Jaki jest VAT na gaz ziemny w 2023? Dla kogo stawka 0% VAT na gaz?

2023-02-16 14:43
nat na gaz ziemny
Autor: gettyimages Jaki VAT na gaz ziemny obowiązuje w 2023?

aki jest VAT na gaz ziemny od stycznia 2023? Stawka VAT na gaz od nowego roku poszła w górę i to znacznie. Podwyżkę VAT na gaz od razu widać w wysokości rachunków. Jest jednak grupa odbiorców, której przysługuje w dalszym ciągu zerowy VAT na gaz. Jaki dla kogo jest VAT na gaz w 2023?

Spis treści

  1. Jaki jest VAT na gaz ziemny w 2023?
  2. Dlaczego stawka VAT na gaz w górę od 2023?
  3. Stawka na gaz ziemny w Polsce jedna z wyższych w Europie
  4. Dla kogo zerowa stawka VAT na gaz w 2023?

Jaki jest VAT na gaz ziemny w 2023?

Od stycznia 2023 wrócił wyższy podatek VAT na gaz. W tej chwili do cen gazu i opłat za jego dostawy trzeba doliczyć podatek VAT w wysokości 23%. Przypomnijmy, że stawka tego podatku od lutego 2022 wynosiła 0%. Wcześniej (od 1 stycznia 2022) stawka VAT na gaz została obniżona z 23% do 8%.

Dlaczego stawka VAT na gaz w górę od 2023?

Przypomnijmy, że na mocy ustawy z dnia 13 stycznia 2022 o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług, podpisanej przez Prezydenta RP dn. 27 stycznia 2022, zmniejszono stawkę podatku do wartości od wybranych towarów i usług, w tym m.in. na gaz ziemny. Przywołana ustawa była częścią tzw. tarczy antyinflacyjnej 2.0. Wprowadzona przez rząd tarcza ochronna niosła za sobą szereg zmian w zakresie stawki VAT na gaz ziemny oraz obniżkę VAT na energię elektryczną (z 23 na 5%).

Wyższa stawka VAT obejmuje wszystkie pozycje wpływające na cenę końcową za gaz ziemny, czyli opłatę za paliwo gazowe, abonament, opłatę stałą i zmienną dystrybucyjną.

Warto też wspomnieć, że polski rząd dość długo zwlekał z decyzją, jaki będzie VAT na gaz w 2023. Wiadomo było, że musi wzrosnąć, ponieważ Komisja Europejska nie pozwala na stosowanie zerowej stawki VAT na gaz ziemny. Ale na 5% - już tak - to próg minimalny.

Jeszcze pod koniec 2022 roku nie było jasne, czy w 2023 gaz ziemny będzie objęty stawką VAT 23%, czy może obniżoną stawką 8%. Ostatecznie stawka VAT na gaz ziemny w Polsce wróciła od 1 stycznia 2023 do poziomu najwyższego 23%.

Jakie stawki VAT na gaz ziemny w Polsce?

W ramach tzw. tarczy antyinflacyjnej:

  • od 1 stycznia 2022 do 31 stycznia 2022 została obniżona stawka podatku VAT na gaz ziemny z 23% na 8%,
  • od 1 lutego 2022 do 31 października 2022 została obniżona stawka podatku VAT na gaz ziemny z 8% na 0%.

Stawka na gaz ziemny w Polsce jedna z wyższych w Europie

Okazuje się, że w większości krajów UE stawki VAT na paliwo gazowe są dużo niższe. Przykładowo, w Słowenii VAT na gaz wynosi 9,5%, w Bułgarii, Estonii, Irlandii – 9%, w Niemczech, Luksemburgu – 7%, w Grecji, Belgii, Austrii – 6%. We Włoszech, Chorwacji, Hiszpanii i Portugalii obowiązują najniższe stawki VAT na gaz, czyli 5%. VAT zbliżony do polskiego poziomu jest w Holandii i na Łotwie - sięga 21%.

Dla kogo zerowa stawka VAT na gaz w 2023?

Wśród odbiorców paliw gazowych jest grupa, dla których rachunki za gaz w tym roku nie wzrosną. Chodzi o osoby o najniższych dochodach - dla nich przewidziana jest zerowa stawka VAT. Różnica VAT zwracana jest w formie rekompensaty po opłaceniu rachunku za gaz. trzeba tez pamiętać o złożeniu wniosku o rekompensatę.

O zwrot podatku VAT za gaz mogą się ubiegać te gospodarstwa domowe, które gazu używają do celów grzewczych. Zwrotu podatku VAT nie otrzymają więc osoby wykorzystujące gaz tylko w kuchni do gotowania, jak również ci, którzy podgrzewają gazem wodę użytkową. O przyznaniu zwrotu stawki VAT decyduje też kryterium dochodowe, które wynosi:

  • 2100 zł dla jednoosobowego gospodarstwa domowego,
  • 1500 zł/os. w przypadku gospodarstwa wieloosobowego.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej