Dodatek do węgla - dla kogo w gospodarstwie wielorodzinnym? Ile osób z jednego domu może złożyć wniosek i dostać 3000 zł?

2022-08-29 9:50

Dodatek do węgla to ostatnio gorący temat. Wniosek o dodatek do węgla można już złożyć w gminie lub przez internet. Jest on łatwy do wypełnienia. Problem pojawia się natomiast z interpretacją niektórych zapisów ustawy o dodatku do węgla. Kto może złożyć wniosek o dodatek do węgla i komu przysługuje 3000 zł, jeśli w domu ogrzewanym jednym kotłem mieszka kilka rodzin? Czy każdy kto złoży wniosek dostanie 3000 zł dodatku? Wyjaśniamy.

Spis treści

  1. Dla kogo dodatek do węgla? Warunki
  2. Czym jest gospodarstwo domowe w myśl ustawy o dodatku do węgla?
  3. Kilka rodzin w jednym domu? Dla kogo dodatek do węgla?
  4. Czy informacje podane we wniosku o dodatek do węgla będą sprawdzane?

Wnioski o dodatek do węgla, czyli jednorazowe świadczenie w wysokości 3000 zł dla rodzin ogrzewających się węglem, przyjmowane są od 17 sierpnia. Nie wszystkie zapisy ustawy o dodatku do węgla są jednak jasne i to nie tylko dla samych wnioskujących, ale także urzędników przyjmujących wnioski o dodatek do węgla. A zainteresowanie dopłatami do węgla jest ogromne. Ogrzewający się węglem nie zwlekają ze złożeniem wniosku o dodatek węglowy, chcą jak najszybciej otrzymać dofinansowanie do ogrzewania, które wypłacane ma być przez gminę w ciągu 30 dni od daty złożenia wniosku.

Dla kogo dodatek do węgla? Warunki

Ustawa o dodatku do węgla precyzuje, że wsparcie w wysokości 3000 zł należy się każdemu gospodarstwu domowemu, w którym głównym źródłem ogrzewania jest kocioł na paliwo stałe, koza, kominek, ogrzewacz powietrza, trzon kuchenny, piecokuchnia, kuchnia węglowa lub piec kaflowy, zasilane paliwami stałymi.

Warunkiem koniecznym do otrzymania dodatku do węgla jest wpisanie lub zgłoszenie głównego źródła ogrzewania do centralnej ewidencji emisyjności budynków (CEEB). Więcej o CEEB piszemy tutaj:

Czym jest gospodarstwo domowe w myśl ustawy o dodatku do węgla?

Przez gospodarstwo domowe, o którym mowa w ustawie z dnia 5 sierpnia 2022 r. rozumie się:

  • osobę fizyczną samotnie zamieszkującą i gospodarującą (gospodarstwo domowe jednoosobowe) lub
  • osobę fizyczną oraz osoby z nią spokrewnione lub niespokrewnione pozostające w faktycznym związku, wspólnie z nią zamieszkujące i gospodarujące (gospodarstwo domowe wieloosobowe).
Trzeba wiedzieć!
  • Dla przyznania dodatku węglowego kluczowe jest miejsce zamieszkania.
  • Nie trzeba być właścicielem czy współwłaścicielem budynku.
  • Nie trzeba być zameldowanym w miejscu zamieszkania, można np. wynajmować dom, czy mieszkanie.
  • Nie ma znaczenia wysokość dochodu.

Kilka rodzin w jednym domu? Dla kogo dodatek do węgla?

To pytanie budzi ostatnio chyba najwięcej wątpliwości. Komu należy się dodatek do węgla, jeśli dom zamieszkuje kilka rodzin, ale ogrzewany jest on jednym wspólnym źródłem ciepła. Pamiętajmy, że dodatek do węgla w wysokości 3000 zł należy się każdemu gospodarstwu domowemu, które korzysta z węgla. Jeśli osoby zamieszkujące jeden dom tworzą odrębne gospodarstwa, mają prawdo do pełnego świadczenia w wysokości 3000 zł. Zatem wniosek o dodatek do węgla może złożyć jeden członek każdej z rodzin - każdego gospodarstwa domowego. Warunkiem jest jednak uprzednie zgłoszenie źródła ciepła do CEEB.

Dodatek do węgla przyznawany na gospodarstwo domowe, a nie na piec!

Wątpliwość tę rozwiała również minister klimatu i środowiska Anna Moskwa podczas konferencji 23 sierpnia. Wypowiedź minister nie dotyczyła zresztą tylko dodatku do węgla, ale też dopłat do innych źródeł ciepła, a chodzi tu dokładnie o wsparcia dla ogrzewających się gazem, olejem opałowym, pelletem czy drewnem.

"To bardzo częsty polski obrazek. Mamy kilka pięter, jeden duży piec zaopatrujący w ciepło cały dom, kilka odrębnych gospodarstw domowych, prowadzących własny budżet. Tym samym są upoważnieni do wypłaty tej konkretnej kwoty w zależności od źródła ciepła. Oczywiście, pod warunkiem, że złożyli wniosek do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków".

Dodatek do węgla przysługuje także mieszkańcom budynków wielorodzinnych, którzy kupują opał do kotłowni w ramach wspólnoty mieszkaniowej. W takiej sytuacji każde gospodarstwo domowe powinno indywidualnie wystąpić o dodatek węglowy. Jeśli kotłownia w takim budynku obsługiwana jest przez podmiot zewnętrzny (przedsiębiorstwo), to jemu dodatek do węgla nie będzie przyznany.

Czy informacje podane we wniosku o dodatek do węgla będą sprawdzane?

Na pytanie, czy będzie jakakolwiek weryfikacja informacji podanych we wniosku, czy mieszkańcy danej nieruchomości faktycznie stanowią odrębne gospodarstwa domowe, Anna Moskwa przypomniała, że wypłaty realizowane są z poziomu gminy. Urzędnik ma zatem prawo i możliwość porównywania kolejnych dopłat w systemie. Ale dodała też:

"Nie zgadzam się z tą narracją, która jest generowana przez ostanie tygodnie, która była też przy 500 plus, przy dodatku osłonowym, że Polacy masowo będą składali fałszywe oświadczenia woli. Mamy zaufanie do obywateli, wierzymy też, że urzędnicy dopełnią wszystkich czynności. W naszej opinii oświadczenie obywatela oraz deklaracja CEEB są wystarczającymi źródłami. Nie wyobrażam sobie, że teraz rusza urzędnik do poszczególnych domów i liczy mieszkańców, sprawdza kotły. Nie jesteśmy państwem policyjnym".

Masz jeszcze pytania odnośnie dodatku do węgla? Przeczytaj:

Czy Polacy będą mieli czym ogrzać zimą domy?

Włącz podcast i posłuchaj o możliwych scenariuszach!

Listen to "Teraz zostało już tylko różaniec odmawiać - Bogusław Grabowski o kryzysie węglowym [Express Biedrzyckiej]" on Spreaker.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej