Inwestorzy prywatni zaangażowani przez rząd w EURO 2012
Po burzliwej dyskusji - 20 lutego 2009 roku - Sejm przyjął ustawę o zmianie ustawy o przygotowaniu finałowego turnieju mistrzostw Europy w piłce nożnej UEFA EURO 2012. Nowelizacja ustawy z września 2007 roku umożliwia prywatnym inwestorom realizację inwestycji zakwalifikowanych jako "przedsięwzięcia EURO 2012" w trybie specustawy.
- To bardzo ważna decyzja Sejmu, która udoskonala ustawę z 2007 roku. Jeśli podpisze ją prezydent RP, w dużym stopniu ułatwi przygotowania do mistrzostw Europy. Liczy się przede wszystkim czas - nie krył zadowolenia Marcin Herra, prezes spółki PL.2012, który w Gdańsku uczestniczył w dwudniowym roboczym spotkaniu przedstawicieli polskich miast organizatorów EURO 2012.
Ustawa ułatwi samorządom miast tworzenie spółek celowych.
- W szczególności zyskają na tym Gdańsk i Wrocław, gdzie budowane są nowe stadiony, oraz Poznań, gdzie z kolei modernizuje się obiekt - podkreślił Herra.
Nowelizacja ustawy o zmianie ustawy o przygotowaniu finałowego turnieju mistrzostw Europy w piłce nożnej UEFA Euro 2012 umożliwia prywatnym inwestorom realizację inwestycji zakwalifikowanych jako "przedsięwzięcia EURO 2012" w trybie specustawy.
- Podmioty prywatne będą mogły wybudować na przykład hotele w centrach pobytowych czy też światłowody dla transmisji telewizyjnych. Te przedsięwzięcia znajdą się na "szybszej" ścieżce administracyjnej - wyjaśnia Marcin Herra.
Celem nowelizacji ustawy było też wprowadzenie wyraźnego podziału kompetencyjnego między spółkami przygotowującymi lub wykonującymi prace związane z organizacją mistrzostw a spółką koordynującą i nadzorującą przedmiotowe przedsięwzięcia.
- Nowelizacja uregulowała zasady współpracy i doprecyzowała kompetencje tak, aby było czarno na białym, kto za co odpowiada - wyjaśnia prezes spółki PL.2012.