Czy można reklamować węgiel sprzedawany przez samorządy?

2022-10-27 16:49
węgiel
Autor: gettyimages Węgiel importowany ma różną jakość. Ten z Australii się nie chce palić

Rząd wszystkie zarzuty o jakość sprowadzonego z zagranicy węgla komentuje jednym słowem "bzdury". Zapewnia, że sprowadza węgiel certyfikowany, a jego jakość sprawdzana jest nawet trzykrotnie. Nie milkną jednak doniesienia klientów, którzy reklamują jakość węgla z importu. Procedowany obecnie projekt tzw. ustawy węglowej umożliwia sprzedaż węgla przez samorządy. Problem w tym, że przepisy w obecnym kształcie nie przewidują możliwości reklamacji tego węgla. 27 października Senat zaproponował poprawki do ustawy.

Kupując węgiel od pośrednika, w składach budowlanych, mamy możliwość złożenia reklamacji w przypadku zakupu wadliwego towaru. Natomiast, jak podaje portal money.pl, inaczej sprawa reklamacji węgla może wyglądać, gdy kupimy węgiel od samorządów.

Samorządowcy alarmują, że nie otrzymają od rządu stosownych gwarancji na węgiel, a to oznacza że, nie będzie możliwości reklamacji opału.

Asortyment jest przedmiotem uzgodnień między gminą a dostawcą surowca, ale jakość tego węgla już nie. W związku z czym gminy mają obowiązek kupić węgiel takiej jakości, jaki będzie im przedstawiony, a następnie wprowadzić go do sprzedaży, czytamy w serwisie.

Reklamacje zgodnie z prawem

Według obowiązującego prawa (Ustawa z dnia 27 lipca 2002 r. o szczególnych warunkach sprzedaży konsumenckiej oraz o zmianie Kodeksu cywilnego (Dz. U. Nr 141, poz. 1176, ze zm.)) zakup towaru jest równoznaczny z zawarciem ze sprzedawcą umowy, w której gwarantuje, że produkt ma wszystkie cechy i właściwości, o których zapewniają on sam, a także producent lub jego przedstawiciel. Gdy jest inaczej, przepisy określają to jako „niezgodność towaru z umową”.

W takiej sytuacji konsument może reklamować towar z tytułu jego niezgodności z umową. Ma 2 miesiące na poinformowanie sprzedawcy od momentu zakupu. W przypadku odstąpienia od umowy przedsiębiorca jest zobowiązany oddać klientowi wpłacone wcześniej pieniądze.

Czy można reklamować węgiel od samorządów?

Jak przekazał portalowi money.pl Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów - projekt ustawy ma przewidywać, że do zawartej umowy, podmiot, który wprowadzi do obrotu surowiec ma mieć obowiązek załączenia aktualnego certyfikatu potwierdzającego jego jakość.

Urząd przekazał też, że wystąpił do resortu z propozycją zmian w ustawie „o systemie monitorowania i kontrolowania jakości paliw i wprowadzenia na okres zawieszenia wymagań jakościowych dla paliw stałych obowiązku wystawiania dokumentu, w którym przedsiębiorcy zobligowani byliby do wskazania rzeczywistych parametrów takich paliw.

Co na to samorządy?

Jak zwróciła uwagę wiceprezydent Bydgoszczy – Maria Wasiak w rozmowie z dziennikarzem Radia Eski – samorządy nie są pewne, jaka finalnie będzie ostateczna treść ustawy. Zgodnie z projektem jest przewidziane wystawianie certyfikatów jakości przez firmy wprowadzające węgiel do obrotu. Co będzie obejmował certyfikat? To nie jest nigdzie wskazane.

Nam zależy, aby mieć gwarancję od PGE jakości zakupionego węgla – informuje Maria Wasiak, wiceprezydent Bydgoszczy. Zamierzamy zamieścić takie zastrzeżenie warunku jakości w umowie z PGE. Ważna jest również wartość energetyczna surowca. Jak zwraca uwagę wiceprezydent miasta - jeśli ta będzie zbyt mała, to węgla trzeba będzie kupić dużo więcej. Wtedy jednak cena 2000 zł za tonę nie będzie już tak atrakcyjna.

Wiceprezydent zaznacza również, że trudne do oszacowania będą też finalne koszty. Wynikać mają one przede wszystkim z transportu. Dla przykładu, na terenie województwa Kujawsko-Pomorskiego jedyne miejsce składowania na razie znajduje się w Toruniu. To oznacza natomiast, że samorząd będzie musiał zapłacić za transport z Torunia do Bydgoszczy.

Zdaniem wiceprezydent, w tym przypadku projekt ma komplikować system dystrybucji węgla wprowadzając do niego dodatkowe ogniwo w postaci gminy.

Sprzedaż węgla przez gminy. Senat przyjął ustawę z poprawkami

Senat, 27 października, zagłosował za ustawą o dystrybucji węgla przez gminy wraz z poprawkami. Określają one m.in., że punkt odbioru węgla nie może być oddalony od gminy o więcej niż 100 km; umożliwiają też zlecenie dystrybucji węgla innym podmiotom, a do umowy zawieranej między gminą a importerem węgla ma być dołączona kopia certyfikatu jakości.

Zgłoszone przez Senat poprawki doprecyzowują, że do umowy zawieranej między gminą a importerem węgla ma być dołączona kopia certyfikatu jakości wystawionego najpóźniej 30 dni przed wydaniem paliwa.

Kolejna poprawka przewiduje, że za roszczenia zgłoszone przez gospodarstwo domowe z powodu nienależytej jakości dostarczonego węgla odpowiada wojewoda.

Senatorowie chcą też, by miejsce składowania węgla nie mogło być oddalone od kupującej gminy o więcej niż 100 km, a także, by minister aktywów państwowych określił w drodze rozporządzenia wykaz miejsc składowania spełniający ten wymóg.

Ponadto poprawki zrównują cenę węgla sprzedawanego przez podmioty prywatne z ceną paliwa sprzedawanego przez samorządy. W ustawie uchwalonej przez Sejm zapisano, że jeśli gmina nie przystąpi do zakupu węgla z przeznaczeniem dla gospodarstw domowych i nie zrobi tego także żadna z gmin sąsiednich, to o prawo do sprzedaży po preferencyjnej cenie może ubiegać się podmiot prywatny, który będzie mógł sprzedawać węgiel w cenie nie wyższej niż 2200 zł (zamiast 2000 zł w przypadku samorządów).

Senatorowie zdecydowali również, że gmina może powierzyć innym jednostkom organizacyjnym lub podmiotom zakup węgla, jego odbiór i sprzedaż gospodarstwom domowym. Uznali też, że pośrednictwo w sprzedaży węgla nie wymaga zmian w statutach gmin.

Ustawa przewiduje, że gminy, spółki gminne i związki gminne będą mogły kupować węgiel od importerów za nie więcej niż 1500 zł za tonę. Cena nie uwzględnia kosztów transportu. Następnie gmina będzie sprzedawać węgiel mieszkańcom w cenie nie wyższej niż 2000 zł za tonę.

Zgodnie z projektem rozporządzenia przygotowanego przez resort aktywów państwowych sprzedawać węgiel samorządom w ramach ustawy o preferencyjnym zakupie tego paliwa będą mogły: Polska Grupa Górnicza (PGG), PGE Paliwa, Węglokoks, Węglokoks Kraj, Tauron Wydobycie, a także LW Bogdanka.

Teraz poprawkami Senatu zajmie się Sejm.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej