Flipper - kto to? Na czym polega flipping mieszkań w Polsce? Ile można zarobić na flippingu?

2024-04-03 8:08
Flipping - kto to jest flipper i ile zarabia?
Autor: Szymon Starnawski Na czym polega flipping mieszkań w Polsce?

Skupowanie na rynku wtórnym domów i mieszkań, podnoszenie ich standardu i sprzedawanie z zyskiem nosi nazwę flippingu. Flipperzy działają w największych miastach w Polsce, ale ich zainteresowaniem cieszą się coraz bardziej także nieruchomości w atrakcyjnych miejscowościach wokół największych metropolii. Czy flipping podbija ceny mieszkań? Ile można zarobić na flippingu?

Spis treści

  1. Flipper – kto to?
  2. Po czym poznać oferty flipperów?
  3. Gdzie szukać mieszkań na flipa?
  4. Ile można zarobić na flippingu?
Ocieplenie i wykończenie ścian zewnętrznych. Szkoła budowania

Flipper – kto to?

To osoba, która poszukuje tanich nieruchomości na rynku wtórnym, głównie mieszkań. Kupuje je i remontuje podwyższając ich standard, po czym zwiększa ich cenę i sprzedaje. Pojęcie to było jeszcze 10 lat temu całkowicie nieznane w Polsce, chociaż osoby, które zarabiały w ten sposób, całkiem niemałe pieniądze, znane były od dawna. Galopujące od kilku lat ceny mieszkań w największych miastach Polski zrodziły modę na taki sposób zarabiania pieniędzy. Razem z modą przyszło też pojęcie flippera i flippingu, jak określane bywa to zjawisko w Stanach Zjednoczonych i krajach zachodniej Europy.

Flipperem może zostać każdy kto dysponuje środkami pieniężnymi na zakup i remont mieszkania lub domu. Flipperzy działają według zasady kupić tanio, sprzedać jak najdrożej, chociaż niektórzy inwestują też w wynajem. Szukają głównie mieszkań w dobrych lokalizacjach i po okazyjnych cenach.

Po czym poznać oferty flipperów?

Jedną z najbardziej charakterystycznych metod są karteczki z napisaną jakby odręcznie treścią o chęci zakupu mieszkania w okolicy, często ozdobione rysunkami malowanymi dziecięcą rączką. „Odręczne” karteczki flipperów są drukowane i wydaje się, że wszyscy to już wiedzą, ale wciąż można je znaleźć na klatkach schodowych.

Karteczki to tylko jedna z metod skierowana do najmniej zorientowanych na rynku nieruchomości osób. Bardziej skuteczną jest pozyskiwanie informacji o odsprzedaży mieszkań dłużników, licytacjach komorniczych i przetargach spółdzielni. Często trzeba zainwestować w dobrą znajomość, aby być pierwszym do oszacowania zysku lub wręcz kupna.

Obecnie rynek wtórny jest zdominowany przez fliperów. W zasadzie osoba spoza środowiska ma małe szanse na kupno mieszkania w dużym mieście w atrakcyjnej cenie na rynku wtórnym.

Gdzie szukać mieszkań na flipa?

Na rynku wtórnym wciąż można znaleźć ciekawe oferty. Trzeba zaangażować się w poszukiwania osobiście. Rynek jest już w znacznej mierze opanowany i najlepsze okazje z serwisów sieciowych są momentalnie przechwytywane przez flipperów z doświadczeniem, którzy zresztą nie pracują sami. Okazję można znaleźć na przetargach i licytacjach ogłaszanych przez spółdzielnie mieszkaniowe, jednostki samorządowe, komorników, likwidatorów, itp. To jedna z najlepszych opcji, bo ceny wywoławcze lokali są często bardzo atrakcyjne.

Galopada mieszkań w największych miastach podbija wartość nieruchomości również gdzie indziej. Stąd warto poszukać ofert w mniejszych miastach satelickich lub nawet oddalonych od tych największych, ale z dobrym i szybkim połączeniem, np. Radom. Dobrym miejscem mogą się okazać się miasta średniej wielkości z dużym potencjałem przemysłowym. Podobnie jak w przypadku giełdy, trzeba wsłuchiwać się w wiadomości o planowanych dużych inwestycjach i spróbować przewidzieć koniunkturę.

Ile można zarobić na flippingu?

Szacunkowy średni zarobek na flipie to ok. 20 000 – 30 000 zł na jednym mieszkaniu. Zysk kilkunastotysięczny, szczególnie ten uzyskany w krótkim czasie też jest wart rozważenia. Przeprowadzony remont może być wykonany „po taniości” (użycie materiałów materiałów niskiej jakości, brak projektu architekta). Na mieszkaniach w tzw. dobrych dzielnicach i wykończonych luksusowo flipper może zarobić 100 000 zł.

Cukrownia Żnin - zdjęcia dawnej cukrowni po rewitalizacji

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej