Konfiskata samochodu za alkohol w 2024! Od kiedy zabiorą samochód za jazdę pod wpływem alkoholu?

2024-01-03 11:20
konfiskata samochodu za alkohol
Autor: gettyimages Konfiskata samochodu za jazdę pod wpływem alkoholu już od marca 2024

Konfiskata samochodu po alkoholu lub jego równowartości, jeśli kierowca pod wpływem alkoholu nie jest jego właścicielem, zakłada nowelizacja Kodeksu karnego w 2024. W jakich przypadkach możliwa będzie konfiskata samochodu za jazdę po pijanemu? Od kiedy pijani kierowcy będą tracili samochody? To już za 2 miesiące!

Spis treści

  1. Konfiskata samochodu po alkoholu - od kiedy?
  2. 3 przypadki konfiskaty samochodu za jazdę pod wpływem alkoholu
  3. Kiedy kierowca zapłaci równowartość samochodu?
  4. Kiedy kierowca nie straci samochodu? Jeden wyjątek
  5. Dla pijanych kierowców wyższe kary za wypadki

Konfiskata samochodu lub jego równowartości to jedna ze zmian nowego Kodeksu karnego przewidzianego przez Ministerstwo Sprawiedliwości. Nowelizacja Kodeksu karnego, wprowadzającego konfiskatę samochodu za jazdę pod wpływem alkoholu wejdzie w życie w 2024. Od kiedy dokładnie?

Konfiskata samochodu po alkoholu - od kiedy?

Przepisy wprowadzające w życie konfiskatę samochodu po alkoholu zaczną obowiązywać od 1 marca 2024. Pierwotnie przepisy miały wejść w życie jeszcze w 2023, ale było do nich sporo zastrzeżeń, stąd korekty i nowy termin.

Podobne przepisy, a nawet ostrzejsze, obowiązują już w innych krajach unijnych. Konfiskata samochodu jest możliwa także w przypadku braku ubezpieczenia OC, czy jak np. w Austrii w przypadku podwójnego przekroczenia limitu prędkości na danym odcinku.

Aktualnie jazda samochodem po spożyciu alkoholu, czyli, gdy kierowca ma od 0,2 do 0,5 promila we krwi jest wykroczeniem. Dopiero prowadzenie samochodu w stanie nietrzeźwości, czyli powyżej 0,5 promila, jest przestępstwem. Nowy Kodeks karny zdecydowanie zaostrzy przepisy dla kierowców.

3 przypadki konfiskaty samochodu za jazdę pod wpływem alkoholu

Nowe przepisy zakładają konfiskatę samochodu - tzw. przepadek samochodu na rzecz skarbu państwa w trzech przypadkach:

  1. kierowca będzie prowadził samochód, mając co najmniej 1,5 promila alkoholu we krwi,
  2. kierowca spowoduje wypadek, mając minimum 1 promil alkoholu we krwi,
  3. kierowca jest recydywistą i po raz kolejny zostanie zatrzymany, mając co najmniej 0,5 promila alkoholu we krwi.

Kiedy kierowca zapłaci równowartość samochodu?

Przepisy zakładają przepadek równowartości samochodu w sytuacji, gdy kierowca prowadzący samochód nie jest jego właścicielem, a np. pożyczył go od kogoś lub wynajmuje (w grę wchodzi także leasing).

Za równowartość samochodu uznaje się wartość określoną w polisie ubezpieczeniowej, a w przypadku jej braku, będzie ro średnia wartość rynkowa. Jeśli pijany kierowca rozbije swój samochód w wypadku, musi zapłacić równowartość samochodu, który zniszczył.

Kiedy kierowca nie straci samochodu? Jeden wyjątek

Kierowca nie będzie musiał oddać samochodu w przypadku prowadzenia po alkoholu samochodu służbowego podczas wykonywania czynności zawodowych. Sąd będzie wówczas orzekał nawiązkę w wysokości co najmniej 5000 zł na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej.

Dla pijanych kierowców wyższe kary za wypadki

Nowy Kodeks karny zwiększył też karę, którą można wymierzyć za spowodowanie ciężkiego wypadku (spowodowanie ciężkich obrażeń lub śmierci) - nietrzeźwemu sprawcy wypadku będzie można wymierzyć do 16 lat pozbawienia wolności (obecnie do 12 lat). Kierowca, który po spożyciu alkoholu spowoduje ciężki uszczerbek na zdrowiu otrzyma karę minimum 3 lat więzienia, a za spowodowanie śmierci - minimum 5 lat.

Totalne zmiany w centrum Warszawy. Powstaje gigantyczny parking
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej