Dofinansowanie do ogrzewania w bloku 2023 - jakie dopłaty do ogrzewania dla mieszkańców bloków?

2023-02-22 8:18
Dofinansowanie do do ogrzewania w bloku 2023
Autor: Getty Images Dofinansowanie do do ogrzewania w bloku - od 1 lutego 2023 wchodzą ważne zmiany

Dofinansowanie do ogrzewania w bloku w 2023 roku to kolejne działanie rządu, który stara się złagodzić ceny ogrzewania. Rząd uchwalił nowelizację ustawy, która ma lepiej chronić odbiorców ciepła w blokach, ale nie tylko. Rozwiązanie obowiązuje od lutego 2023. Na jakie rekompensaty mogą liczyć mieszkańcy bloków oraz odbiorcy wrażliwi? Znamy terminy.

Ważne

26 stycznia 2023 Sejm przyjął nowelizację ustawy o szczególnych rozwiązaniach w zakresie niektórych źródeł ciepła w związku z sytuacją na rynku paliw. Rząd chce zapewnić dodatkowe wsparcie dla gospodarstw domowych w blokach i odbiorców wrażliwych.

Spis treści

  1. Formy dofinansowania do ogrzewania - ciepło z rekompensatą
  2. Jakie dopłaty do ogrzewania dla mieszkańców bloków 2023?
  3. Od kiedy nowe dofinansowanie do ogrzewania w blokach?
  4. Dopłata do ogrzewania w bloku – komu się należy?
  5. Dofinansowanie do ogrzewania w blokach - dlaczego zmiany były konieczne?

Formy dofinansowania do ogrzewania - ciepło z rekompensatą

Przypomnijmy, że w 2022 roku rząd zaproponował różne formy wsparcia dla gospodarstw domowych. Były one uzależnione od tego, jakiego paliwa do ogrzewania używa gospodarstwo i jaki piec został zgłoszony w deklaracji CEEB. I tak, dodatek węglowy wynosił 3000 zł, olejowy – 2000 zł, gazowy (LPG) – 500 zł, a do drewna – 1000 zł. Dodatki te były jednorazowe, a wnioski o nie można było składać do 30 listopada 2022 roku. Jednak osoby mieszkające w blokach, korzystające z ciepła systemowego, nie mogły ubiegać się o te dopłaty.

Dla nich rząd wprowadził od 1 października 2022 program Ciepło z rekompensatą, czyli blokadę wzrostu cen za ogrzewanie. Zgodnie z nim odbiorcy ciepła systemowego nie powinni zapłacić za ogrzanie mieszkania i wody więcej niż 150,95 zł/GJ dla ciepła wytwarzanego z gazu ziemnego lub oleju opałowego i 103,82 zł/GJ dla ciepła wytwarzanego w pozostałych źródłach ciepła. Jednak program ten nie działał tak jak powinien. Rachunki i tak były wysokie. Dlatego też, dotychczasowy mechanizm średniej ceny wytwarzania ciepła z rekompensatą będzie zastąpiony aktualnie przyjętym przez Sejm.

Jakie dopłaty do ogrzewania dla mieszkańców bloków 2023?

26 stycznia rząd przyjął rozwiązania, które zapobiegną skokowym, nawet kilkuset procentowym podwyżkom za ciepło. Pomoc trafi m.in. do mieszkańców bloków, czyli odbiorców ciepła systemowego, ale także do tzw. odbiorców wrażliwych, czyli szkół, szpitali czy żłobków.

Nowe ceny maksymalne za dostawę ciepła dla odbiorców z danego systemu ciepłowniczego będą ustalane na podstawie ceny z września 2022, powiększoną o maksymalny wzrost na poziomie 40%. Oznacza to, że poziom cen ciepła dla odbiorców nie będzie mógł wzrosnąć więcej niż o 40% względem cen i stawek opłat stosowanych w dniu 30 września 2022 roku, obliczonych przez przedsiębiorstwo energetyczne indywidualnie dla danego systemu ciepłowniczego z uwzględnieniem cen i stawek opłat w każdej grupie taryfowej. Różnica pomiędzy tą ceną dostawy ciepła a ceną ciepła wynikającą z taryfy zostanie pokryta z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19.

Maksymalna cena dostawy ciepła ma obejmować wszystkie składniki kosztowe dostawy ciepła, które występują w danym systemie ciepłowniczym, w tym dotyczące wytwarzania oraz przesyłania ciepła.

Dodatkowo przepisy nowelizacji ustawy przewidują, że w przypadku, gdy cena stosowana od 1 października 2022 roku przez przedsiębiorstwa energetyczne względem odbiorców końcowych okaże się wyższa niż nowa maksymalna cena dostawy ciepła (czyli cena ciepła z dnia 30 września 2022 r. powiększona o 40%), przedsiębiorstwo będzie musiało wyrównać odbiorcom końcowym cenę ciepła stosując tą korzystniejszą, a samo będzie mogło wnioskować o uzyskanie wyrównania od Zarządcy Rozliczeń S.A. lub gminy, w zależności od wielkości systemu ciepłowniczego, przekładającego się co do zasady na obowiązek koncesjonowania.

Anna Moskwa zapowiedziała te zmiany 13 stycznia 2023 .

Od kiedy nowe dofinansowanie do ogrzewania w blokach?

Nowa regulacja będzie obowiązywała od 1 lutego 2023 do 31 grudnia 2023 i zapewni wsparcie dla gospodarstw domowych oraz podmiotów użyteczności publicznej przez pokrycie części należności odbiorców ciepła wobec przedsiębiorstw energetycznych wynikających ze wzrostu kosztów ogrzewania przez wyrównanie, w celu ograniczenia wzrostu opłat za ciepło na określonym poziomie. Nowe przepisy obejmą też przypadki stosowania cen wyższych od maksymalnej w okresie od 1 października 2022 roku.

Dopłata do ogrzewania w bloku – komu się należy?

Rekompensata należy się wszystkim mieszkańcom bloków, czyli odbiorcom ciepła systemowego. To z jakiego rodzaju ogrzewania korzystają mieszkańcy bloków musiały zgłosić spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe do 11 października 2022.

Dofinansowanie do ogrzewania w blokach - dlaczego zmiany były konieczne?

Przypomnijmy, że program Ciepło z rekompensatą 2022 miał zapewnić to, że maksymalna podwyżka za ogrzewanie i ciepłą wodę dla odbiorców indywidualnych ciepła systemowego miała wynieść około 40%. Podwyżki są jednak dużo wyższe, czasami nawet o 400%. Okazuje się, że w ustawie, która miała chronić przed wzrostem cen ogrzewania jest luka, gdyż nie określono podwyżki procentowej, wprowadzono jedynie pułap cen, którego firmy ciepłownicze nie mogą przekroczyć w rozliczeniach z odbiorcami chronionymi. Tymczasem taryfy na ciepło dla gospodarstw domowych aktualnie sięgają nawet kilkuset procent.

Dlatego też, dotychczasowy mechanizm średniej ceny wytwarzania ciepła z rekompensatą został zastąpiony aktualnie przyjętym przez Sejm, gdyż poprzedni nie działał tak jak powinien. Program Ciepło z rekompensatą pierwotnie miał obowiązywać w sezonie grzewczym od października 2022 do kwietnia 2023. Jednak na skutek wprowadzanych zmian, aktualnie obowiązujący mechanizm ma się zakończyć 31 stycznia 2023.

Czytaj też:

Źródło: PAP, Twitter

Obniż swoje rachunki za ogrzewanie
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej