Jak sprawdzić wysokość emerytury? Jak sprawdzić wysokość swojej emerytury w ZUS?

2024-05-20 11:45
zus
Autor: Szymon Starnawski/Grupa Murator Tak możesz sprawdzić wysokość swojej emerytury

Wysokość emerytury to temat szczególnie bliski osobom, które zbliżają się do końca swojej zawodowej aktywności. Chcą wiedzieć, kiedy korzystnie jest odejść z pracy i jaka będzie kwota miesięcznego świadczenia. Wysokość przyszłej emerytury można sprawdzić jednak znacznie wcześniej, wiele lat przed emeryturą. Podpowiadamy, jak sprawdzić wysokość emerytury.

Spis treści

  1. Co to jest kalkulator emerytalny?
  2. Jak sprawdzić wysokość emerytury?
  3. Jak obliczana jest prognozowana emerytura?
  4. Co to jest hipotetyczna emerytura?
Szkoła Budowania: Otoczenie Domu

Co to jest kalkulator emerytalny?

Przyszli emeryci są szczególnie zainteresowani wysokością miesięcznego świadczenia wypłacanego przez ZUS. To potem z tych pieniędzy będą się przecież utrzymywać. Jeszcze kilka lat temu ZUS regularnie wysyłał informację o przyszłej emeryturze pracującym osobom. Ale od 2020 r. już takie listy nie są wysyłane. Prognozę emerytury możemy jednak obliczyć samodzielnie przy użyciu kalkulatora. To specjalne narzędzie, które dostępne jest na stronie ZUS (www.zus.pl). Są tam tabele, w które należy wpisać określone wartości. By to zrobić, potrzebujemy danych o stanie konta, te informacje ma ZUS. Dostęp do danych uzyskamy korzystając z profilu Platformy Usług Elektronicznych ZUS (PUE ZUS).

Logujemy się na nasz profil, a potem klikamy w zakładkę „ubezpieczony”, a tam w „stan konta”. Jeśli nie mamy założonego profilu, to warto to zrobić, bo w ten sposób mamy dostęp do danych niezbędnych do wyliczenia przyszłej emerytury. Osoby należące do Otwartych Funduszy Emerytalnych (OFE) także powinny przygotować informację o stanie konta w OFE, te dane również będą potrzebne do wpisania do tabeli kalkulatora przy wyliczenia prognozowanej emerytury.

Jak sprawdzić wysokość emerytury?

Za pomocą kalkulatora emerytalnego możemy wyliczyć kwotę prognozowanej emerytury w wersji uproszczonej i zaawansowanej. W tej pierwszej opcji podajemy mniejszą liczbę parametrów, niż w wersji zaawansowanej. Chodzi tu przede wszystkim o wysokość wynagrodzenia, podajemy jedną kwotę, która od teraz do dnia przejścia na emeryturę się nie zmienia.  W wersji zaawansowanej należy podać więcej danych, to przede wszystkim różne kwoty wynagrodzenia. Jeśli przez jakiś okres nie byliśmy ubezpieczeni, to jest tu także opcja, by przy określonym roku wpisać zero. Im więcej podamy informacji, tym wysokość wyliczonego świadczenia będzie zbliżona do wysokości realnego świadczenia w przyszłości.

Jak obliczana jest prognozowana emerytura?

Przy użyciu kalkulatora sprawdzamy wysokość przyszłej emerytury, czyli otrzymujemy zbliżoną kwotę, jaką prawdopodobnie będziemy otrzymywać na emeryturze. W tym obliczeniu uwzględnione są:

  • wysokość zgromadzonych składek
  • wysokość kapitału początkowego
  • wysokość składki na subkoncie ZUS
  • wysokość składek zgromadzonych w OFE
  • przyszłe waloryzacje składek i kapitału początkowego

ZUS informuje, że kalkulator uwzględnia także średnie dalsze trwanie życia – te informacje publikowane są przez GUS pod koniec marca każdego roku. Te dane również wpływają na wysokość przyszłego, miesięcznego świadczenia.

Co to jest hipotetyczna emerytura?

ZUS stosuje także pojęcie „hipotetyczna emerytura”. Jest to kwota wyliczana przez ZUS corocznie każdej osobie, która ukończyła w poprzednim roku 35 lat. Jednak ta kwota tak naprawdę stanowi informację o stanie konta. W wyliczeniu uwzględnione są jedynie:

  • kwoty składek na ubezpieczenie emerytalne
  • kapitał początkowy
  • kwoty na subkoncie

Wysokość hipotetycznej emerytury możemy sprawdzić korzystając także z platformy PUE ZUS. Po zalogowaniu, w zakładce ubezpieczony, a następnie po kliknięciu „rok 2022”, następnie w „szczegóły”. Tu mamy opcję „hipotetyczna emerytura”. Jednak w emeryturze hipotetycznej nie są uwzględnione przede wszystkim waloryzacje, które wpływają na wysokość świadczenia. Takie dane zaś uwzględnia nowy kalkulator ZUS. Dlatego wysokość hipotetycznej emerytury będzie się różniła od prognozowanej emerytury, czyli tej wyliczonej przy użyciu kalkulatora.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej