Dofinansowanie do przydomowej oczyszczalni ścieków 2023 - ile można dostać na własną oczyszczalnię ścieków?

2023-05-25 14:06
Dofinansowanie do przydomowej oczyszczalni ścieków 2023
Autor: Eko-House Przydomowa oczyszczalnia ścieków to rozwiązanie nowoczesne i ekologiczne

Czy można dostać dofinansowanie do przydomowej oczyszczalni ścieków w 2023, bo zamiast korzystać z szamba, lepiej utylizować domowe ścieki w przydomowej oczyszczalni. Czy są dotacje na przydomowe oczyszczalnie ścieków? Jak uzyskać dofinansowanie do przydomowej oczyszczalni ścieków?

Spis treści

  1. Dofinansowanie do przydomowej oczyszczalni ścieków potrzebne!
  2. Dofinansowanie z programu Przydomowa oczyszczalnia
  3. Dofinansowanie do przydomowych oczyszczalni ścieków z programów gminnych

Dofinansowanie do przydomowej oczyszczalni ścieków potrzebne!

Przydomowa oczyszczalnia ścieków (POŚ) pozwala w sposób ekologiczny zagospodarować ścieki bytowe powstające w domu jednorodzinnym. W Polsce skanalizowanych jest tylko 75% domów w miastach i 40% na wsiach. Nowych sieci przybywa bardzo mało. Na obszarach o zabudowie bardzo rozproszonej nie są one w ogóle planowane. Wywóz nieczystości z szamb nie działa tak jak powinien, co ujawniła kontrola NIK. Dlatego, żeby chronić środowisko, ważny jest rozwój inwestycji w przydomowe oczyszczalnie ścieków.

Niestety, wsparcie finansowe dla takich inwestycji jest zbyt małe. Nie ma programów ogólnopolskich, tak jak w przypadku fotowoltaiki czy wymiany kopciuchów. NFOŚiGW nie planuje w najbliższym czasie wspierania inwestycji dotyczących przydomowych oczyszczalni ścieków - poinformowała Angelika Trela-Pękała. Na Śląsku uruchomiono program pilotażowy, który jest finansowany ze środków WFOŚiGW. W poszczególnych miastach i gminach mogą funkcjonować inicjatywy lokalnych władz. Podpowiadamy, gdzie i jak szukać źródeł finansowania zakupu i montażu oczyszczalni.

Dofinansowanie z programu Przydomowa oczyszczalnia

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach prowadzi program pilotażowy Przydomowa oczyszczalnia, który dotyczy właścicieli i współwłaścicieli domów jednorodzinnych położonych na terenie województwa śląskiego. Dofinansowanie można uzyskać na obszarach, gdzie w ciągu najbliższych 5 lat od wystąpienia z wnioskiem nie będzie zbudowana sieć kanalizacyjna. Dotacja na przydomową oczyszczalnię ścieków o wydajności do 7,5 m³/dobę wynosi do 50% kosztów kwalifikowanych, ale nie więcej niż 8000 zł.

Odbyły się 2 edycje – w 2022 i 2023 r. W 2022 pula wynosiła 1 000 000 zł. Tegoroczna – 4 000 000 zł - została wyczerpana na pokrycie wniosków złożonych od 1 lutego do 14 kwietnia. Tegoroczny nabór 500 wniosków został zakończony po trwającym tylko 2,5 miesiąca otwarciu.

Dofinansowanie do przydomowych oczyszczalni ścieków z programów gminnych

Wiele miast i gmin oferuje dotację na zbudowanie przydomowej oczyszczalni ścieków. Środki pochodzą z budżetu gmin lub mogą zostać uzyskane np. z programów regionalnych albo funduszy unijnych. Często warunkiem uzyskania dotacji jest likwidacja szamba. Gminy dotują każdy rodzaj oczyszczalni albo tylko biologiczne. Ważne jest także uzyskanie opinii, że w ciągu najbliższych 3 lub 5 lat nie powstanie na danym obszarze sieć kanalizacyjna albo dla danego obszaru w ogóle nie jest planowana taka inwestycja. Takie formy promocji inwestycji ekologicznych w wielu gminach działają od kilku lat.

Niestety, wraz z kryzysem, zmniejszeniem dochodów budżetowych, w 2023 r. dotacji do oczyszczalni ścieków jest zdecydowanie mniej niż w latach poprzednich. Dlatego, żeby skorzystać z dofinansowania, należy śledzić informacje publikowane na stronach internetowych samorządu. Co jakiś czas ruszają nabory wniosków. Ponieważ pule lokalnych dofinansowań nie są wielkie, wystarczają na kilkadziesiąt, 100-200 oczyszczalni, dobrze jest robić to regularnie.

  • W Rzeszowie działa program Przyjazny dom, w ramach którego można otrzymać do 4500 zł dotacji na POŚ (30% kosztów kwalifikowanych). Wnioski można składać do 31 sierpnia.
  • Serock oferuje 3500 zł na wybudowanie przydomowej oczyszczalni (dla posiadacza Karty Serocczanina dotacja jest wyższa o 1000 zł). Obecny nabór trwa do 31 maja, kolejny odbędzie się w sierpniu.
  • W gminie Wymiarki właściciel domu jednorodzinnego może otrzymać 2500 zł jako wsparcie budowy oczyszczalni ścieków, a zarządca budynku wielorodzinnego – 5000 zł. Wnioski można składać do końca września br.
  • W gminie Wielkie Oczy dotacja pokrywająca do 90% kosztów wynosi: na oczyszczalnię biologiczną - do 13 000 zł, ekologiczną – do 6500 zł.
  • Samorząd Województwa Małopolskiego uzyskał środki na dofinansowanie 200 przydomowych oczyszczalni. W których gminach nastąpią inwestycje, jeszcze nie ogłoszono.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej