Firmy poszkodowane w powodzi mogą liczyć na pomoc

2010-08-16 11:05

"Przyjęliśmy dzisiaj ustawę, która pomoże poszkodowanym przedsiębiorcom z terenów powodziowych. Będzie ona dużym wsparciem przede wszystkim dla właścicieli najmniejszych firm" – powiedział wicepremier, minister gospodarki Waldemar Pawlak po przyjęciu 12 sierpnia 2010 r. przez Sejm ustawy o wspieraniu przedsiębiorców dotkniętych skutkami powodzi w 2010 r.

Ustawa przewiduje do 50 tys. zł nieoprocentowanej pożyczki dla mikro i małych firm, które poniosły straty spowodowane tegoroczną powodzią. Wśród poszkodowanych znaczną grupę stanowią przedsiębiorcy. W najtrudniejszej sytuacji znaleźli się zwłaszcza właściciele małych firm, rodzinnych sklepów, warsztatów usługowych, czy zakładów produkcyjnych.

Pożyczka przyznawana będzie na odbudowę majątku trwałego lub obrotowego, zniszczonego lub utraconego w wyniku klęski żywiołowej w miejscu wykonywania działalności gospodarczej. Pożyczki udzielane będą przez fundusze pożyczkowe, z którymi minister gospodarki zawrze umowy określające szczegółowe zasady wsparcia. Okres ich spłaty będzie wynosił maksymalnie 3 lata.

Przedsiębiorca, który wykorzysta pożyczkę zgodnie z celem określonym w ustawie, może liczyć na jej umorzenie:

  • w całości, w przypadku posiadania w dniu wystąpienia powodzi umowy ubezpieczenia od następstw klęsk żywiołowych,
  • w wysokości 75 proc. kwoty otrzymanej pożyczki w przypadku braku takiego ubezpieczenia.

Ministerstwo Gospodarki wstępnie szacuje, że z ustawy skorzysta około 1900 przedsiębiorców, w tym 1600 poszkodowanych w czasie powodzi z maja i czerwca oraz około 300 w sierpniu 2010. Środki finansowe na realizację ustawy w wysokości 100 mln zł pochodzić będą ze środków rezerwy celowej przeznaczonej na przeciwdziałanie i usuwanie skutków klęsk żywiołowych.

Ze względu na pilny charakter ustawa wejdzie w życie z dniem ogłoszenia, co powinno nastąpić w najbliższych dniach. Wtedy też minister gospodarki ogłosi otwarte konkursy na wybór funduszy, które będą prowadziły obsługę pożyczek. Pożyczki będą mogły być wypłacane dopiero po pozytywnej decyzji Komisji Europejskiej o zgodności pomocy z zasadami wspólnego rynku.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej

Materiał sponsorowany