Wszystko o czternastej emeryturze 2023: wiemy dokładnie - wszystkie terminy - kiedy pieniądze trafią do emerytów

2023-08-02 5:21
Czternasta emerytura - wysokość i terminy wypłaty
Autor: Szymon Starnawski / Grupa Murator Czternasta emerytura podobnie jak trzynasta będzie już teraz wypłacana przez ZUS co roku, choć w przeciwieństwie do trzynastki na jednakowych zasadach nie dostaną jej wszyscy emeryci i renciści

W pierwszej połowie roku przedstawiciele rządu deklarowali, że emeryci i renciści dostaną czternastki czyli drugie w tym roku dodatkowe świadczenia, na przełomie sierpnia i września. Czy ten termin wypłat pieniędzy dla seniorów zostanie dotrzymany?

Spis treści

 1. Czternasta emerytura: jakie przepisy są w ustawie
 2. Kto dostanie czternastą emeryturę w pełnej wysokości, a kto wcale
 3. Kiedy odstaniesz czternastą emeryturę: znamy wszystkie terminy

W piątek 7 lipca polski parlament zakończył prace nad ustawą, która gwarantuje w 2023 r. i w latach następnych emerytom i rencistom wypłatę drugiego dodatkowego świadczenia. Jest więc podstawa prawna do wypłaty pieniędzy seniorom.

19 lipca prezydent podpisał ustawę "z dnia 26 maja 2023 r. o kolejnym dodatkowym rocznym świadczeniu pieniężnym dla emerytów i rencistów.

„Ustawa o kolejnym dodatkowym rocznym świadczeniu pieniężnym dla emerytów i rencistów określa warunki nabycia przez osoby uprawnione prawa do dodatkowego świadczenia pieniężnego, zwanego potocznie „czternastą emeryturą”. Świadczenie to ma przysługiwać na stałe, corocznie, nie zaś epizodycznie jak w latach 2021-2022. Jest to kolejne świadczenie pieniężne dla emerytów i rencistów (ograniczone do osób, których emerytura lub renta mieści się w określonych w ustawie kryteriach) obok dodatkowego rocznego świadczenia pieniężnego przyznawanego na podstawie ustawy z dnia 9 stycznia 2020 r. o dodatkowym rocznym świadczeniu pieniężnym dla emerytów i rencistów (Dz. U. z 2022 r. poz. 2575)” – napisano w komunikacie Kancelarii Prezydenta.

Czternasta emerytura: jakie przepisy są w ustawie

Z formalnego punktu widzenia proces legislacyjny jednak nie jest jeszcze zakończony. Do tego potrzebny jest podpis prezydenta oraz publikacja w Dzienniku Ustaw.

Nie bez znaczenia jest też fakt, iż ustawa nie wchodzi w życie następnego dnia po jej opublikowaniu – jak to często jest z pilnymi zmianami prawa – ale ma ustalone dwutygodniowe wakacje legislacyjne, czyli jej przepisy zaczynają obowiązywać dopiero po upływie 14 dni od opublikowania ustawy w Dzienniku Ustaw.

Jak by jednak nie liczyć, mimo uchwalenia przepisów o czternastej emeryturze dopiero na początku lipca, kalendarz nie wyklucza możliwości wypłaty seniorom pieniędzy z tego tytułu w deklarowanym terminie – druga połowa sierpnia, wrzesień 2023 roku.

Kto dostanie czternastą emeryturę w pełnej wysokości, a kto wcale

 Ustawa o kolejnym dodatkowym rocznym świadczeniu pieniężnym dla emerytów i rencistów określa nieco inne zasady wypłaty w przypadku czternastki – czyli drugiego dodatkowego świadczenia – niż są ustalone w ustawie z dnia 9 stycznia 2020 r. o dodatkowym rocznym świadczeniu pieniężnym dla emerytów i rencistów, a więc tak zwanej trzynastej emerytury.

Trzynastą emeryturę dostają wszyscy, niezależnie od wysokości świadczenia podstawowego i na dodatek w jednakowej wysokości – najniższej emerytury czyli w 2023 roku1 588,44 zł brutto.

Natomiast zgodnie z art. 3 ustawy z 7 lipca 2023 r.  o kolejnym dodatkowym rocznym świadczeniu pieniężnym dla emerytów i rencistów, osobom uprawnionym przysługuje dodatkowe świadczenie w wysokości:

 • kwoty najniższej emerytury obowiązującej od dnia 1 marca roku, w którym jest wypłacane dodatkowe świadczenie – dla osób, których wysokość świadczenia przed dokonaniem odliczeń, potrąceń i zmniejszeń nie przekracza kwoty 2 900 zł – te osoby dostaną czternastkę w wysokości 1 588,44 zł brutto;
 • kwoty najniższej emerytury obowiązującej od dnia 1 marca roku, w którym jest wypłacane dodatkowe świadczenie, pomniejszonej o kwotę różnicy między kwotą wysokości świadczenia przed dokonaniem odliczeń, potrąceń i zmniejszeń a kwotą 2 900 zł – dla osób, których wysokość świadczenia przed dokonaniem odliczeń, potrąceń i zmniejszeń, przekracza kwotę 2 900 zł – tym osobom kwota 1 588,44 zł będzie pomniejszana na zasadzie „złotówka za złotówkę”
 • jeżeli kwota dodatkowego świadczenia ustalonego na zasadzie „złotówka za złotówkę” jest niższa niż 50 zł, dodatkowego świadczenia nie przyznaje się – oznacza to, że czternastej emerytury nie dostaną osoby otrzymujące świadczenie w wysokości ponad 4 438,44 zł brutto.

Kiedy odstaniesz czternastą emeryturę: znamy wszystkie terminy

Wiadomo też, że czternastki – podobnie jak to ma miejsce w przypadku trzynastych emerytur – wypłacane będą w tych samych terminach co normalna emerytura i renta.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych ma stałe dni miesiąca, w które wypłaca świadczenia. Każdy emeryt w kolejnych miesiącach otrzymuje emeryturę, a wraz z nią otrzyma też czternastkę, tego samego dnia.

Są to każdego miesiąca następujące dni: 1, 5, 6, 10, 15, 20 i 25. Przy czym jeśli kalendarzowo na ten numer dnia miesiąca wypada dzień ustawowo wolny od pracy, ZUS przyspiesza wypłatę i wysyła pieniądze w ostatni dzień roboczy przed tym terminem.

W praktyce oznacza to tak. Załóżmy, że czternaste emerytury ZUS wypłacać zacznie w drugiej połowie sierpnia, a dokończy w pierwszej września. Wówczas czternastki trafią do uprawnionych:

 • 20 sierpnia – to niedziela więc wypłata nastąpi w piątek 18 sierpnia,
 • 25 sierpnia – to piątek więc wypłata czternastki z emeryturą bez zmian,
 • 1 wrzenia – to piątek więc do uprawnionych wraz z emeryturą trafi trzecia tura czternastek,
 • 5 września – to wtorek więc do uprawnionych wraz z emeryturą trafi czwarta tura czternastek,
 • 6 września to środa więc do uprawnionych wraz z emeryturą trafi piąta tura czternastek,
 • 10 wrzenia – to niedziela więc szósta tura czternastek trafi do uprawnionych w piątek  8 września,
 • 15 września – to piątek więc tego dnia wysłana zostanie przez ZUS do uprawnionych siódma i ostatnia tura czternastek.

Taki terminarz wypłat jest oczywiście nieoficjalny, ale najbardziej prawdopodobny. By nabrał oficjalnego kształtu potrzebne jest terminowe dokończenie procesu stanowienia prawa, o którym pisaliśmy na wstępie.

Listen on Spreaker.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej