Kooperatywa mieszkaniowa, czyli wspólne budowanie domów i mieszkań od 1 marca 2023

2023-01-02 10:11
kooperatywa mieszkaniowa
Autor: gettyimages Ustawa o kooperatywach mieszkaniowych ma ułatwić budowę domów i mieszkań

Kooperatywa mieszkaniowa ma ułatwić budowę domów i mieszkań na własne potrzeby. W ramach kooperatywny mieszkaniowej skrzyknąć się mogą minimum 3 osoby i wspólnie wybudować dom lub mieszkania. Ta formuła realizacji inwestycji przeznaczona jest tylko dla osób fizycznych. Nowe przepisy o kooperatywie mieszkaniowej wchodzą w życie 1 marca 2023. Na czym dokładnie polegają?

Spis treści

  1. Na czym ma polegać kooperatywa mieszkaniowa?
  2. W kooperatywie mieszkaniowej niższe koszty budowy
  3. Jak założyć kooperatywę mieszkaniową?

Formuła kooperatywy mieszkaniowej ma ułatwić prowadzenie inwestycji mieszkaniowej. Zmiany w przepisach umożliwią realizację budynku mieszkalnego przez grupę przyszłych mieszkańców, które będą brały czynny udział w procesach decyzyjnych dotyczących projektowania i samej budowy. Nowe przepisy o kooperatywie mieszkaniowej mają obowiązywać od 1 marca 2023.

Na czym ma polegać kooperatywa mieszkaniowa?

Działanie w formule kooperatywy ma prowadzić do zaspokojenia własnych potrzeb mieszkaniowych. Zgodnie z przepisami kooperatywa mieszkaniowa nie może być przedsięwzięciem inwestycyjnym nastawionym na sprzedaż nieruchomości i zysk. W jej ramach mogą działać osoby fizyczne (nie przedsiębiorstwa), a takich osób musi być minimum trzy. Ważne też, że w kooperatywie mieszkaniowej można będzie nie tylko zbudować dom, ale także wyremontować budynek już istniejący lub przeprowadzić adaptacje budynku pod kątem potrzeb mieszkaniowych.

Projekt zakłada też możliwość nabywania przez kooperatywę, w drodze przetargu, nieruchomości należących do zasobów gmin. Chodzi tu głównie o nieruchomości gruntowe. Rozwiązanie ma też ułatwić ubieganie się o finansowanie kredytowe w bankach

W kooperatywie mieszkaniowej niższe koszty budowy

Kooperatywa mieszkaniowa pozwoli ograniczyć koszty budowy, ponieważ część prac uczestnicy kooperatywy wykonują we własnym zakresie, nie płacąc podwykonawcom czy deweloperom. Szacuje się, że ta formuła budowy da oszczędności 20-23%.

Jak założyć kooperatywę mieszkaniową?

Aby założyć kooperatywę mieszkaniową, trzeba spisać odpowiednią umowę takiej kooperatywy albo umowę spółki cywilnej w formie aktu notarialnego. Umowa musi zawierać informacje o planowanej inwestycji, liczbie lokali mieszkalnych lub domów jednorodzinnych. Umowa musi także określać zasady finansowania i rozliczenia inwestycji, czas trwania umowy oraz zasady jej rozwiązania. Wydatki maja być pokrywane za pośrednictwem funduszu powierniczego.

Odpowiedzialność członków kooperatywy, działających na podstawie umowy kooperatywy mieszkaniowej, będzie odpowiedzialnością solidarną. Rozwiązanie to zwiększy bezpieczeństwo prawne i ekonomiczne osób, które współdziałają w takiej formule oraz podmiotów trzecich, wchodzących w relacje prawne z członkami kooperatywy.

Nowe przepisy zmieniają też zasady gwarantowanego kredytu mieszkaniowego i dostosowują je do obecnej sytuacji na rynku kredytów mieszkaniowych. Chodzi m.in. o umożliwienie wniesienia większego wkładu własnego, zniesienie przepisu o minimalnej wysokości gwarancji czy podniesienie limitu ceny metra kwadratowego dla lokali nabywanych na rynku pierwotnym i wtórnym.

Ustawa o kooperatywach mieszkaniowych oraz zasadach zbywania nieruchomości należących do gminnego zasobu nieruchomości w celu wsparcia realizacji inwestycji mieszkaniowych czeka na podpis prezydenta.

MaB, Źródło: gov.pl

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej