Ile wynosi kwota wolna od podatku w 2024?

2024-03-03 16:28
pity
Autor: Szymon Starnawski/Grupa Murator Czy kwota wolna od podatku będzie wyższa już w 2024?

Zwiększenie kwoty wolnej od podatku do 60 000 zł było jedną z propozycji przedwyborczych Koalicji Obywatelskiej. Rząd oficjalnie potwierdził, że podniesienie kwoty wolnej do 60 tys. zł będzie realizowane, nie wiadomo tylko kiedy. Ile wyniesie kwota wolna od podatku w 2024 roku? Ile zaoszczędzą Polacy?

Spis treści

  1. Co oznacza kwota wolna od podatku?
  2. Czy rzeczywiście kwota wolna od podatku wynosi 30 000 zł?
  3. Jakie udogodnienie dla podatników wprowadzono w 2023?
  4. Kwota wolna od podatki 2024 - czy się zmieni?
Raport Walczaka - Jak wygląda przyszłość PIS-u? Prof. Chwedoruk

"Postulat dotyczący podniesienia kwoty wolnej od podatku do 60 tys. zł pozostaje aktualny" — zapewnia resort finansów w pismach skierowanych do czwórki posłów: Barbary Bartuś i Piotra Müller z Prawa i Sprawiedliwości oraz Przemysława Wiplera i Ryszarda Wilka z Konfederacji - donosi businessinsider.com.pl. Terminy, póki co nie są znane.

Co oznacza kwota wolna od podatku?

To dochód podatnika, przy którym nie odprowadzany jest podatek dochodowy. Nie ma przy tym znaczenia czy jest to kwota uzyskana z jednej czy wielu działalności podatnika. Od 2022 r. wynosi ona 30 000 zł. Oznacza to, że jeżeli osoba w ciągu roku uzyska z jednej lub kilku działalności (etat, własna działalność, umowy zlecenia, umowy o dzieło) dochód 30 000 zł lub mniej to od tej kwoty nie zapłaci podatku. Kwota wolna od podatku dotyczy tylko osób rozliczających przychody wykazywane w PIT-36 i PIT-37, które podlegają opodatkowaniu według skali opodatkowania dla osób fizycznych.

Czy rzeczywiście kwota wolna od podatku wynosi 30 000 zł?

Tak, ale w porównaniu z poprzednio obowiązującymi przepisami nastąpiła zmiana w opłacaniu składki zdrowotnej na niekorzyść podatnika. Składka zdrowotna nie uległa co prawda zmianie i wciąż wynosi 9%, ale poprzednio 7,75% można było odjąć od podatku. Możliwości odliczenia obecnie nie ma, co w rzeczywistości przekłada się na fakt, że powiększa ona dochód pracownika i staje się w rzeczywistości rodzajem parapodatku. Składkę odlicza się od każdej zarobionej złotówki i płaci się ją od każdej działalności, która wymaga jej odprowadzenia. Więc jeśli osoba pracuje na etat i dodatkowo na umowę zlecenie to składka jest odliczana w obu przypadkach osobno.

Jakie udogodnienie dla podatników wprowadzono w 2023?

Od 2023 r. wprowadzona została możliwość korzystania z kwoty wolnej od podatku już w trakcie roku podatkowego. Innowacja polega na odliczaniu każdego miesiąca 1/12 kwoty zmniejszającej podatek, czyli w 2023 r. 300 zł od zaliczki na podatek dochodowy. Ta kwota zasila od razu budżet podatnika, który nie musi czekać do rozliczenia rocznego. Odbywa się to na podstawie oświadczenia podatnika PIT-2, które umożliwia płatnikowi stosowanie kwoty zmniejszającej podatek w comiesięcznym rozliczeniu. Podatnik może wskazać nawet trzech płatników, dzieląc kwotę zmniejszającą podatek na trzy wartości: dla pierwszego – 1/12, dla drugiego 1/24 i dla trzeciego 1/36.

Kwota wolna od podatki 2024 - czy się zmieni?

Prawdopodobnie na podwyższenie kwoty wolnej od podatków przyjdzie nam poczekać do przyszłego roku. Wpływ na to ma przede wszystkim czas potrzebny na przygotowanie ustawy. Reforma podatkowa ma być jedną z pierwszych kwestii, jakimi zajmie się nowy rząd, ale nawet jeśli zostałby on powołany jeszcze w tym roku to zabraknie czasu, aby wprowadzić jakiekolwiek zmiany od 1 stycznia 2024 r.

Przyjęte jest, że zmiany w prawie o podatkach dochodowych, które miałyby wejść w nowym roku, powinno ogłaszać się do końca listopada w roku poprzedzającym. Co prawda dotyczy to sytuacji działającej na niekorzyść podatnika, ale trzeba założyć, że taka zasadnicza zmiana  w trakcie roku podatkowego, spowodowałaby potrzebę weryfikacji wstecznej i z pewnością wywołałaby podatkowy chaos.

Z dużą dozą optymizmu można założyć, że kwota wolna od podatku w wysokości 60 000 zł będzie obowiązywać dopiero od 2025 roku. Jeśli to nastąpi pozwoli to podatnikom zaoszczędzić 7200 zł rocznie, czyli o 3600 zł więcej niż obecnie. Podatku nie zapłacą osoby zarabiające do 6080 zł brutto i emeryci pobierający emeryturę do 5000 zł.

Listen on Spreaker.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej