Wniosek o dodatek węglowy 2022 - wzór online. Termin do 30 listopada! Dla kogo dopłata 3000 zł? Jak złożyć wniosek online? Gdzie złożyć?

2022-11-28 13:28
Wniosek o dodatek węglowy 2022
Autor: Getty Images Wniosek o dodatek węglowy można składać do 30 listopada 2022. Od 3 listopada można ponownie złożyć odrzucone wnioski. Jakie są nowe zasady przyznawania dodatku węglowego?

Wniosek o dodatek węglowy 2022 w wysokości 3000 zł można złożyć do 30 listopada. Uwaga! Od 3 listopada wszyscy, którym odrzucono wniosek o dodatek węglowy, mogą złożyć go ponownie. Kogo dotyczą nowe zasady? Jak wypełnić wniosek o dodatek węglowy, jakie dane są wymagane? Gdzie składać wniosek o dodatek węglowy? Jak złożyć wniosek o dodatek węglowy online? Aktualny wzór wniosku do pobrania.

Spis treści

 1. Wniosek o dodatek węglowy - dla kogo? Nowe zasady
 2. Jak wypełnić wniosek o dodatek węglowy
 3. Wzór wniosku o przyznanie dodatku węglowego
 4. Wniosek bez deklaracji CEEB od 3 listopada 2022
 5. Gdzie złożyć wniosek o dodatek węglowy?
 6. Terminy składania wniosku o dodatek węglowy 2022
 7. Kiedy rozpatrzenie wniosku i wypłata pieniędzy?
 8. Gdzie odebrać dodatek węglowy 3000?

Wniosek o dodatek węglowy - dla kogo? Nowe zasady

Według ustawy o dodatku węglowym wniosek o dopłatę do zakupu węgla może złożyć gospodarstwo domowe, w którym głównym źródłem ogrzewania jest węgiel. Aby otrzymać dodatek węglowy, nie trzeba być właścicielem budynku, nie jest też konieczne zameldowanie w miejscu zamieszkania. We wniosku należy podać jedynie miejsce zamieszkania.

27 października rząd wprowadził znaczące zmiany w zasadach przyznawania dodatku węglowego. Obowiązują one od 3 listopada 2022. Kilku rodzinom zamieszkującym pod jednym dachem, należy się kilka dodatków węglowych. Wcześniej dofinansowanie do węgla 3000 zł było przyznawane na jedno gospodarstwo domowe pod jednym adresem.

Najważniejsze zmiany w przyznawaniu dodatku węglowego

 • Dodatek węglowy można otrzymać na źródło ciepła, co daje możliwość przyznawania kilku dodatków na jeden adres i jeden współdzielony piec.
 • Dodatek węglowy może zostać przyznany, jeśli źródło ciepła nie zostało zgłoszone lub wpisane do CEEB.
 • Dodatek węglowy można otrzymać, jeśli nie został złożony wniosek.

W związku z nowymi zasadami, od 3 listopada wszyscy, którym odrzucono wniosek o dodatek węglowy, mogą złożyć go ponownie. Więcej w artykule: Kilka dodatków węglowych na jeden adres od 3 listopada 2022

Jak wypełnić wniosek o dodatek węglowy

Wypełnienie wniosku nie jest trudne.

 • Na początku wpisujemy informację do kogo kierujemy wniosek. Wnioski o dodatek węglowy będą rozpatrywały gminy, więc trzeba podać, czy będzie to wójt, burmistrz lub prezydent miasta, w którym mieszkamy.
 • Następnie należy podać imię i nazwisko, obywatelstwo, PESEL lub numer dokumentu stwierdzającego tożsamość, adres zamieszkania oraz numer telefonu lub adres mailowy. Do wniosku trzeba załączyć oświadczenie, w którym należy podać dane członków gospodarstwa domowego wnioskodawcy oraz informację dotyczącą źródeł ogrzewania na paliwo stałe.
 • Następnie w formularzu zaznaczamy jedno, główne źródło ogrzewania węglowego, np. kocioł na paliwo stałe, koza czy piec kaflowy. Pamiętajmy - wskazane przez nas źródło ogrzewania powinno być wcześniej wpisane do lub zgłoszone do centralnej ewidencji emisyjności budynków. Będzie to weryfikowane przez gminę na etapie rozpatrywania wniosku.
 • Na koniec podpisujemy oświadczenie o tym, że podane w formularzu dane są prawdziwe.

Informacje przedstawione we wniosku o wypłatę dodatku węglowego składa się pod rygorem odpowiedzialności karnej. Za fałszywe oświadczenie grozi mandat w wysokości do kilku tysięcy złotych.

Wzór wniosku o przyznanie dodatku węglowego

Poniżej wzór wniosku o przyznanie dodatku węglowego. Wniosek jest ujednolicony dla całej Polski.

Pobierz aktualny wzór wniosku o dodatek węglowy

Ponadto wnioski mają być dostępne również w gminach oraz w sieci.

Wniosek bez deklaracji CEEB od 3 listopada 2022

Dotychczas warunkiem otrzymania dodatku był wpis lub zgłoszenie źródła ogrzewania do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. Jednak nowelizacja ustawy o dodatku węglowym z dnia 27 października 2022 wprowadza zmiany w przepisach, które polegają na możliwości przyznania dodatku węglowego przez gminy tym gospodarstwom domowym, które nie złożyły deklaracji CEEB. W ustawie czytamy, że jeżeli podczas przeprowadzania wywiadu środowiskowego okaże się, że źródło ciepła nie zostało zgłoszone do CEEB, nie należy się tym przejmować.

"Wójt, burmistrz albo prezydent miasta... dokona wpisu źródła ciepła do centralnej ewidencji emisyjności budynków (CEEB), jeżeli źródło nie było wcześniej zgłoszone do tej ewidencji, bez konieczności składania odpowiedniej deklaracji." (Art. 32a. 1.).

Gdzie złożyć wniosek o dodatek węglowy?

Wnioski można składać w urzędzie gminy lub miasta - osobiście lub za pomocą poczty oraz online przez e-PUAP. Aktualne wzory pisma mają być dostępne dla zainteresowanych w gminach oraz w sieci. Informację o przyznaniu dodatku otrzymamy bezpośrednio w Urzędzie Gminy lub mailowo.

Procedura składania wniosku jest bardzo podobna jak w przypadku składania wniosku o dodatek osłonowy.

Jak złożyć wniosek przez e-PUAP? Należy zalogować się do portalu e-PUAP, następnie wybrać z katalogu spraw: „Pismo ogólne do podmiotu publicznego”. Wybrać adres odpowiedniego urzędu, rodzaj pisma, załączyć wniosek, podpisać go elektronicznie i wysłać.

Instrukcja jak założyć profil zaufany i uzyskać podpis elektroniczny poniżej:

ePUAP to skrót nazwy Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej. To ogólnopolska platforma teleinformatyczna służąca do komunikacji obywateli. Dzięki ePUAP można załatwić wiele spraw w różnych urzędach bez wychodzenia z domu – przez internet, w wybranym przez siebie czasie i w dowolnym miejscu.

Terminy składania wniosku o dodatek węglowy 2022

 • Składanie wniosków o dodatek węglowy ruszyło 17 sierpnia 2022.
 • Wnioski będą przyjmowane do 30 listopada 2022.
 • Od 3 listopada można ponownie złożyć wniosek, który wcześniej został odrzucony, ze względu na to, że w jednym domu mieszka kilka rodzin. Aktualnie każda rodzina, która mieszka w jednym domu może dostać 3000 zł.

Kiedy rozpatrzenie wniosku i wypłata pieniędzy?

Termin wypłaty dodatków został wydłużony. Chodzi o możliwość weryfikacji wniosków o dodatek przez urzędy, nie w ciągu 30 dni a w ciągu 60 dni. Tym samym wydłuża się termin wypłaty świadczenia - do 2 miesięcy od dnia złożenia wniosku, ale nie później niż do 30 grudnia 2022.

Gdzie odebrać dodatek węglowy 3000?

Pieniądze trafią na konto wnioskującego (jeśli numer konta został podany we wniosku) lub też będą wypłacane w gotówce do ręki w urzędzie miasta czy gminy.

Kryzys węglowy, problem z kontraktami na gaz - czy jesienią będziemy mieli czym ogrzać dom?

Posłuchaj podcastu

Listen to "Będziemy się mierzyć z kryzysem przez miesiące, a nawet może lata - Michał Dworczyk [SEDNO SPRAWY]" on Spreaker.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej