Dofinansowanie do mieszkań komunalnych 2023 - rusza kolejny rządowy program

2023-03-22 12:50

Dofinansowanie w ramach rządowego programu Mieszkania Komunalne 2023 ma wynieść ponad 1,65 mld zł - poinformowało Ministerstwo Rozwoju i Technologii (MRiT). Bezzwrotne dopłaty mogą pokryć nawet 80% kosztów na budowę nowych obiektów czy remonty istniejących już budynków i pustostanów.

Spis treści

  1. Program Mieszkania Komunalne - dla kogo?
  2. Dofinansowanie do mieszkań komunalnych 2023 - ile dla kogo?
  3. Zmiany w programie Mieszkania Komunalne
  4. Program Mieszkanie Komunalne - efekty

Program Mieszkania Komunalne - dla kogo?

Program powstał z myślą o osobach o niskich i przeciętnych dochodach oraz zagrożonych wykluczeniem społecznym. Jest to bezzwrotne wsparcie pochodzące z budżetu państwa przeznaczone na budowę i remonty mieszkań komunalnych. Dzięki tym środkom ma powstać aż 825 nowych lokali mieszkalnych w różnych gminach.

W 2023 roku dofinansowanie trafi do 25 gmin i spółek samorządowych. Dzięki 174,5 mln zł bezzwrotnego wsparcia w całej Polsce powstanie 514 mieszkań komunalnych, a 311 pustostanów i lokali w złej kondycji zostanie poddanych generalnym remontom i adaptacjom.

Dopłaty trafią do gmin: Chorzów, Ciechanowiec, Gdańsk, Goleniów, Głogów, Jawornik Polski, Katowice, Kępno, Kielce, Lębork, Łaziska Górne, Łuków, Mikołów, Nowa Sarzyna, Olkusz, Olsztyn, Serock, Sopot, Świnoujście, Tychy, Wałbrzych i Warszawa.

Dofinansowanie do mieszkań komunalnych 2023 - ile dla kogo?

Budżet rządowego programu wsparcia budownictwa socjalnego i komunalnego na 2023 rok to 1,65 mld zł. Z tego aż 876 mln zł zostało rozdysponowane dla gmin, miast, spółek miejskich i gminnych, organizacji pozarządowych na budowę nowych obiektów czy remonty istniejących już budynków i pustostanów.

Szacuje się, że powstanie 4 011 nowych lub całkowicie wyremontowanych lokali mieszkalnych, 167 miejsc w schroniskach dla bezdomnych i 100 noclegowniach.

Pozostałe środki z programu, mogą być przeznaczone m.in. na tworzenie lokali mieszkalnych na wynajem, na kupno lokali mieszkalnych, mieszkań zakładowych.

Zmiany w programie Mieszkania Komunalne

Przypomnijmy, że od 2021 roku dodatkowo działa tzw. społeczny pakiet mieszkaniowy, w ramach którego m.in. znacznie zwiększono dofinansowanie dla gmin z Funduszu Dopłat oraz wprowadzono rozwiązania ułatwiające gminom tworzenie Społecznych Inicjatyw Mieszkaniowych, wspierających realizację lokalnej polityki mieszkaniowej.

W 2022 r. MRiT wprowadziło kolejne zmiany, m.in.:

  • Możliwość zwiększenia wsparcia w trakcie realizacji inwestycji nawet o 20%, ze względu na rosnące ceny materiałów i kosztów wykonania robót.
  • Wypłata środków dla gmin przed startem budowy.

Czytaj też:

Źródło: gov.pl

Program Mieszkanie Komunalne - efekty

W całym kraju samorządy, spółki zależne i organizacje pożytku publicznego otrzymały w latach 2021-2022 finansowe wsparcie na utworzenie 12,6 tys. mieszkań, z czego:

  • 8664 stanowiły lokale komunalne,
  • 3790 to mieszkania społeczne czynszowe,
  • 114 mieszkania chronione.

Powstaną również 154 miejsca w schroniskach dla osób bezdomnych i 105 miejsc w noclegowniach i ogrzewalniach.

Łączna kwota przyznanego dofinansowania z Funduszu tylko w latach 2021 i 2022 wyniosła ok. 2,2 mld zł.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej