Kiedy wdowy dostaną podwójne emerytury? Kiedy wejdzie w życie emerytura wdowia?

2024-05-23 11:23
Kiedy wdowy otrzymają podwójne emerytury?
Autor: Szymon Starnawski/Grupa Murator Renta wdowia - jakie zasady, kiedy pierwsze wypłaty?

Ustawa o rencie wdowiej ma wyłączyć świadczenie dla osób, które utraciły współmałżonka z przepisów o rencie rodzinnej. Dzięki nowej ustawie wdowy i wdowcy będą mogli otrzymać miesięczne świadczenie w wysokości blisko 10 500 zł, Jakie są zasady renty wdowiej? Kiedy ustawa o rencie wdowiej?

Spis treści

  1. Kto dostanie rentę wdowią?
  2. Świadczenie po zmarłym dla wdowców obecnie
  3. Jakie są zasady renty wdowiej?
  4. Kiedy wdowy dostaną podwójne emerytury?
Ocieplenie i wykończenie ścian zewnętrznych. Szkoła budowania

W lipcu 2023 r. Sejm poprzedniej kadencji rozpoczął pracę nad obywatelskim projektem o rencie wdowiej zgłoszonym przez OPZZ. Prace nad ustawą już niemal pół roku kontynuuje nowy parlament. Jednym z najważniejszych problemów jest finansowanie, obliczone na ok. 13 mld złotych w pierwszym roku; w każdym kolejnym będzie jeszcze wyższe.

Kto dostanie rentę wdowią?

Zasady i warunki nabywania renty wdowiej bazują na obecnych przepisach o rencie rodzinnej. Wdowa lub wdowiec do uzyskania świadczenia musi spełniać przynajmniej jeden z poniższych warunków:

  • mieć skończone 50 lat albo po uzyskaniu tego wieku stać się niezdolnym do pracy w ciągu 5 lat od śmierci współmałżonka,
  • wychowywać co najmniej jedno dziecko uprawnione do renty rodzinnej,
  • opiekować się uprawnionym do renty rodzinnej dzieckiem niezdolnym do samodzielnej egzystencji lub pracy.

W przypadku kiedy wdowa lub wdowiec nie spełniają choć jednego z tych warunków, ale jednocześnie nie mają stałego źródła dochodu otrzymają świadczenie na okres do dwóch lat. Warunkiem jego uzyskania jest podjęcie szkolenia aktywizującego do podjęcia pracy zarobkowej organizowanego przez urząd pracy.

Renta wdowia ma przysługiwać nie tylko osobom, które nabędą prawą do niej po wejściu w życie ustawy, ale wszystkim dotychczas uprawnionym do renty rodzinnej z tytułu utraty współmałżonka, czyli jej działanie jest rozciągnięte wstecz.

Świadczenie po zmarłym dla wdowców obecnie

Obecnie renta rodzinna dla wdowy lub wdowca dla osób po 50. roku życia lub młodszych opiekujących się dzieckiem niezdolnym do samodzielnego życia jest przyznawana dożywotnio. Wdowiec lub wdowa może zdecydować o pozostaniu przy swoich świadczeniach czy pobierać świadczenia zmarłego małżonka. W przypadku tej drugiej opcji renta wynosi 85% świadczeń osoby zmarłej, w przypadku gdy uprawniona jest jedna osoba i 90 lub 95%, kiedy osób jest dwie lub trzy i więcej (np. współmałżonek i niepełnosprawne dziecko lub dzieci).

Jakie są zasady renty wdowiej?

Nowa ustawa zmienia zasadniczo zasady finansowe świadczenia. W myśl projektu wdowa lub wdowiec będą mieli wybór zachowania swoich świadczeń: emerytury, renty, pensji i dodania do nich 50% renty rodzinnej po zmarłym lub pobierania 100% renty rodzinnej po zmarłej osobie i powiększenia jej o 50% swojego świadczenia. Takie podejście pozwala wybrać dla siebie bardziej korzystną opcję, ale w obu przypadkach można skorzystać z obydwu świadczeń, a nie tak jak obecnie tylko z jednego. Pierwszy wariant jest korzystniejszy dla osoby, której zmarły współmałżonek pobierał mniejsze świadczenia lub wynagrodzenie.

Świadczenie byłoby na nowo przeliczoną emeryturą, ale nie może być wyższe od trzykrotności przeciętnej emerytury, która obecnie według danych ZUS wynosi 3479 zł, co daje możliwość uzyskania świadczenia o wysokości do 10 437 zł.

Kiedy wdowy dostaną podwójne emerytury?

Podczas prac legislacyjnych pojawiła się propozycja wprowadzenia renty wdowiej poprzez stopniowanie jej wysokości. Ma obowiązywać w ciągu pierwszych dwóch lat od wejścia w życie ustawy, czyli w latach 2024 – 2025. Dochodzenie do pobierania kwoty w wysokości 50% świadczenia współmałżonka ma trwać rok. Przez pierwsze sześć miesięcy będzie to tylko 15% tego świadczenia, a przez kolejne pół roku 20%. W wariancie wyboru pobierania całego świadczenia zmarłego i połowy swojego kwotę 100% emerytury współmałżonka będzie można uzyskać dopiero w kolejnym roku, czyli w trzecim roku od nabycia prawa do świadczenia.

Projekt jest po pierwszym czytaniu w Sejmie i pewnie jeszcze w toku kolejnych konsultacji i dyskusji zmieni swój kształt. Uchwalenie i wejście w życie być może nastąpi pod koniec III kwartału.

Najpiękniejsze stacje metra w Warszawie. Zobacz subiektywny przegląd

Listen on Spreaker.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej