Dane hydrogeologiczne na wyciągnięcie ręki

2010-07-23 11:30

Łatwy dostęp do danych hydrogeologicznych dla przedsiębiorców – na wniosek Ministerstwa Środowiska zmieniają się przepisy ułatwiające dostęp do danych o dużych ujęciach wód, czyli np. o ujęciach zaopatrujących w wodę pitną wodociągi gminne czy miejskie. 23 lipca 2010 r. wchodzi w życie nowe rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z 26 maja 2010 r. w sprawie materiałów w geodezyjnych i kartograficznych oznaczanych klauzulą "poufne" ( Dz. U. Nr 109, poz. 717).

Na wniosek Głównego Geologa Kraju dr. Henryka Jacka Jezierskiego zlikwidowane zostały szeroko krytykowane przez środowisko hydrogeologiczne bariery w dostępie do danych hydrogeologicznych.

Zobacz koniecznie: Rozporządzenie MSWiA z 26 maja 2010 r. w sprawie materiałów geodezyjnych i kartograficznych oznaczanych klauzulą „poufne”

- Kończymy ze zbędnymi ograniczeniami w dostępie do danych hydrogeologicznych nieprzystającymi do dzisiejszych czasów i potrzeb firm, wykonujących prace hydrogeologiczne - podsumował wydanie przez MSWiA nowego rozporządzenia dr Henryk Jacek Jezierski, Główny Geolog Kraju.

Nowe przepisy oznaczają dla przedsiębiorców ujednolicenie zasad dostępu do danych o wszystkich ujęciach wód, uzyskiwanych z zasobów Państwowego Instytutu Geologicznego. W szczególności chodzi o dane o ujęciach wody, o wydajności większej niż 35 000 l/godz., dotyczy to np. ujęć zaopatrujących w wodę pitną wodociągi gminne czy miejskie. Aby wykorzystywać dane niezbędne do prowadzenia prac hydrogeologicznych, nie będzie trzeba, jak miało to miejsce do tej pory, posiadać kancelarii tajnych oraz akredytowanego w Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego sprzętu do przetwarzania informacji niejawnych.
Nie będzie także obowiązku zatrudniania osoby z certyfikatem poświadczenia bezpieczeństwa.

Z dniem wejścia w życie nowego rozporządzenia, traci moc dotychczas obowiązujące rozporządzenie Ministra Rozwoju Regionalnego i Budownictwa z 18 maja 2001 r. w sprawie materiałów geodezyjnych i kartograficznych oznaczanych klauzulą „poufne” (Dz. U. Nr 56, poz. 589). Dotychczas obowiązujące przepisy utrudniały sporządzanie i wykorzystywanie baz danych hydrogeologicznych i map tematycznych, a w szczególności Mapy hydrogeologicznej Polski.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej