Zakaz rejestracji aut spalinowych od 2035 w Polsce i Europie. Co z autami spalinowymi po 2035 roku?

2024-03-14 8:50
Zakaz sprzedaży aut z silnikiem spalinowym
Autor: gettyimages 28 marca2023 przegłosowano przepisy, które wprowadzają zakaz sprzedaży i rejestracji nowych samochodów z silnikiem spalinowym od 2035 roku

Zakaz rejestracji samochodów spalinowych będzie obowiązywał na terenie UE po 2035 roku. Rada Unii Europejskiej przegłosowała nowe regulacje. Koniec rejestracji samochodów z silnikiem spalinowym dotyczy także Polski. Co z autami spalinowymi po 2035 roku?

Spis treści

  1. Od kiedy zakaz rejestracji samochodów spalinowych w UE?
  2. Co z autami spalinowymi po 2035 roku?
  3. Redukcja emisji CO2 o 100% do 2035
  4. Zakaz sprzedaży samochodów spalinowych z jednym wyjątkiem

Od kiedy zakaz rejestracji samochodów spalinowych w UE?

Do czasów kiedy po europejskich drogach będą jeździć tylko samochody bezemisyjne jeszcze daleka droga. Ale wiadomo już od kiedy będzie zakaz rejestracji, samochodów spalinowych. Ta data to 2035 rok.

Co z autami spalinowymi po 2035 roku?

Zarejestrowane do 2035 roku samochody spalinowe będą mogły być dalej w użytku. Właściciele takich aut będą mogli jeździć pojazdem na benzynę, czy olej napędowy po 2035 roku. Oznacza to, że kierowcy będą mogli je użytkować, sprzedawać je, czy kupować aż do czasu ich całkowitego zniszczenia. Póki co nie ma wyraźnego zakazu w tym zakresie.

Zakaz ten dotyczy jedynie nowych pojazdów, rejestrowanych po raz pierwszy. Mimo to, to znaczący krok w stronę dekarbonizacji transportu w Europie do roku 2050.

Redukcja emisji CO2 o 100% do 2035

Nowe przepisy unijne przewidują stopniowe ograniczenie wprowadzania na rynek emisyjnych samochodów. Nowe regulacje określają następujące cele dla producentów: redukcje emisji CO2 o 55% dla nowych samochodów osobowych i o 50% dla nowych samochodów dostawczych w latach 2030-2034 w porównaniu z poziomami z 2021 oraz 100% redukcji emisji CO2 zarówno dla nowych samochodów osobowych, jak i dostawczych od 2035 roku. Aby spełnić te wymogi producenci będą musieli stopniowo zwiększać sprzedaż samochodów elektrycznych.

Rada Unii Europejskiej i Parlament Europejski jeszcze pod koniec zeszłego roku zawarły porozumienie dotyczące bardziej rygorystycznych norm emisji CO2 dla nowych samochodów osobowych i dostawczych, oznaczające odejście od sprzedaży nowych aut z silnikami spalinowymi po 2035 roku. Jest to pierwszy uzgodniony wniosek z pakietu Fit for 55, którego celem jest redukcja emisji CO2 o 100% do 2035.

Zakaz sprzedaży samochodów spalinowych z jednym wyjątkiem

Chodzi o akceptację postulatu Niemiec, które domagały się zniesienia zakazu dla tzw. e-paliw. Dozwolone pozostaną samochody benzynowe zasilane paliwem ekologicznym.

W wyniku negocjacji prowadzonych przez Berlin i Brukselę do rozporządzenia dodano punkt dotyczący właśnie tego wyjątku. Komisja Europejska zobowiązała się w nim do przedstawienia wniosku w sprawie dopuszczenia rejestracji pojazdów napędzanych wyłącznie paliwami neutralnymi pod względem emisji CO2 po 2035.

KE jeszcze w 2026 roku zapowiada szczegółową ocenę postępów w osiąganiu celów redukcji emisji oraz ewentualną potrzebę ich przeglądu.

Źródło: PAP

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej