Gdy wartość nieruchomości wzrośnie a opłata adiacencka

2006-08-29 18:07
Modernizacja termomodernizacja
Autor: A. Szandomirski Termomodernizacja zwiększa wartość domu

Kiedy wartość gruntu się zwiększy w wyniku wyposażenia przez gminę terenu w urządzenia kanalizacyjne, wodociągowe czy gazowe, właściciel musi być przygotowany do uiszczenia tzw. opłaty adiacenckiej. Obejmuje ona każdy rodzaj nieruchomości, pod warunkiem, że urządzenia infrastruktury technicznej zostały wybudowane z udziałem środków gminy lub Skarbu Państwa.

Wysokość opłaty adiacenckiej może dochodzić nawet do 50% wzrostu wartości nieruchomości. Określa ją wójt, burmistrz lub prezydent miasta za każdym razem, gdy tylko zostanie wybudowana lub zmodernizowana droga albo też gdy nieruchomość zostanie podłączona do urządzeń infrastruktury technicznej. Opłata nie dotyczy nieruchomości przeznaczonych w planie miejscowym na cele  rolne, a w przypadku braku planu miejscowego – terenów wykorzystywanych na cele rolne i leśne. Wysokość stawki procentowej ustalana jest przez Radę Miejską w drodze uchwały.

Postępowanie o ustalenie opłaty może się rozpocząć do trzech lat od dnia modernizacji drogi lub stworzenia warunków do podłączenia urządzeń infrastruktury technicznej. Rzeczoznawca majątkowy wycenia wartość nieruchomości, zarówno przed modernizacją, jak i po niej. Następnie ustalana jest stawka opłaty adiacenckiej, która na wniosek właściciela może zostać rozłożona na roczne raty, płatne w okresie do 10 lat. Wysokość oprocentowania nalicza się według stopy redyskonta weksli stosowanej przez Narodowy Bank Polski. Obowiązek uiszczania opłaty powstaje w 14 dni od ostatecznej decyzji. Jeżeli kwotę można spłacać ratalnie, wówczas dotyczy to jedynie pierwszej raty.

Opłata adiacencka nakładana jest również na nieruchomości, które zyskały na wartości w wyniku podziału gruntu. Podobnie jak w poprzednim przypadku oszacowania wartości działki dokonuje rzeczoznawca majątkowy. Wartość działki zarówno przed podziałem, jak i po nim określa się według cen na dzień wydania decyzji o ustaleniu opłaty adiacenckiej. Warto zaznaczyć, że jeżeli decyzja ta zostanie już podjęta, właściciel nieruchomości ma prawo do odwołania.

Opłatę adiacencką powinny wnieść także osoby, które otrzymały nowe nieruchomości w wyniku scalenia. Wysokość jej może sięgać nawet 50% przyrostu wartości obiektu. Przy ustalaniu wartości dotychczas posiadanych nieruchomości nie bierze się jednak pod uwagę urządzeń, drzew i krzewów, za które właściciele otrzymali od gminy odszkodowania (ponieważ znajdowały się na gruntach wydzielonych pod nowe drogi). Tak jak w poprzednich analizowanych sytuacjach, wysokość opłaty ustala wójt, burmistrz albo prezydent miasta w drodze ugody z właścicielem nieruchomości. Jeżeli między stronami nie dojdzie do porozumienia, o terminie i sposobie zapłaty rozstrzyga rada gminy, podejmując uchwałę o scaleniu nieruchomości.

Więcej informacji: Ustawa z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Czytaj więcej