Abonament RTV - kontrole! Czy abonament RTV będzie masowo kontrolowany w polskich domach?

2023-03-08 14:32
Abonament RTV kontrole
Autor: Getty Images Abonament RTV - kto skontroluje, czy go płacisz? Co zrobić, gdy kontroler zapuka do drzwi? Jakie kary?

Będą kontrole abonamentu RTV. Czy Poczta Polska może sprawdzać czy Polacy zarejestrowali swoje odbiorniki radiowo-telewizyjne oraz czy płacą abonament RTV? Co zrobić, gdy kontroler zapuka do drzwi? Jakie kary dla tych, którzy powinni płacić, a nie płacą abonamentu RTV. Poczta Polska zabrała głos w tej sprawie.

Spis treści

  1. Kontrole abonamentu RTV - kto będzie kontrolował?
  2. Czy musimy wpuścić kontrolera do naszego domu?
  3. Jak zachować się podczas kontroli abonamentu RTV?
  4. Jakie kary za niepłacenie abonamentu RTV?

Kontrole abonamentu RTV - kto będzie kontrolował?

Kontrola abonamentu RTV to temat, którzy wywołuje wiele kontrowersji. Trzeba wiedzieć, że to Poczta Polska została zobligowana do sprawdzania, czy Polacy zarejestrowali telewizory i radioodbiorniki, a także czy płacą za nie abonament RTV. Krążą plotki, że najpewniej kontrole będą przeprowadzać pracujący w terenie listonosze. Tak jednak nie jest. Abonament RTV mogą sprawdzić wyłącznie kontrolerzy pracujący na zlecenie Poczty Polskiej i nie są to listonosze. Osoby te mają do tego uprawnienia, zgodnie z wyrokiem Naczelnego Sądu Administracyjnego z 12 marca 2015 roku, II GSK 208/14 w zgodzie z art. 2 ust. 2 ustawy z 2005 r. o opłatach abonamentowych.

Portal wirtualnemedia.pl, poprosił spółkę Skarbu Państwa o komentarz w tej sprawie. Oto odpowiedź.

"Kontroli wykonania obowiązku rejestracji odbiorników radiowo-telewizyjnych dokonują wyłącznie posiadający do tego upoważnienia pracownicy Centrum Obsługi Finansowej Poczty Polskiej i tych czynności nie należy utożsamiać z pracą listonoszy – tłumaczy Poczta Polska dziennikarzom portalu. "

Czy musimy wpuścić kontrolera do naszego domu?

Otóż, trzeba wiedzieć, że nie mamy takiego obowiązku. Z tytułu odmowy udostępnienia lokalu lub pojazdu, nie powinniśmy mieć negatywnych konsekwencji. Pamiętajmy, że od 2023 abonament dotyczy również radia w samochodzie - więcej TUTAJ.

Jeśli jednak zdecydujemy się wpuścić kontrolera, nie może on nałożyć kary tylko na podstawie stwierdzenia, że odbiornik znajduje się w danej nieruchomości czy w samochodzie. Nie może też nałożyć kary za niezarejestrowanie odbiornika na podstawie zamontowanej na nieruchomości anteny, czy zaglądając do wnętrza auta.

Jak zachować się podczas kontroli abonamentu RTV?

Aby sprawdzić czy radio lub telewizor są zdolne do odbioru sygnału, pracownik Poczty Polskiej musi wejść do naszego domu lub mieszkania i sprawdzić czy odbiornik jest zarejestrowany, a w przypadku braku rejestracji - nałożyć karę. Pamiętajcie, że kontroler podczas wizyty powinien okazać specjalne upoważnienie, legitymację służbową, a jeśli tego zażądamy również dowód osobisty.

Należy jednak wiedzieć, że nie ma obowiązku płacenia abonamentu za telewizor z funkcją SMART, do którego nie jest podłączona antena lub dekoder - przypomina serwis eska.pl.

Jakie kary za niepłacenie abonamentu RTV?

Osoby, które powinny, a nie płacą abonamentu za RTV, mogą otrzymać finansową karę. Jej wysokość wynosi 30-krotność abonamentu: za radio 261 zł, za telewizor 819 zł. Trzeba też uregulować zaległe opłaty.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej