Emerytury pomostowe 2023 - dla kogo i od kiedy? Kto będzie mógł przejść na emeryturę pomostową?

2023-10-11 7:29
Emerytury pomostowe 2024 - przywrócone prawo, zawieszenie emerytury
Autor: Szymon Starnawski / Grupa Murator O emeryuturę pomostową znów będzie mógł się ubiegać każdy komu brakuje pięć lat do osiągnięcia wieku emerytalnego, a pracował w warunkach szczególnie trudnych i ciężkich dla zdrowia

Emerytury pomostowe miały być świadczeniem wygasającym. Tak się jednak nie stanie. Prezydent podpisał nowelizację ustawy o emeryturach pomostowych, która uchyla wygasający charakter tych świadczeń. Dla kogo będą pomostówki i od kiedy? Jakie warunki trzeba spełnić, żeby przejść na wcześniejszą emeryturę?

Spis treści

  1. Dla kogo emerytury pomostowe?
  2. Emerytury pomostowe - czy można je łączyć z dalszą pracą?
  3. Zmiany rozliczania dodatku za pracę w warunkach szkodliwych

Poselski projekt ustawy rewolucjonizujący emerytury pomostowe trafił do Sejmu na początku czerwca br. i błyskawicznie został uchwalony przez Sejm. Ponieważ poprawki zgłosił Senat, ostatecznie ustawa ponownie uchwalona 28 lipca, trafiła do podpisu prezydenta. Po uroczystym podpisaniu aktu prawnego 16 sierpnia br. i publikacji w Dzienniku Ustaw część przepisów wejdzie w życie jeszcze w tym roku, ale zmiany w emeryturach pomostowych – dopiero od 1 stycznia 2024 r.

Dla kogo emerytury pomostowe?

Obecnie emerytury pomostowe to świadczenie wygasające, ponieważ upragnione są do niego wyłącznie osoby, które w szkodliwych warunkach pracowały do 1999 roku. Teraz to ograniczenie zostanie zniesione.

Emerytura pomostowa to, ujmując rzecz najprościej, prawo do świadczenia z ZUS dla osób, które nie osiągnęły jeszcze ustawowego wieku emerytalnego, a ze względu na stan zdrowia nie mogą dalej pracować. Świadczenie z ZUS, zwane emeryturą pomostową, pobierają one, po wydaniu orzeczenia ustalającego prawo do niego, aż do czasu osiągnięcia wieku emerytalnego – wówczas bowiem przechodzą na standardową emeryturę.

Emerytury pomostowe są dla osób, którym brakuje pięć lat do osiągnięcia wieku emerytalnego, ale pracowały w warunkach szczególnie trudnych i ciężkich dla zdrowia. By jednak skorzystać z takiego uprawnienia w myśl obecnie obowiązujących przepisów poza ukończeniem 55. roku życia – kobiety lub 60. roku życia – mężczyźni trzeba było dodatkowo pracować w szkodliwych warunkach do 1999 roku.

Dlatego liczba osób korzystających z emerytur pomostowych sukcesywnie malała i aktualnie z tego uprawnienia korzysta około 40 tys. osób.

Nowelizacja wykreśla warunek pracy w warunkach szkodliwych dla zdrowia przed 1 stycznia 1999 roku jako niezbędny, by ubiegać się o emeryturę pomostową. Teraz termin, w jakim ubiegająca się o to świadczenie osoba pracowała w takich warunkach nie jest istotny.

Emerytury pomostowe - czy można je łączyć z dalszą pracą?

Nowelizacja uściśla zasady, na jakich można kontynuować pracę zawodową bez zawieszania prawa do emerytury pomostowej.

W praktyce stosowania przepisów ustawy o emeryturach pomostowych pojawił się bowiem problem obchodzenia przepisów tej ustawy regulujących kwestie zawieszania prawa do emerytury pomostowej.

Zgodnie z art. 17 ust. 4 ustawy o emeryturach pomostowych prawo do emerytury pomostowej ulega zawieszeniu bez względu na wysokość uzyskiwanego przychodu w razie podjęcia przez uprawnionego pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze.

Regulacja ta pozwala na zawieszenie prawa do emerytury pomostowej osobom pobierającym emeryturę pomostową tylko w sytuacji, świadczenia przez nich pracy w ramach stosunku pracy.

Organizacje związkowe jak też sami zatrudnieni wskazywali tymczasem na problem wykonywania pracy kierowców autobusów (motorniczych tramwajów) w komunikacji miejskiej przez osoby pobierające emerytury pomostowe na podstawie umów cywilnoprawnych (np. zlecenia), omijają w ten sposób przepisy.

Stąd zmiana przepisu w taki sposób, że każda forma wykonywania tego rodzaju pracy, bez względu na jej podstawę prawną, spowoduje zawieszenie prawa do emerytury pomostowej.

Zmiany rozliczania dodatku za pracę w warunkach szkodliwych

Podpisana przez prezydenta 16 kwietnia ustawa z dnia 28 lipca 2023 r. o zmianie ustawy o emeryturach pomostowych oraz niektórych innych ustaw zmienia też zasady rozliczania dodatków za pracę w szkodliwych warunkach, a ponadto zawiera regulacje dotyczące działaczy związkowych oraz składek na rzecz związku zawodowego.

Nowelizacja lepiej też ma chronić działaczy związkowych, którym wypowiedziano umowę o pracę. Chodzi o przypadek, w którym pracownik podlegający szczególnej ochronie przed rozwiązaniem stosunku pracy za wypowiedzeniem lub bez wypowiedzenia dochodzi roszczenia o uznanie wypowiedzenia stosunku pracy za bezskuteczne lub o przywrócenie do pracy.

Z 500 zł do 840 zł nastąpi też podwyższenia rocznego limitu odliczenia od dochodu wydatków z tytułu składek członkowskich zapłaconych na rzecz związków zawodowych w roku podatkowym.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej