Dofinansowanie do przydomowej oczyszczalni ścieków 2023 - ile można dostać na własną oczyszczalnię ścieków?

2023-05-25 14:06
Dofinansowanie do przydomowej oczyszczalni ścieków 2023
Autor: Eko-House Przydomowa oczyszczalnia ścieków to rozwiązanie nowoczesne i ekologiczne

Czy można dostać dofinansowanie do przydomowej oczyszczalni ścieków w 2023, bo zamiast korzystać z szamba, lepiej utylizować domowe ścieki w przydomowej oczyszczalni. Czy są dotacje na przydomowe oczyszczalnie ścieków? Jak uzyskać dofinansowanie do przydomowej oczyszczalni ścieków?

Spis treści

  1. Dofinansowanie do przydomowej oczyszczalni ścieków potrzebne!
  2. Dofinansowanie z programu Przydomowa oczyszczalnia
  3. Dofinansowanie do przydomowych oczyszczalni ścieków z programów gminnych

Dofinansowanie do przydomowej oczyszczalni ścieków potrzebne!

Przydomowa oczyszczalnia ścieków (POŚ) pozwala w sposób ekologiczny zagospodarować ścieki bytowe powstające w domu jednorodzinnym. W Polsce skanalizowanych jest tylko 75% domów w miastach i 40% na wsiach. Nowych sieci przybywa bardzo mało. Na obszarach o zabudowie bardzo rozproszonej nie są one w ogóle planowane. Wywóz nieczystości z szamb nie działa tak jak powinien, co ujawniła kontrola NIK. Dlatego, żeby chronić środowisko, ważny jest rozwój inwestycji w przydomowe oczyszczalnie ścieków.

Niestety, wsparcie finansowe dla takich inwestycji jest zbyt małe. Nie ma programów ogólnopolskich, tak jak w przypadku fotowoltaiki czy wymiany kopciuchów. NFOŚiGW nie planuje w najbliższym czasie wspierania inwestycji dotyczących przydomowych oczyszczalni ścieków - poinformowała Angelika Trela-Pękała. Na Śląsku uruchomiono program pilotażowy, który jest finansowany ze środków WFOŚiGW. W poszczególnych miastach i gminach mogą funkcjonować inicjatywy lokalnych władz. Podpowiadamy, gdzie i jak szukać źródeł finansowania zakupu i montażu oczyszczalni.

Dofinansowanie z programu Przydomowa oczyszczalnia

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach prowadzi program pilotażowy Przydomowa oczyszczalnia, który dotyczy właścicieli i współwłaścicieli domów jednorodzinnych położonych na terenie województwa śląskiego. Dofinansowanie można uzyskać na obszarach, gdzie w ciągu najbliższych 5 lat od wystąpienia z wnioskiem nie będzie zbudowana sieć kanalizacyjna. Dotacja na przydomową oczyszczalnię ścieków o wydajności do 7,5 m³/dobę wynosi do 50% kosztów kwalifikowanych, ale nie więcej niż 8000 zł.

Odbyły się 2 edycje – w 2022 i 2023 r. W 2022 pula wynosiła 1 000 000 zł. Tegoroczna – 4 000 000 zł - została wyczerpana na pokrycie wniosków złożonych od 1 lutego do 14 kwietnia. Tegoroczny nabór 500 wniosków został zakończony po trwającym tylko 2,5 miesiąca otwarciu.

Dofinansowanie do przydomowych oczyszczalni ścieków z programów gminnych

Wiele miast i gmin oferuje dotację na zbudowanie przydomowej oczyszczalni ścieków. Środki pochodzą z budżetu gmin lub mogą zostać uzyskane np. z programów regionalnych albo funduszy unijnych. Często warunkiem uzyskania dotacji jest likwidacja szamba. Gminy dotują każdy rodzaj oczyszczalni albo tylko biologiczne. Ważne jest także uzyskanie opinii, że w ciągu najbliższych 3 lub 5 lat nie powstanie na danym obszarze sieć kanalizacyjna albo dla danego obszaru w ogóle nie jest planowana taka inwestycja. Takie formy promocji inwestycji ekologicznych w wielu gminach działają od kilku lat.

Niestety, wraz z kryzysem, zmniejszeniem dochodów budżetowych, w 2023 r. dotacji do oczyszczalni ścieków jest zdecydowanie mniej niż w latach poprzednich. Dlatego, żeby skorzystać z dofinansowania, należy śledzić informacje publikowane na stronach internetowych samorządu. Co jakiś czas ruszają nabory wniosków. Ponieważ pule lokalnych dofinansowań nie są wielkie, wystarczają na kilkadziesiąt, 100-200 oczyszczalni, dobrze jest robić to regularnie.

  • W Rzeszowie działa program Przyjazny dom, w ramach którego można otrzymać do 4500 zł dotacji na POŚ (30% kosztów kwalifikowanych). Wnioski można składać do 31 sierpnia.
  • Serock oferuje 3500 zł na wybudowanie przydomowej oczyszczalni (dla posiadacza Karty Serocczanina dotacja jest wyższa o 1000 zł). Obecny nabór trwa do 31 maja, kolejny odbędzie się w sierpniu.
  • W gminie Wymiarki właściciel domu jednorodzinnego może otrzymać 2500 zł jako wsparcie budowy oczyszczalni ścieków, a zarządca budynku wielorodzinnego – 5000 zł. Wnioski można składać do końca września br.
  • W gminie Wielkie Oczy dotacja pokrywająca do 90% kosztów wynosi: na oczyszczalnię biologiczną - do 13 000 zł, ekologiczną – do 6500 zł.
  • Samorząd Województwa Małopolskiego uzyskał środki na dofinansowanie 200 przydomowych oczyszczalni. W których gminach nastąpią inwestycje, jeszcze nie ogłoszono.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej