Jak uniknąć pułapek w umowach najmu

2010-01-06 13:49

Każdą umowę można negocjować i warto o tym pamiętać. Kiedy właściciel nie chce dostosowywać jej wzorca do potrzeb najemcy, zasłaniając się umową kredytową, to często jest to tylko taktyczny wybieg. Ale nie zawsze...

Obowiązujące w Polsce przepisy gwarantują równą pozycję stronom umowy. Praktyka dowodzi jednak, że w znacznej mierze ma ona jednak charakter wyłącznie formalny. Faktyczna przewaga ekonomiczna centrum handlowego nad małymi i średnimi przedsiębiorcami powoduje, że przy zawieraniu umowy najmu praktycznie nie ma pola dla negocjacji. Centrum handlowe może narzucić bardzo surowe zasady. Funkcjonowanie centrum handlowego opiera się na wynajmowaniu lokali usługowych wielu przedsiębiorcom.

Najemcy, będący często w pozycji słabszej strony, sądząc, że nie mają wyboru, podpisują skrajnie niekorzystne umowy, nie podejrzewając, że niektóre z zamieszczonych klauzul umownych są lub mogą być niedopuszczalne z punktu widzenia prawa. Jeśli w takich przypadkach nie dojdzie do rozstrzygania sporu przez sąd, najemca może podporządkowywać się nawet nieważnym – z punktu widzenia prawa – postanowieniom umownym.

Poniższe opracowanie, przygotowane w Departamencie Rozwoju Gospodarki MG, informuje o czym należy pamiętać najmując lokal na potrzeby działalności gospodarczej (celem niniejszego opracowania nie jest przedstawienie gotowych wzorów umów, ale wskazanie na niektóre ważne aspekty związane z najmem lokali użytkowych):
Jak uniknąć pułapek w umowach najmu

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej