Jakie zmiany dla prosumentów od 1 lipca 2024? Będzie nowy sposób rozliczenia, będą bonusy

2024-04-11 14:34
Nowa ustawa OZE - zmiany dla prosumentów
Autor: Szymon Starnawski Bonusy i zmiany dla prosumentów w projekcie nowelizacji ustawy o OZE

Poprzednie zmiany przepisów dotyczące prosumentów energii odnawialnej nie były dla nich korzystne. W skierowanym 8 kwietnia 2024 do dalszych prac legislacyjnych projekcie o odnawialnych źródłach energii przewidziano zmianę rozliczeń i bonusy, które mają wpłynąć na rozwój sieci OZE. Jakie zmiany dla prosumentów przewidziano od lipca?

Spis treści

  1. OZE – czy będzie nowe otwarcie?
  2. Jakie zmiany dla prosumentów od lipca?
  3. Jakie bonusy dla prosumentów?
  4. Większe instalacje – przedsiębiorcy też zyskają

Wokół odnawialnych źródeł energii narosło w naszym kraju wiele mitów i nieprawdziwych informacji rozpowszechnianych przez osoby niechętne tym systemom, szczególnie dotyczących energii wiatrowej. Nie powstrzyma się już jednak rozwoju technologii OZE, a rezygnacja z przekształcenia energetycznego i jego możliwości byłaby już w tym momencie niemożliwa. Wpływa to ma m.in. liczba prywatnych instalacji fotowoltaicznych. Wiele osób w Polsce zaufało tej technologii i nowelizacja ustawy ma na celu ułatwienie jej wykorzystywania.

OZE – czy będzie nowe otwarcie?

Nowelizacja ustawy przewiduje, m.in. integrację polskiego prawa z unijnym w zakresie produkcji energii z OZE, ułatwienia i przyspieszanie wydawania zezwoleń na instalacje, jak również zmiany dla prosumentów w rozliczeniu net-billing.

W trakcie prac legislacyjnych rząd powinien też zająć się problemem odłączania instalacji OZE od sieci z powodu nadprodukcji energii. Pierwsze odłączenia były już w marcu, a wraz z nastaniem słonecznej aury było ich potem coraz więcej. Latem może to doprowadzić do odłączeń zielonej energii na wielką skalę.

Rozwiązaniem jest program dotacji magazynów energii, dzięki którym odłączane instalacje mogą nadal pracować. Wyłączanie czystych źródeł energii na rzecz tych powodujących zwiększenie emisji nie jest na pewno dobrym kierunkiem.

Jakie zmiany dla prosumentów od lipca?

Zmiany z kwietnia 2022 r., które pogorszyły bilans rozliczeń pomiędzy prosumentami a sieciami energetycznymi były wynikiem braku planowania na szczeblach rządowych, które wydawały się zaskoczone wielkim sukcesem energetyki obywatelskiej. Nie będzie chyba powrotu do sposobu rozliczania sprzed kwietnia 2022 r., ale będą inne rozwiązania.

Obecne rozliczenia z prosumentami według miesięcznej rynkowej ceny energii będą stosowane do 30 czerwca 2024 r. Od 1 lipca w rozliczeniach będą stosowane rynkowe, godzinowe ceny energii, co w przypadku niektórych prosumentów może dać niekorzystny bilans i zmniejszyć opłacalność produkcji. Pozostawiono więc możliwość wyboru i pozostania przy dotychczas obowiązującym systemie rozliczenia.

W przypadku instalacji nowych paneli, magazynów energii na tym samym terenie, a także remontów i przebudów mają zostać skrócone terminy procedur urzędowych.

Jakie bonusy dla prosumentów?

Zachętą do skorzystania z rozliczania godzinowego będzie bonus. Prosumenci otrzymają możliwość zwiększenia wartości zwrotu niewykorzystanych środków za wprowadzoną do sieci energii (nadpłatę) w okresie kolejnych 12 miesięcy do 30%; przy rozliczeniu rocznym jest to 20% i nie zmieni tego nowelizacja. Zmianę rozliczenia z rocznego na dzienne posiadacze instalacji będą mogli zgłosić sprzedawcy w formie  tzw. oświadczenia o przejściu na nowy system rozliczeń. 

Większe instalacje – przedsiębiorcy też zyskają

Uproszczenie procedur to jedno z haseł przewodnich projektu ustawy. Przedsiębiorcy produkujący energię skorzystają ze skrócenia czasu oczekiwania na decyzje o warunkach środowiskowych, pozwolenie na budowę instalacji, przyłączeniu do sieci, uzyskania koncesji. Szybko też będą mogli uzyskać pozwolenie na rozbudowę.

Ocieplenie i wykończenie ścian zewnętrznych. Szkoła budowania
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej