wprowadzone do 11 sierpnia 2022. Jeżeli ktoś zmienił wniosek po 11 sierpnia, powinien złożyć wniosek o dodatek do paliwa, które zgłosił jako pierwsze. Jeżeli złoży wniosek na paliwo zgłoszone jako zmiana po 11 sierpnia, gmina odrzuci wniosek o dodatek do ogrzewania. Zgodnie z prawem nie może uznać nowego wpisu do CEEB.

Jak to jest w praktyce? Rodzina mieszka w domu, w którym możliwe jest ogrzewanie gazem i węglem. Jako główne źródło ogrzewania zgłoszono gaz, a po 11 sierpnia 2022 zmieniono deklarację CEEB na węgiel, aby dostać dodatek 3000 zł. Mimo zmiany, Gmina uzna, że głównym źródłem ciepła jest kocioł gazowy. Jeżeli jednak korekta miała miejsce przed 11 sierpnia rodzina będzie miała prawo do dodatku węglowego.

Tylko nowe deklaracje CEEB ważne po 11 sierpnia 2022

Tylko dla nowo oddanych do użytku domów ważny jest wpis deklaracji CEEB wprowadzony po 11 sierpnia. Czyli, jeżeli rodzina wprowadza się do nowego domu, musi złożyć wniosek dotyczący źródła ciepła do CEEB w terminie 14 dni od rozpoczęcia korzystania z pieca. Rodzina ta ma prawo do dodatku do zgłoszonego źródła ogrzewania, gdyż jest to pierwsze zgłoszenie, a nie korekta deklaracji CEEB.

Zapis o zmianie deklaracji CEEB w znowelizowanej ustawie

"Dodatek węglowy przysługuje osobie w gospodarstwie domowym w przypadku gdy głównym źródłem ogrzewania gospodarstwa domowego jest kocioł na paliwo stałe, kominek, koza, ogrzewacz powietrza, trzon kuchenny, piecokuchnia, kuchnia węglowa lub piec kaflowy na paliwo stałe, zasilane paliwami stałymi, wpisane lub zgłoszone do centralnej ewidencji emisyjności budynków, o której mowa w art. 27a ust. 1 ustawy z dnia 21 listopada 2008 r. o wspieraniu termomodernizacji i remontów oraz o centralnej ewidencji emisyjności budynków (Dz. U. z 2022 r. poz. 438, 1561 i 1576), do dnia 11 sierpnia 2022 r., albo po tym dniu – w przypadku głównych źródeł ogrzewania wpisanych lub zgłoszonych po raz pierwszy do centralnej ewidencji emisyjności budynków, o których mowa w art. 27g ust. 1 tej ustawy.”

Od 2023 roku będą kontrole m.in. zmian deklaracji CEEB!

Kontrola deklaracji CEEB będzie prowadzona w ramach działającego już o lipca 2021 roku programu zbierania danych o źródłach ciepła CEEB (Centralnej Ewidencji Emisyjności budynków). W 2023 roku urzędnicy sprawdzą, czy palimy w piecu tym, o czym informowaliśmy w deklaracji CEEB. Za złożenie fałszywego oświadczenia grozi surowa kara.

Więcej w artykule:

GUNB zapowiada kontrole domów w całej Polsce. Co sprawdzą urzędnicy i czy będą mogli wejść do naszych domów?

Ponadto, podczas kontroli deklaracji CEEB będą sprawdzane - rodzaj ocieplenia budynku, grubość ocieplenia, roczne zużycie paliwa wykorzystywanego do ogrzewania, rodzaj dachu. O te dane zostaną uzupełnione deklaracje CEEB, w celu określenia realnego stanu technicznego naszych domów i potrzeb termomodernizacji w Polsce.

Jak sprawdzić deklarację CEEB?

Deklaracja CEEB - gdzie złożyć? Jak złożyć deklarację krok po kroku? Jak poprawić deklarację CEEB online? Jak sprawdzić czy deklaracja CEEB została złożona?

Na powyższe pytania odpowiadamy w artykule:

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej