Jest ustawa, podwykonawcy dziękują ministrowi

2012-06-29 17:06
Posiedzenie Sejmu RP
Autor: Kancelaria Sejmu RP

Wczoraj, 28 czerwca 2012, Sejm rozpatrzył w drugim czytaniu Ustawę w sprawie spłaty niezaspokojonych należności przedsiębiorców za niektóre prace, wynikających z realizacji udzielonych zamówień publicznych. Jest to ustawa, która przechodzi przyspieszoną ścieżkę legislacyjną. Jest szansa, że pierwsi podwykonawcy, którzy nie dostali wynagrodzenia skorzystają z jej dobrodziejstwa już pod koniec wakacji.

Zgodnie z tym co zgłosił rząd, wypracowało Ministerstwo Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej (MTBiGM) i uchwalił Sejm, ustawa ma zabezpieczyć podwykonawców pracujących przy budowie autostrad, którym generalni wykonawcy nie wypłacili w terminie należnego wynagrodzenia. W takiej sytuacji podwykonawca będzie mógł zwrócić się do Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) z wnioskiem o wypłatę należności z Krajowego Funduszu Drogowego. To co zostanie wypłacone GDDKiA będzie już sama egzekwować od generalnych wykonawców. Takie zapisy mają przeciwdziałać bankructwom, na jakie narażone są małe i średnie firmy w przypadku zatorów płatniczych. Przepisy będą dotyczyć również tych podwykonawców, którzy zalegali ze spłatą należności, albo ogłosili upadłość przed wejściem w życie tej ustawy.
Ustawę musi jeszcze zatwierdzić Senat.

Przeczytaj również: UOKiK zapowiada zmiany w ustawie o ochronie konkurencji i konsumentów

W tym samym dniu, w którym Sejm uchwalił ustawę o pomocy dla firm, którym nie płacą generalni wykonawcy, do ministra Sławomira Nowaka, szefa MTBiGM, wpłynął list od Komitetu Protestacyjnego Poszkodowanych Przedsiębiorców. Napisali w nim, że z niepokojem obserwowali obrady Sejmu w punkcie dotyczącym ustawy w sprawie spłaty niezaspokojonych należności przedsiębiorców za niektóre prace, wynikających z realizacji udzielonych zamówień publicznych, ale na szczęście - wszystko skończyło się dobrze.
I oni - poszkodowani podwykonawcy, dziękują ministrowi za zrozumienie, zaangażowanie i szybką ścieżkę legislacyjną (projekt wpłynął do Sejmu 6 czerwca).

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Czytaj więcej

Materiał sponsorowany