Dodatek do LPG 500 zł - można już złożyć wniosek o dodatek do ogrzewania gazem LPG

2022-09-21 15:50

Dodatek do gazu płynnego LPG w wysokości 500 zł dla gospodarstw domowych, które wykorzystują ten rodzaj paliwa przewidział rząd w ramach ustawy o szczególnych rozwiązaniach w zakresie niektórych źródeł ciepła w związku z sytuacją na rynku paliw. Od 21 września można już złożyć wniosek o dopłatę do gazu LPG. Jak to zrobić?

Gaz płynny LPG jest często jedynym z możliwych źródeł ciepła np. na terenach mało zurbanizowanych, gdzie nie możliwości podłączenia budynku do sieci gazowej. Jak podaje Polska Organizacja Gazu Płynnego (POGP), wśród odbiorców używających tego gazu w celach grzewczych, dominują właśnie gospodarstwa domowe. A że w tym roku rosną ceny właściwie wszystkich źródeł ciepła, ceny gazu LPG również, dwukrotnie z 1,84 zł do 3,50 zł/l. A będą dalej rosły. Zatankowanie przydomowego zbiornika na gaz LPG w nadchodzącym sezonie grzewczym może być dla wielu gospodarstw domowych dużym obciążeniem. 

Dlatego rząd postanowił wesprzeć nie tylko tych, którzy pala węglem, ale także pelletem, drewnem, olejem opałowym i właśnie gazem LPG.

Dla kogo dodatek do gazu LPG?

Dopłata do LPG trafi do gospodarstw, w których głównym źródłem ogrzewania jest gazowy kocioł zasilany skroplonym gazem LPG. Co ważne, dodatek do gazu LPG będzie, podobnie jak dodatek węglowy, wypłacany jednorazowo bez względu na wysokość uzyskiwanych dochodów. Przy przyznawaniu dodatku obowiązuje zasada: jeden dodatek na jeden adres zamieszkania.

Jedynym warunkiem uzyskania świadczenia jest zgłoszenie źródła ciepła do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB).

Ile wynosi dodatek do gazu LPG?

Dodatek do LPG wynosi 500 zł. Wypłacany będzie jednorazowo w gotówce lub na konto wnioskującego. Przypominamy, że dopłaty do innych paliw wynoszą:

  • 3000 zł do węgla
  • 3000 zł do pelletu drzewnego
  • 2000 zł do oleju opałowego
  • 1000 zł do drewna.
WAŻNE

Jeżeli ktoś składa wniosek o przewidziany wcześniejsza ustawą dodatek węglowy, nie może złożyć wniosku o inne dodatki i odwrotnie. Projekt ustawy zakłada, że tylko jedno gospodarstwo domowe, jedno- lub wieloosobowe może otrzymać dodatek z tytułu wykorzystania wyłącznie jednego źródła ciepła.

Od kiedy wniosek o dodatek do gazu LPG? Kiedy wypłaty?

Wnioski można składać od 21 września. Wypłata świadczenia ma być zrealizowana w ciągu 30 dni od dnia złożenia wniosku.

Aktualny wzór wniosku

Jak i gdzie złożyć wniosek o dodatek gazowy na LPG?

Wniosek o dodatek do gazu LPG będzie można złożyć osobiście lub przez internet w urzędach miast i gmin. Będzie to wyglądało tak samo, jak w przypadku wniosku o dodatek węglowy, o czym piszemy poniżej:

Wnioski będą weryfikowane pod kątem zgodności z wpisem do CEEB.

MaB

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej