Nowy podatek od mieszkań 2024 - już od 1 stycznia! Kto go zapłaci?

2023-12-29 7:57
osiesle wilanów
Autor: Szymon Starnawski/Grupa Murator Od 2024 wchdzi nowy podatek PCC - kogo obejmie?

Nowy podatek od mieszkania zacznie obowiązywać od 1 stycznia 2024. Przypomnijmy, że został wprowadzony przez były już rząd Mateusza Morawieckiego. Chodzi o zmiany w podatku od czynności cywilnoprawnych, zwanym w skrócie PCC. Kto zapłaci nowy podatek od mieszkań? Ile wyniesie? Kto jest zwolniony z PCC przy zakupie mieszkania?

Szkoła budowania: Dom z poddaszem użytkowym

Spis treści

  1. Dla kogo nowy podatek od mieszkania?
  2. Kto jest zwolniony z PCC przy zakupie mieszkania?
  3. Zobacz przykłady patodeweloperki

Dla kogo nowy podatek od mieszkania?

Podatek PCC dotąd obowiązywał tylko przy transakcjach zakupu mieszkań na rynku wtórnym. Od 1 stycznia 2024 r. PCC będą musieli opłacać też kupujący mieszkania na rynku pierwotnym, ale tylko w przypadku kupna szóstego i kolejnego mieszkania w jednej lokalizacji. Od takich transakcji trzeba będzie odprowadzić PCC w wysokości 6%. To efekt lipcowej nowelizacji ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.

Poprzedni rząd wiele razy zwracał uwagę na nadmierne skupywanie mieszkań nie tylko przez pojedynczych inwestorów, ale także fundusze inwestycyjne. W styczniu 2023 premier ogłosił zmiany podatkowe, które mają ukrócić ten proceder i uderzają w wykupujących mieszkania.

- Nowe przepisy mają objąć głównie fundusze kupujące setki mieszkań, ale należy się też przyjrzeć osobom posiadającym 7-8 mieszkań – mówił prawie rok były już premier Mateusz Morawiecki.

Kto jest zwolniony z PCC przy zakupie mieszkania?

Do pięciu nowych mieszkań na rynku pierwotnym w jednej lokalizacji, czyli w domu wielorodzinnym lub w domach na terenie jednej nieruchomości będzie można po 1 stycznia 2024 r. wciąż kupić bez opłat PCC. Każde następne kupione przez tę samą osobę, spółkę, wspólnotę w tym samym miejscu będzie obciążone podatkiem.

Zwolnieni całkowicie z PCC są wszyscy, którzy kupują na rynku pierwotnym swoje pierwsze mieszkanie. Ta zasada jest także skutkiem nowelizacji, ale weszła w życie wcześniej i obowiązuje od 31 sierpnia 2023 r.

Zobacz przykłady patodeweloperki

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej