Dofinansowanie do wymiany pieca 2022 - dla kogo jakie dopłaty do wymiany pieca?

2022-10-06 7:53
Dofinansowanie do wymiany pieca
Autor: Getty Images Dofinansowanie do wymiany pieca - lista programów z dopłatami do wymiany kopciucha. Dla kogo dofinansowanie do wymiany kopciucha?

Dofinansowanie do wymiany pieca ma pomóc w zmniejszeniu poziomu zanieczyszczeń powietrza. W Polsce w 2022 roku mamy kilka programów dopłat do wymiany pieca. Nowością jest to, że od 15 lipca 2022 ruszył program Czyste Powietrze Plus, w którym możesz dostać pieniądze przed zakończeniem inwestycji, a jesienią 2022 ruszy jeszcze jeden nowy program. Warto jednak prześledzić wszystkie programy i ich zasady, zanim podejmiemy decyzję z którego programu skorzystać. Jak uzyskać dofinansowanie do wymiany pieca? Kto może dostać dofinansowanie do wymiany kopciucha? Ile pieniędzy możesz dostać na nowe źródło ciepła?

Spis treści

 1. Dofinansowanie do wymiany pieca 2022 - program Czyste Powietrze
 2. Ile dofinansowania w ramach programu Czyste Powietrze?
 3. Dofinansowanie do wymiany pieca - Czyste Powietrze Plus - nowość
 4. Ile dofinansowania w ramach programu Czyste Powietrze Plus?
 5. Dofinansowanie do wymiany pieca 2022 - Stop Smog
 6. Ile dofinansowania w ramach programu Stop Smog?
 7. Dofinansowanie do wymiany pieca od PGNiG
 8. Ile dofinansowania od PGNiG?
 9. Dofinansowanie do wymiany pieca 2022 - programy regionalne
 10. Do kiedy wymiana pieca?
 11. Nowe dotacje do wymiany pieca na pompę ciepła już jesienią 2022
 12. Jak uzyskać dofinansowanie do wymiany pieca 2022? Gdzie złożyć wniosek?
 13. Czy jest obowiązek wymiany pieca?

Dofinansowanie do wymiany pieca 2022 - program Czyste Powietrze

W ramach programu Czyste Powietrze możemy ubiegać się o dofinansowanie wymiany starych i nieefektywnych pieców na paliwo stałe na nowoczesne źródła ciepła spełniające najwyższe normy oraz przeprowadzenia termomodernizacji budynku.

O dofinansowanie do wymiany pieca mogą ubiegać się właściciele lub współwłaściciele jednorodzinnych budynków mieszkalnych, lub wydzielonych w budynkach jednorodzinnych lokali mieszkalnych z wyodrębnioną księgą wieczystą.

Ile dofinansowania w ramach programu Czyste Powietrze?

Dofinansowanie do wymiany starego pieca i termomodernizacji domu może wynieść:

 • do 30 000 zł dla podstawowego poziomu dofinansowania
 • 37 000 zł dla podwyższonego poziomu dofinansowania
 • 69 000 zł dla najwyższego poziomu dofinansowania.

Dofinansowanie do wymiany pieca - Czyste Powietrze Plus - nowość

To nowy program, który zakłada wymianę źródła ciepła i termomodernizację budynku z możliwością przedpłaty dla rodzin o niższych dochodach. Czyste Powietrze Plus od dotychczasowych zasad Czystego Powietrza różni się przede wszystkim tym, że będzie można uzyskać w szybkim czasie prefinansowanie do 50% kwoty objętej programem. Aby otrzymać przedpłatę niezbędne jest złożenie wniosku do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Wnioski można składać od 15 lipca.

Ile dofinansowania w ramach programu Czyste Powietrze Plus?

 • do 30 tys. zł - to podstawowy poziom dofinansowania, dla osób z rocznym dochodem do 100 tys. zł,
 • do 37 tys. zł - to podwyższony poziom dofinansowania – licząc przeciętny miesięczny dochód na osobę do 1564 zł w gospodarstwie wieloosobowym i do 2189 zł w gospodarstwie jednoosobowym.

Od 25 stycznia 2022 osoby, których miesięczny dochód na jednego członka w gospodarstwie wieloosobowym nie przekracza 900 zł oraz 1260 zł w przypadku gospodarstw jednoosobowych mogą otrzymać nawet do 90% wsparcia.

Dofinansowanie do wymiany pieca 2022 - Stop Smog

Od 31 marca 2021 Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej prowadzi nabór wniosków na współfinansowanie przedsięwzięć związanych z wymianą starych, nieekologicznych pieców.

Program dofinansowania Stop Smog przeznaczony jest dla gmin położonych na obszarze, gdzie obowiązuje tzw. uchwała antysmogowa. Dofinansowanie przysługuje wszystkim, którzy chcą wymienić lub zlikwidować wysokoemisyjne źródło ciepła na niskoemisyjne, dokonać termomodernizacji budynku lub podłączyć się do sieci ciepłowniczej lub gazowej.

Ile dofinansowania w ramach programu Stop Smog?

Ze środków Funduszu Termomodernizacji i Remontów można uzyskać do 70% kosztów inwestycji.

Dofinansowanie do wymiany pieca od PGNiG

Program PGNiG to program dopłat do wymiany starych źródeł ciepła w 2022 roku. Program ruszył 1 kwietnia i skierowany jest do klientów indywidualnych mieszkających w domach jednorodzinnych. Zakończy się w momencie wyczerpania budżetu, jednak nie później niż 31 grudnia 2022.

Aby uzyskać pomoc finansową od PGNiG należy:

 • Zapoznać się z regulaminem programu dofinansowań.
 • Udać się do Biura Obsługi Klienta i przekazać zgłoszenie do programu.
 • Przeprowadzić inwestycję wymiany dotychczasowego urządzenia grzewczego.
 • Złożyć oświadczenie w Biurze Obsługi Klienta oraz rachunki i inne dowody potwierdzające realizację przedsięwzięcia.
 • Podpisać umowę na dofinansowanie i dostarczyć ją do BOK.

Ile dofinansowania od PGNiG?

Im starszy jest budynek, tym wyższa dopłata do wymiany źródła ciepła. Na pompę ciepła można otrzymać prawie 4000 zł dopłaty, natomiast na kocioł kondensacyjny 1130 zł. Są to kwoty maksymalne, które zależą od wieku budynku. Na dopłaty PGNiG przeznacza 10 mln zł.

Wysokość dopłat w zależności od roku budowy domu:

 • przed 1971 rokiem, dla kotła kondensacyjnego 1129,51 zł, dla pompy ciepła - 3941,79 zł,
 • 1971-1978, dla kotła 1051,02 zł, dla pompy - 3.664,20 zł,
 • 1979-1988, dla kotła 1129,51 zł, dla pompy - 3.941,79 zł,
 • 1989-2002, dla kotła 848,09 zł, dla pompy - 2.959,69 zł,
 • 2003-2007, dla kotła 668,13 zł, a dla pompy - 2.331,76 zł,
 • 2008-2011, dla kotła 541,78 zł, a dla pompy - 1.893,36 zł,
 • po 2011 roku dla kotła 503,49 zł, a dla pompy - 1.757,44 zł.

PGNiG daje dofinansowanie do wymiany pieca. Komu i ile? Nowe dopłaty 2022

Dofinansowanie do wymiany pieca 2022 - programy regionalne

Aby zmniejszyć koszty wymiany starego pieca na ekologiczne źródło ciepła, można też starać się o uzyskanie dodatkowych funduszy w ramach wojewódzkiego, gminnego lub też miejskiego dofinansowania na wymianę pieców i termomodernizację. Takie programy istnieją prawie w każdym regionie. Powstały na skutek uchwał antysmogowych. Trzeba zaznaczyć, że w większości województw wymienić kopciucha trzeba już do 2024 roku.

Wysokość regionalnych programów zależy przede wszystkim od indywidualnych warunków ustalanych przez lokalne władze. Na przykład warszawiacy muszą wymienić piec albo kocioł na węgiel lub drewno, który nie spełnia wymogów klasy 3, 4 lub 5 do1 października 2023 roku. Otrzymają na to do 70% dotacji refundującej koszt wymiany. Z warszawskiego programu dotacji na wymianę pieca mogą skorzystać osoby fizyczne, wspólnoty mieszkaniowe, spółdzielnie mieszkaniowe, przedsiębiorcy, stowarzyszenia, fundacje, a także gminne i powiatowe osoby prawne.

Informacji na temat dofinansowań w poszczególnych regionach można szukać na stronach internetowych gmin, urzędów miast wojewódzkich.

Do kiedy wymiana pieca?

Komisja Europejska chce wprowadzić zakaz kopciuchów i innych pieców zasilanych paliwami kopalnymi. Chodzi o piece węglowe, olejowe, a nawet gazowe. Równolegle w Polsce działają uchwały antysmogowe, które przyjmują sejmiki wojewódzkie na podstawie zapisów z prawa ochrony środowiska. Aktualnie 13 województw przystąpiło do projektu. Sprawdź do kiedy wymiana pieca w Twoim województwie.

Nowe dotacje do wymiany pieca na pompę ciepła już jesienią 2022

Nowe dotacje do pomp ciepła dla tych, którzy nie mogą skorzystać z dopłat w ramach programów Moje Ciepło czy Czyste Powietrze, mają ruszyć już jesienią 2022. Rząd właśnie pracuje nad zasadami nowego programu. Czytaj więcej TUTAJ.

Jak uzyskać dofinansowanie do wymiany pieca 2022? Gdzie złożyć wniosek?

Wniosek o dofinansowanie na wymianę starego pieca trzeba złożyć do właściwych wojewódzkich Funduszy Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Można to również zrobić bez wychodzenia z domu - za pośrednictwem e-wniosku.

Czy jest obowiązek wymiany pieca?

Według zapowiedzi Komisji Europejskiej zakaz używania tzw. kopciuchów miałby obowiązywać od 2027 roku dla nowych budynków, a od 2030 dla modernizowanych.

Komisja Europejska chce wprowadzić zakaz emisji dwutlenku węgla z paliw kopalnych ze źródeł zainstalowanych w budynku, czyli pieców węglowych i olejowych, gdyż pakiet unijnych aktów prawnych “Fit for 55” zakłada redukcję emisji CO2 do 55% w roku 2030. Aktualnie w Polsce nakazy wymiany kopciuchów dla mieszkańców danego regionu regulują uchwały antysmogowe. Samorządy mogą też ustanawiać całkowity zakaz użytkowania najbardziej emisyjnych typów pieców i kotłów na paliwo stałe.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej