Kiedy najlepiej przejść na emeryturę w 2024 roku? Ważne są dwa terminy i data złożenia wniosku do ZUS

Decyzja o terminie przejścia na emeryturę powinna być przemyślana. Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że wysokość świadczenia zależy od tego, w jakim miesiącu przyszły emeryt zdecyduje się odejść z pracy. Wpływ na wysokość emerytury ma, m.in. system waloryzacji. Kiedy więc najkorzystniej jest przejść na emeryturę? Podpowiadamy.
Spis treści
- Co wpływa na wysokość emerytury?
- Czy można wybrać miesiąc przejścia na emeryturę?
- Wysokość emerytury a wskaźnik dalszego trwania życia
- Kiedy najlepiej przejść na emeryturę w 2024 roku?
Co wpływa na wysokość emerytury?
Prawa do emerytury nabywają osoby, które ukończyły powszechny wiek emerytalny, czyli kobiety 60 lat, a mężczyźni 65 lat oraz mają udokumentowany okres ubezpieczeniowy. Na prawo do emerytury nie ma wpływu staż pracy, ale już wpływa on na wysokość świadczenia. Im dłużej pracujemy i im większe składki odprowadzamy, tym wyższa będzie emerytura.
Wielkość emerytury zależy od kwoty zwaloryzowanych składek na koncie ubezpieczonego, zwaloryzowanego kapitału początkowego, środków na subkoncie w ZUS oraz od średniego, dalszego trwania życia (stosuje się tu tabele Głównego Urzędu Statystycznego). Ale także wpływ na wysokość świadczenia ma to, w którym miesiącu przyszły emeryt złoży wniosek do ZUS.
Czy można wybrać miesiąc przejścia na emeryturę?
Przepisy nie określają dokładnego terminu złożenia wniosku o emeryturę. Do przyznania świadczenia powinny być spełnione jedynie dwa warunki, czyli przyszły emeryt powinien być w odpowiednim wieku i mieć udokumentowany okres składkowy. Dlatego można wybrać dowolny miesiąc, jednak dobrze jest rozważyć najbardziej atrakcyjny termin.
Nawet Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej przyznaje, że w niektórych miesiącach przechodzenie na emeryturę może być niekorzystne finansowo dla ubezpieczonego. Wpływ na to mają terminy waloryzacji składek, tabela dalszego trwania życia z GUS-u, a także ostatnio dodatkowe świadczenia, jak trzynasta i czternasta emerytura. Wybierając odpowiedni miesiąc do złożenia wniosku o emeryturę możemy wpłynąć na jej wysokość nawet o kilkaset złotych.
Wysokość emerytury a wskaźnik dalszego trwania życia
Na wysokość emerytury w pierwszych miesiącach 2024 r. korzystnie wpłynie również wskaźnik dalszego trwania życia. GUS publikuje co roku nowe tabele 1 kwietnia, dlatego te z 2022 r. będą jeszcze obowiązywać w pierwszym kwartale 2024 r. Te stare wskaźniki są bardzo korzystne dla emerytów. Wynika to z faktu, że tabele uwzględniają dane dotyczące wysokiej liczby zgonów z okresu pandemii. Przy obliczaniu wysokości emerytury ma to istotne znaczenie. Im krótsza średnia długość życia, tym rośnie wysokość świadczenia. Dlatego nadmiarowa liczba zgonów w pandemii wpływa na wzrost wysokości emerytury.
- Czy technikum wlicza się do stażu pracy?
- Czy urlop macierzyński wlicza się do stażu pracy do emerytury?
Kiedy najlepiej przejść na emeryturę w 2024 roku?
- Styczeń i luty
Osoba, która zdecyduje się przejść na emeryturę na początku roku, będzie miała wyliczoną emeryturę na bardzo korzystnych warunkach. Składki na koncie zostaną powiększone ostatnią waloryzacją roczną (za rok 2022 to aż 14,4 proc.) oraz waloryzacjami kwartalnymi za 2023 r. począwszy od pierwszego kwartału (te stopy jeszcze nie są znane).
Z kolei samo już świadczenie emerytalne zostanie automatycznie zwaloryzowane 1 marca o prawdopodobnie 12,3 proc., (dokładne dane zostaną podane w lutym przyszłego roku). Tak wysoka podwyżka emerytury wynika z inflacji.
Na wysokość świadczenia emerytalnego pozytywnie wpłynie także wskaźnik dalszego trwania życia. Ponadto osoby, które przejdą na emeryturę w styczniu i lutym będą miały także prawo do trzynastej i czternastej emerytury. Dodatkowe emerytury, jak deklarują politycy, zostaną prawdopodobnie utrzymane w przyszłym roku.
- Marzec
Osoba, która zdecyduje się przejść na emeryturę w marcu straci waloryzację roczną (jak co roku jest ona w marcu). Natomiast wysokość emerytury zostanie wyliczona na podstawie składek zwaloryzowanych waloryzacją roczną za 2022 r. (to 14,4 proc.) oraz waloryzacjami kwartalnymi, zaczynając od tej za pierwszy kwartał 2023 r. Korzystnie na wysokość emerytury wciąż wpływać będzie stary wskaźnik dalszego trwania życia, który zmieni się dopiero od kwietnia.
- Kwiecień, maj, czerwiec
Przechodzący na emeryturę w kwietniu, maju i czerwcu otrzymają świadczenie wyliczone na podstawie składek podwyższonych o ostatnia roczną waloryzację (14,4 proc.) i za czwarty kwartał 2023 r (nie znamy jeszcze stopy waloryzacji). Od kwietnia zaczną obowiązywać nowe tablice dalszego trwania życia, opublikuje je GUS. Dane będą prawdopodobnie mniej korzystne i mogą wpłynąć na niższą emeryturę w porównaniu do pierwszego kwartału 2024 r. Dodatkowo przyszli emeryci nie otrzymają trzynastki, jednak wciąż będą mieli prawo do pobierania czternastki (po spełnieniu określonych warunków).
- Lipiec i sierpień
Dla przyszłych emerytów korzystnym miesiącem do przejścia na emeryturę jest lipiec. Składki na koncie i subkoncie ZUS zostaną zwaloryzowane ostatnią waloryzacją roczną (za 2023 r. – prawdopodobnie 12,3 proc.) oraz waloryzacjami kwartalnymi. Niekorzystnie jednak na wysokość emerytury wpłynie wskaźnik długości życia. Przyszły emeryt będzie miał także prawo do czternastej emerytury.
- Wrzesień, październik, listopad i grudzień
Przejście na emeryturę we wrześniu i w pozostałych miesiącach do końca roku oznacza, że składka waloryzowana będzie ostatnią waloryzacją roczną (za 2023 r. prawdopodobnie 12,3 proc.) oraz waloryzacjami kwartalnymi. We wrześniu emeryt prawdopodobnie nie nabędzie prawa do czternastej emerytury, nie otrzyma jej także, gdy przejdzie na emeryturę w październiku, listopadzie i grudniu. Niekorzystnie na wysokość emerytury wpłynie także tabela długości życia, która obowiązywać będzie od drugiego kwartału 2024 r.
Dla osób, które nabędą prawa do emerytury - przede wszystkim osiągną wymagany wiek na początku roku - są w najlepszej sytuacji. W pierwszych dwóch miesiącach przyszłego roku przechodzenie na emeryturę będzie najbardziej korzystne finansowo.