Czyste Powietrze z wyższą pulą dotacji na obowiązkowy audyt. Od kiedy zmiany?

2024-05-29 8:32
Czyste Powietrze - audyt i urządzenia z listy ZUM
Autor: Szymon Starnawski Program Czyste Powietrze - zmiany od 14 czerwca 2024

W programie Czyste Powietrze 2024 wchodzą zmiany - zwiększa się m.in. wysokość dofinansowania. Chodzi o audyt energetyczny, który będzie wymagany nie tylko w przypadku termomodernizacji domu, ale też w przypadku samej wymiany źródła ciepła. To oznacza, że bez audytu energetycznego nie zamontujemy już pompy ciepła czy kotła na pellet. Co jeszcze zmienia się w Czystym Powietrzu i od kiedy?

Spis treści

  1. Tylko certyfikowane urządzenia, czyli jakie?
  2. Lista ZUM – od kiedy?
  3. Kiedy wymagany jest audyt energetyczny?
Webinar Szkoła Budowania 22.05.2024

Dzięki wprowadzonym zmianom w programie Czyste Powietrze można zyskać nawet 136 200 zł bezzwrotnego dofinansowania na termomodernizację, nowe źródło ciepła oraz audyt energetyczny.

Dotacja ma gwarantować wysoką jakość usług a przede wszystkim uchronić beneficjentów przed zakupem złej jakości urządzeń. Niestety przed wprowadzonymi w tym roku zmianami wiele osób skorzystało z ofert wymiany źródeł ciepła, głównie pomp ciepła o niesprawdzonych parametrach. To spowodowało lawinowy wzrost skarg do UOKiK na wadliwe i awaryjne instalacje.

Tylko certyfikowane urządzenia, czyli jakie?

Dofinansowanie z programu Czyste powietrze jest już udzielane tylko w oparciu o listę urządzeń ZUM, na której znajdą się tylko te, które przejdą proces weryfikacji i certyfikacji zespołu ekspertów IOŚ-PIB. Specjaliści przeprowadzają go w oparciu o dostarczone przez producentów dokumenty potwierdzające spełnianie przez dane urządzenie wymagań. Obowiązkowym dokumentem dla pomp ciepła jest raport z badań wykonanych w akredytowanych laboratoriach zlokalizowanych w krajach EU lub EFTA. Badania muszą potwierdzać parametry pompy ciepła z karty produktu i etykiety energetycznej.

W przypadku gdy urządzenie ma znak jakości HP Keymark, EHPA Q, EUROVENT to może zostać po 14 czerwca wpisane na listę ZUM, ale tylko na okres przejściowy do 31 grudnia 2024 r. Jeśli ma zostać na liście producent musi dostarczyć do IOŚ-PIB raporty z akredytowanych laboratoriów w EU lub EFTA.

Jeśli urządzenia ma badania z akredytowanego w EU i EFTA laboratorium i dodatkowo znak jakości, to po weryfikacji w IOŚ-PIB zostanie umieszczone na liście ZUM.

Lista ZUM – od kiedy?

Od 14 czerwca 2024 r. wybór dostępnych urządzeń grzewczych w programie Czyste powietrze będzie ograniczony tylko do listy ZUM. Jednocześnie przedłużony został termin dostarczania przez producentów i dystrybutorów dokumentów do weryfikacji przez IOŚ-PIB. Okres certyfikacji został wydłużony do 31 grudnia 2024 r. i do tego czasu na liście ZUM będą także urządzenia grzewcze, których jakość poświadczają certyfikaty i znaki jakości HP Keymark, EHPA Q, EUROVENT. Po tym terminie zostaną z niej usunięte jeśli nie dostarczą dokumentów z akredytowanych i certyfikowanych laboratoriów w EU lub EFTA.

Kiedy wymagany jest audyt energetyczny?

Do chwili obecnej audyt energetyczny był dla programu Czyste Powietrze wymagany tylko w przypadku kompleksowej termomodernizacji i wymiany urządzenia grzewczego.

Od 14 czerwca beneficjenci programu będą musieli przeprowadzić audyt również w przypadku samego zakupu i montażu źródła ogrzewania (pompy ciepła, kotły zgazowujące drewno i kotły na pellet) i instalacji bez przeprowadzenia termomodernizacji.

Audyt będzie objęty dotacją w wysokości 1200 zł, co zwiększyło pulę dofinansowania do 136 200 zł dla każdego beneficjenta.

Wymóg stosowania audytu także przy instalacji pomp ciepła bez termomodernizacji ma zabezpieczyć uczestników programu przed wyborem urządzeń nie dostosowanych do ich budynków.

Dofinansowanie do 1200 zł na audyt przewidziane jest w każdym modelu finansowania programu Czyste Powietrze.

Przebudowa domu kostki w Bydgoszczy

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej