Kiedy emerytura do 5000 zł bez podatku? Rząd podał termin!

2024-03-24 8:59
emerytury bez podatku
Autor: Szymon Starnawski/Grupa Murator Kiedy emerytura bez podatku?

Padła ważna deklaracja dla emerytów, dotycząca zniesienia podatku od emerytury do 5 tys. zł. Obietnica zniesienia podatku od emerytury była jedną ze stu, jakie miał zrealizować rząd w swoich pierwszych stu dniach urzędowania. Nie doczekała się jednak realizacji. Rząd teraz wraca do sprawy i podaje realną datę wprowadzenia tej ważnej zmiany dla emerytów.

Spis treści

  1. Kiedy emerytury bez podatku do 5000 zł?
  2. Co z podniesieniem kwoty wolnej od podatku?

Przypomnijmy jedną ze stu obietnic Koalicji Obywatelskiej w tzw. "100 konkretach na 100 dni rządów". Otóż osoby zarabiające do 6000 zł brutto i pobierające emeryturę do 5000 zł brutto miały być zwolnione z płacenia podatku dochodowego. Właśnie minęły 100 dni, odkąd nowy rząd objął władzę, a obietnica ta nie została zrealizowana. Co z emeryturami bez podatku?

Kiedy emerytury bez podatku do 5000 zł?

Szefowa resortu do spraw polityki senioralnej Marzena Okła-Drewnowicz w rozmowie z serwisem money.pl przyznała, że obietnica zwolnienia z płacenia podatku ma związek z inną, podniesieniem kwoty wolnej od podatku, której rząd również nie zrealizował.

– Emerytura do 5 tys. zł bez podatku wynika z 60 tys. zł kwoty wolnej od podatku. Premier Donald Tusk już powiedział, że ta obietnica będzie zrealizowana w tej kadencji Sejmu, ale nie w tym roku, i ja to podtrzymuję – oznajmiła Marzena Okła-Drewnowicz.

Co z podniesieniem kwoty wolnej od podatku?

– Pan premier powiedział, że ta kwota będzie wprowadzana przed końcem kadencji. Więc ten 2026 rok jest realny – dodała szefowa resortu do spraw polityki senioralnej.

Premier jasno ostatnio wytłumaczył, że wprowadzenie kwoty wolnej od podatku na poziomie 60 tys. w 2024 nie jest możliwe, gdyż tego ciężaru nie udźwignąłby i tak bardzo przeciążony budżet. Dodał też, że do prac nad podniesieniem kwoty wolnej od podatku został zobowiązany minister finansów Andrzej Domański. Premier zapewnił, że ta wysokość kwoty wolnej na pewno będzie obowiązywać jeszcze przed końcem kadencji obecnego Sejmu.

Nowe życie domu podcieniowego na Żuławach. Odbudowa budynku z historią
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej