Gdzie sprawdzić kiedy zwrot podatku 2024? Ile czasu ma Urząd Skarbowy na zwrot podatku?

2024-03-05 13:54
e-urzad skarbowy
Autor: Szymon Starnawski/Grupa Murator Jak sprawdzić status zwrotu podatku w 2024?

Ile dostanę zwrotu podatku i kiedy? Jak sprawdzić status zwrotu podatku? Można to zrobić samemu w każdej chwili przez usługę w e-urzędzie skarbowym, czyli cyfrowej wersji urzędu skarbowego. Jest nią właśnie "status zwrotu podatku". Jak go sprawdzić w e-urzędzie skarbowym?

Spis treści

  1. Ile się czeka na zwrot podatku?
  2. E-urząd skarbowy i status zwrotu podatku
  3. Jak sprawdzić status zwrotu podatku?
Rozmowy Muratora: Marcin Szewczuk, Alupast

PIT-y za 2023 można składać od 14 lutego do 30 kwietnia 2024 - w formie papierowej do właściwego urzędu skarbowego lub za pośrednictwem usługi Twój e-PIT. Ile się czeka na zwrot podatku? Jak można sprawdzić, ile podatku zwróci urząd skarbowy i jaki jest jego aktualny status.

Ile się czeka na zwrot podatku?

O terminie zwrotu podatku decydują dwie kwestie: termin złożenia deklaracji PIT oraz sposób złożenia deklaracji PIT (forma papierowa lub elektroniczna). Urząd skarbowy ma maksymalne terminy na zwrot podatku i trzeba tu od razu zaznaczyć, że deklaracja złożona elektronicznie, przez usługę Twój e-PIT może być rozliczona szybciej. Obowiązujące urząd skarbowy terminy zwrotu podatku to:

  • 45 dni, licząc od dnia następującego po dniu złożenia deklaracji – dotyczy deklaracji PIT złożonych w formie elektronicznej,
  • 90 dni, licząc od dnia następującego po dniu złożenia deklaracji – dotyczy deklaracji PIT złożonej w formie papierowej,
  • 90 dni, licząc od dnia 30 kwietnia – dotyczy deklaracji PIT-37 i PIT-38 złożonych automatycznie w dniu 30 kwietnia w usłudze Twój e-PIT.

E-urząd skarbowy i status zwrotu podatku

Możliwość sprawdzenie statusu zwrotu podatku - kwoty oraz daty jego zwrotu umożliwia specjalna usługa w serwisie e-Urząd Skarbowy, która jest dostępna w ramach platformy podatki.gov.pl. Podatnik uzyskuje tu również dostęp do informacji o dokonanych zwrotach z podatków PIT i VAT czy zaliczeniu nadpłaty na inne zobowiązania podatkowe.

Warto wiedzieć, że w przypadku podatku PIT w usłudze dostępne są informacje dotyczące statusu zwrotów z wszystkich form opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych, wpłacanych przez podatnika, w tym przedsiębiorcę na indywidualny rachunek podatkowy (tzw. mikrorachunek podatkowy).

E-Urząd Skarbowy jest dostępny 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu z dowolnego urządzenia podłączonego do internetu.

Jak sprawdzić status zwrotu podatku?

Sprawdzenie statusu zwrotu podatku jest łatwe. Ze strony podatki.gov.pl wchodzimy do serwisu e-Urząd Skarbowy, z którego przechodzimy z kolei do usługi Twój e-PIT, logując się:

  • Profilem Zaufanym,
  • e-Dowodem za pomocą aplikacji mObywatel lub poprzez bankowość elektroniczną.

Do usługi Twój e-PIT można zalogować się także danymi podatkowymi, wpisując PESEL lub NIP i datę urodzenia.

E-Urząd Skarbowy jest dostępny 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu z dowolnego urządzenia podłączonego do internetu.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Tekst sponsorowany

Czytaj więcej