Deklaracje źródeł ciepła są masowo zmieniane. GUNB ostrzega!

2022-08-30 17:47
komin
Autor: gettyimages

Deklaracje dotyczące źródeł ciepła są ostatnio zmieniane na masową skalę. I chodzi zarówno o deklaracje źródeł ciepła składane online, jak i osobiście w urzędach. To nagłe zjawisko korekt w deklaracjach CEEB dziwnie zbiegło się w czasie z prowadzeniem przez rząd dodatku węglowego oraz zapowiedzią kolejnych dopłat do ogrzewania. Główny Urząd Nadzoru Budowlanego, który zarządza bazą CEEB, wydał komunikat w tej sprawie.

Po wprowadzeniu dopłat do węgla w wysokości 3000 zł wzrosło zainteresowanie zmianą deklarowanych źródeł ciepła w CEEB. Coraz częściej mają miejsce przypadki, że do zgłoszonego np. kotła gazowego gazowego dodawany jest kocioł na węgiel jako również eksploatowane źródło ciepła. Trzeba tu dodać, że deklaracja jest tak skonstruowana, że nie ma możliwości wskazania, które z podanych źródeł jest tym głównym w domu. 

Deklaracja źródła ciepła warunkiem dopłaty do węgla

Składane deklaracje w CEEB są nie tylko ważne z punktu widzenia wsparcia planów rządu dotyczących stworzenia mapy źródeł ciepła w Polsce, która z kolei ma być narzędziem organów administracji centralnej, jak i samorządowej w zakresie planowania polityki niskoemisyjnej, jak chociażby walki o poprawę jakości powietrza poprzez wymianę kopciuchów. Bez deklaracji CEEB z podanym piecem na węgiel, którym ogrzewamy nasz dom, nie kupimy węgla w niższej cenie w kopalni, ale także nie dostaniemy dodatku węglowego w wysokości 3000 zł, na który można już składać wnioski.

Ten sam mechanizm dotyczy zresztą również innych dopłat do ogrzewania, które mają ruszyć najpóźniej w październiku. Bez zadeklarowania w CEEB właściwego źródła ciepła nie dostaniemy dopłat na:

  • pellet drzewny w wysokości 3000 zł,
  • drewno w wysokości 1000 zł,
  • olej opalowy w kwocie 2000 zł,
  • gaz LPG - 500 zł.

Więcej o dopłatach do ogrzewania w ramach ustawy o szczególnych rozwiązaniach w zakresie różnych źródeł ciepła piszemy w artykule:

CEEB

Przypomnijmy, że spis źródeł ciepła w CEEB rozpoczął się w lipcu 2021 i jest obowiązkowy dla właścicieli i zarządców nieruchomości. Pierwotnie miał się zakończyć 30 czerwca 2022, jednak został przedłużony dla spóźnialskich. Właściciele nieruchomości składają deklaracje, wypełniając (online lub odręcznie) specjalny formularz, jakim źródłem ciepła ogrzewają swoje domy. Celem spisu jest stworzenie systemu informacji o źródłach ogrzewania budynków w całej Polsce.

Zmiana deklaracji źródła ciepła a dodatek do węgla

Wprowadzanie zmian w deklaracjach dotyczących źródeł ciepła jest możliwe. Taką furtkę dał GUNB, twórca CEEB. Można to zrobić zdalnie, edytując deklarację w systemie, lub też osobiście w urzędzie.

"Właściciele domów mają prawo do zmiany deklaracji składanej do CEEB, ale tylko gdy nastąpiła w niej pomyłka" – przypominała Joanna Niedźwiecka, rzecznik GUNB.

Problem w tym, że trudno stwierdzić, na ile właściciele domów się mylą, zgłaszając, czym ogrzewają swoje domy, a na ile naginają przepisy, dopisując kocioł na węgiel, by dostać 3000 zł.

Należy jednak podkreślić, że deklaracja jest oświadczeniem woli, które wywołuje określony skutek prawny i jej zgodność z prawdą może być weryfikowana.

struktura źródeł ciepła
Autor: GUNB Struktura źródeł ciepła zgoszonych do CEEB na koniec sierpnia 2022 Link: Powiększ zdjęcie

Komunikat GUNB w sprawie zmian w deklaracjach źródeł ciepła

GUNB wydał komunikat w sprawie zjawiska zmian/aktualizacji źródeł ciepła w deklaracjach składanych do CEEB. Czytamy w nim, że "Jakakolwiek zmiana rodzaju źródła ciepła oraz wykorzystywanego paliwa – nie z uwagi na popełnioną pomyłkę – lecz ze względu na potrzebę wykazania w CEEB kotła/pieca węglowego dla innych celów, jak np. uzyskanie dodatku osłonowego lub dodatku węglowego, może skutkować odpowiedzialnością karną za składanie fałszywego oświadczenia. Prawidłowość deklaracji mogą sprawdzić osoby upoważnione przez gminy, wymienione w uchwale antysmogowej oraz programach ochrony powietrza."

GUNB podkreśla też, że na właścicielach i zarządcach obiektów budowlanych spoczywa ustawowy obowiązek zapewnienia co najmniej jednej w roku kontroli stanu technicznego obiektu budowlanego. Dotyczy to także stanu technicznego przewodów kominowych: dymowych, spalinowych i wentylacyjnych oraz instalacji gazowych. Zgodnie z przepisami kontrole te przeprowadzają osoby z kwalifikacjami mistrza w rzemiośle kominiarskim lub osoby z uprawnieniami budowlanymi.

To oznacza, że każdy kto zgłosił piec podlega obowiązkowej kontroli zgodnie z rozporządzeniem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 7 czerwca 2010 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów - Dz. U. poz. 719 z późn. zm. 

Kontrola ta obejmuje również weryfikację zadeklarowanego źródła ciepła.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Czytaj więcej