Deklaracja o rezygnacji z PPK 2023 - do kiedy złożyć? Jak zrezygnować z Pracowniczych Planów Kapitałowych?

Deklaracja o rezygnacji z PPK jest niezbędna w 2023 roku, aby zrezygnować z oszczędzania w ramach Pracowniczych Planów Kapitałowych. Przypomnijmy, że w 2023 roku rusza autozapis do PPK, czyli tzw. "zapis z urzędu". Oznacza to, że nawet osoby, które wcześniej złożyły pisemne deklaracje o rezygnacji z dokonywania wpłat do PPK, w tym roku muszą to zrobić ponownie. Jeżeli nie złożą takiej rezygnacji, od 1 kwietnia 2023 pracodawcy zaczną przekazywać wpłaty do PPK. Do kiedy trzeba zrezygnować z PPK? W artykule wzór rezygnacji z PPK do pobrania.
Spis treści
- Co to jest PPK?
- Uwaga! Od 1 stycznia 2023 rusza autozapis do PPK
- Jak i do kiedy złożyć rezygnację z PPK?
- Deklaracja rezygnacji z PPK - wzór do pobrania
Co to jest PPK?
PPK, czyli Pracownicze Plany Kapitałowe to program dobrowolnego, długoterminowego oszczędzania emerytalnego dla pracowników. W każdym momencie można do niego przystąpić i w każdym złożyć rezygnację z oszczędzania. Obszerny artykuł na temat Pracowniczych Planów Kapitałowych poniżej:
Uwaga! Od 1 stycznia 2023 rusza autozapis do PPK
Trzeba wiedzieć, że od 1 stycznia 2023 roku wchodzą w życie przepisy, które nakładają na podmiot zatrudniający dokonywanie cyklicznego autozapisu pracowników do PPK, bez względu na to, kiedy dołączyli oni do programu. Co 4 lata, począwszy od roku 2023, w terminie do ostatniego dnia lutego danego roku, podmiot zatrudniający musi poinformować uczestnika PPK, który uprzednio złożył deklarację o rezygnacji z PPK, o ponownym zapisie do PPK i dokonywaniu wpłat za tego uczestnika.
Jak i do kiedy złożyć rezygnację z PPK?
W 2023 roku utracą ważność złożone wcześniej przez pracowników deklaracje o rezygnacji z PPK. Oznacza to, że jeśli pracownik nie złoży ponownej deklaracji o rezygnacji z PPK, od dnia 1 kwietnia 2023 roku, podmiot zatrudniający dokona wpłat za uczestnika do PPK i uczestnik ten zostanie objęty programem PPK do momentu ponownego złożenia deklaracji o rezygnacji.
Ponowną deklarację o rezygnacji z dokonywania wpłat do PPK można złożyć najwcześniej 1 marca 2023. Poprzednio złożona deklaracja o rezygnacji jest skuteczna do ostatniego dnia lutego 2023.
Rezygnację będzie można złożyć w każdym momencie, natomiast trzeba liczyć się z faktem, że jeśli pracownik złoży deklarację zbyt późno, za miesiące kiedy był objęty PPK, nawet bez jego woli, pracodawca potrąci mu z wynagrodzenia stosowną część składki na PPK. Ponowną deklarację o rezygnacji w 2023 roku będzie można złożyć od dnia 1 marca 2023 roku.
Rezygnację z oszczędzania w PPK składa się do pracodawcy. Nie może on naliczać i pobierać składek od momentu złożenia rezygnacji. Oczywiście, w każdej chwili do oszczędzania w PPK można wrócić, składając pracodawcy odpowiedni wniosek. Do programu nie będzie mógł przystąpić jedynie pracownik, który ukończy 70 lat.
Rezygnacja z oszczędzania w PPK nie oznacza wypłaty pieniędzy - środki nadal będą na rachunku uczestnika PPK.