W Hiszpanii wybiera zamawiający

2009-03-16 11:48

W hiszpańskim prawie budowlanym nie ma obowiązku stosowania konkretnych wzorców kontraktowych typu FIDIC czy VOB. Zamawiający może wskazać w Specyfikacji Istotnych Warunków Zamówienia (SIWZ) według jakiego modelu chce, aby prace zostały wykonane.

Zawartość SIWZ, jak i sam kontrakt, będzie się różnił w zależności od tego, kto go zleca - czy umowa jest między generalnym wykonawcą i deweloperem czy między generalnym wykonawcą i podwykonawcą. Inne wymagania będą stawiały także organizujące przetargi instytucje administracji publicznej.

Brak obowiązku wskazania wzorców kontraktowych typu FIDIC czy VOB nie zwalnia z konieczności spełnienia norm technicznych, bezpieczeństwa czy regulacji administracyjnych obowiązujących np. przy zamówieniach publicznych. W części SIWZ poświęconej specyfikacji technicznej, zamawiający może wskazać zarówno na normy hiszpańskie (wydawane przez Hiszpańskie Stowarzyszenie Standaryzacji i Certyfikacji AENOR), jak i międzynarodowe (ISO, DIN, API i in.).

Do roku 2007 sytuacja na hiszpańskim rynku budowlano-nieruchomościowym była bardzo korzystna i charakteryzowała się ekspansją firm budujących mieszkania, infrastrukturę czy nieruchomości komercyjne. Tymczasem, mimo załamania w sektorze, wciąż polega się tu na swobodzie zapisów i warunków kontraktowych, jakie zamawiający stawia wykonawcom, a ci z kolei podwykonawcom.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej