Dni wolne od pracy 2023 - kiedy najlepiej zaplanować urlop, by wydłużyć sobie weekend?

2023-01-30 18:01
ile dni wolnych 2023
Autor: gettyimages Ile dni wolnych od pracy w 2023?

Ile dni wolnych od pracy wypada w 2023? Ten rok pod względem dni wolnych jest korzystny. Kalendarz na 2023 będzie sprzyjał pracownikom. Wystarczy dobrze zaplanować urlop, aby mieć 8 długich weekendów. A bez wykorzystywania urlopu mamy 115 dni wolnych od pracy.

Spis treści

  1. 115 dni wolnych 2023 bez urlopu
  2. Dni wolne od pracy już w styczniu 2023
  3. Długa majówka 2023
  4. Urlop i dni wolne w czerwcu i sierpniu 2023
  5. Wolne w listopadzie 2023
  6. Święta Bożego Narodzenia 2023 - 4 dni wolne bez urlopu

115 dni wolnych 2023 bez urlopu

Dobrze jest wiedzieć, że nawet jedna trzecia dni w roku może być wolna od pracy. Skąd bierze się taka wartość? Licząc tylko same soboty i niedziele, korzystamy ze 105 dni wolnych. Do tego dochodzi 9 dni świątecznych, które wypadają w dniach roboczych, ale z mocy ustawy są wolne od pracy. Dodatkowo mamy prawo do odebrania jednego dnia za święto wypadające w sobotę - chodzi o 11 listopada. W sumie mamy więc aż 115 dni wolnych bez wykorzystywania urlopu. Ten daje nam standardowo 26 dni odpoczynku od zawodowych obowiązków. Podsumowując, mamy 141 dni wolnych od pracy, czyli prawie 39% roku.

Ile dni wolnych od pracy w 2023
Autor: HRE Investments Dni wolne od pracy

Dni wolne od pracy już w styczniu 2023

Już na początku 2023 roku pojawi się pierwsza okazja do odpoczynku. Chodzi o święto Trzech Króli (6 stycznia), które wypada w tym roku w piątek. Mamy więc pełne trzy dni na to, aby wejść w Nowy Rok wypoczętym i gotowym do wytężonej pracy. Jeżeli natomiast dla kogoś jest to za mało, to kosztem czterech dni urlopowych mógłby być akurat w trakcie 9-dniowego wypoczynku (od 31 grudnia 2022 do 8 stycznia 2023 roku).

Długa majówka 2023

Urlop w tym czasie może się przydać, bo potem na kolejną okazję do wypoczynku trzeba będzie czekać 3 miesiące – do świąt Wielkanocnych. Poniedziałek Wielkanocny wypada w tym roku 10 kwietnia. Dzień ten kończy tradycyjny trzydniowy świąteczny odpoczynek od pracy. Trzy tygodnie później mamy już majówkę, która w tym roku może być zdecydowanie bardziej udana niż w minionym roku. Maj rozpoczyna się bowiem w poniedziałek, czyli od razu dniem wolnym od pracy.

Jeżeli skorzystamy z urlopu, aby nie wracać do pracy następnego dnia (2 maja), to do dyspozycji pozostanie łącznie aż 5 wolnych dni (29 kwietnia – 3 maja). Ktoś kto chce w pełni wykorzystać majówkę, może się jeszcze pokusić o urlop 4 i 5 maja. Tym sposobem długi, majowy weekend może trwać aż 9 dni (29 kwietnia – 7 maja), a koszt to wykorzystanie 3 dni urlopu.

Urlop i dni wolne w czerwcu i sierpniu 2023

W czerwcu okazją do wydłużonego weekendu jest Boże Ciało. Wypada 8 dnia miesiąca (tradycyjnie czwartek). Kosztem jednego dnia wolnego (piątek) można przedłużyć weekend do 4 dni.

Kolejna, podobna okazja nadejdzie w sierpniu i będzie związana z świętem Wniebowzięcia Maryi Panny połączonym z świętem Wojska Polskiego. W odróżnieniu jednak do zeszłego roku uroczystości te wypadają we wtorek. Jest to dogodna okazja, aby optymalnie zaplanować urlop albo wydłużyć sobie weekend planując dodatkowy dzień wolny od pracy w poniedziałek (14 sierpnia).

Wolne w listopadzie 2023

Wszystkich Świętych wypada w tym roku we środę (1 listopada). Różne plany na początek listopada może ułatwić wzięcie dodatkowych dni wolnych. Kosztem 4 dni urlopu (30-31 października oraz 2-3 listopada) możemy bowiem nie przychodzić do pracy łącznie przez 9 dni.

Kilka dni później będziemy świętować odzyskanie niepodległości. Będzie to dzień, który można odebrać jako wolny. Dzień Niepodległości (11 listopada) wypada bowiem w tym roku w sobotę. Tak więc idealnym rozwiązaniem jest odebranie sobie przysługującego nam dnia wolnego za sobotę na przykład w pierwszym tygodniu listopada lub też przedłużając weekend, na który przypada Dzień Niepodległości.

Święta Bożego Narodzenia 2023 - 4 dni wolne bez urlopu

W porównaniu do roku 2022 korzystniej pod kątem odpoczynku wypadają też Święta Bożego Narodzenia. Do wigilijnego stołu usiądziemy bowiem w bieżącym roku w niedzielę. Do tego mamy jeszcze pierwszy i drugi dzień świąt (poniedziałek, wtorek). Także przygotowania do kolacji wigilijnej, jak i świąteczny odpoczynek można rozpocząć już w sobotę (23 grudnia), mając tym samym aż 4 dni wolne do dyspozycji i to bez wykorzystywania urlopu.

Oskar Sękowski, Bartosz Turek, HRE Investments 

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej