Inwestorzy mogą odetchnąć z ulgą

2007-09-14 11:47
Inwestorzy mogą odetchnąć z ulgą
Autor: MMaszner Inwestorzy mogą odetchnąć z ulgą

Po wielu miesiącach oczekiwania 5 września 2007 Sejm przegłosował projekt przepisów określających definicję budownictwa społecznego. Planujący zakup mieszkania lub domu mogą odetchnąć z ulgą. Wejście tych przepisów w życie pozwoli na zachowanie (po 1 stycznia 2008 r.) 7 % stawki VAT na budowę, remont, modernizację, termomodernizację i przebudowę obiektów budowlanych lub ich części zaliczonych do budownictwa społecznego. Drugie głosowanie nad ustawą przewidziane jest na ostanie posiedzenie rozwiązanego Sejmu, czyli 19 lub 20 września.  

Do obiektów budowlanych objętych definicją budownictwa społecznego zaliczone zostały wszystkie budynki mieszkalne - w tym budynki tzw. zbiorowego zamieszkania, tj. domy opieki społecznej, internaty, domy studenckie, domy dziecka, budynki mieszkalne na terenie koszar, zakłady karne. Miłym zaskoczeniem jest włączenie do budynków objętych tą definicją  również garaży przynależnych do budynku mieszkalnego i takich pomieszczeń jak sauna czy basen. Dodatkowo, definicją objęte mają być lokale mieszkalne w budynkach niemieszkalnych, a także budynki instytucji ochrony zdrowia, świadczących usługi zakwaterowania z opieką lekarską i pielęgniarską (zwłaszcza dla ludzi starszych i niepełnosprawnych).

Przyjęta w ostatecznym kształcie ustawa jest korzystniejsza dla osób planujących zakup mieszkania lub domu, ponieważ podniesione zostały limity powierzchni domów lub mieszkań objętych obniżoną stawką VAT w stosunku do wcześniej prezentowanych propozycji rządowych. W przypadku domów - z dotychczas proponowanej powierzchni 220 do 300 mkw., w przypadku mieszkań - ze 120 do 150 mkw.

Fakt przyjęcia ustawy o budownictwie społecznym zapewne uspokoi sytuację na rynku budowlanym, ponieważ zarówno planujący zakup domu lub mieszkania, jak i deweloperzy oraz spółdzielnie budujące mieszkania w budynkach wielorodzinnych nie są zmuszeni - mając na względzie niższe koszty transakcji kupna/sprzedaży - do przeprowadzania transakcji jeszcze w tym roku. Oznacza to przesunięcie części niezrealizowanego w tym roku popytu na zakup domów lub mieszkań na przyszłe lata.

Zadowoleni powinni być również wszyscy planujący remont domu lub mieszkania, ponieważ w świetle nowych przepisów obniżoną 7% stawką VAT objęte zostaną od 1 stycznia 2008 r. wszystkie remonty, bez dotychczas proponowanych w projekcie rządowym ograniczeń (wartość materiałów budowlanych w całości robót nie mogła przekraczać 50% wartości usługi).

Najkorzystniejsze dla rozwoju budownictwa, w tym głównie jednorodzinnego, będą efekty bezterminowego przedłużenia zwrotu różnicy stawki VAT na zakup materiałów budowlanych (różnicy pomiędzy 22% a 7% stawką VAT), a przede wszystkim - umożliwienie korzystania z tych zwrotów również osobom budującym i remontującym w "systemie gospodarczym". Zmiana ta powinna wpłynąć pozytywnie na decyzję o rozpoczęciu inwestycji przez osoby, które wprawdzie planowały rozpocząć budowę domu, ale miały problem ze znalezieniem ekipy budowlanej lub też chciały we własnym zakresie przeprowadzić prace budowlane, a nie miały wcześniej możliwości skorzystania z tej ulgi.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej