Certyfikat energetyczny 2023 - dla jakiego mieszkania i domu obowiązkowy? Jaki to koszt?

2023-05-15 17:12
Certyfikat energetyczny
Autor: gettyimages Certyfikat energetyczny obowiązkowy od 28 kwietnia 2023. Jego wykonanie jest dodatkowym kosztem dla właścicieli nieruchomości

Certyfikat energetyczny budynku jest obowiązkowy od 28 kwietnia 2023. Dla jakiego mieszkania i domu certyfikat energetyczny jest potrzebny? Kto wydaje certyfikat energetyczny? Ile kosztuje wykonanie dokumentu? Na jaki okres certyfikat jest ważny i kiedy ważność traci?

Spis treści

 1. Certyfikat energetyczny 2023 - od kiedy obowiązkowy?
 2. Certyfikat energetyczny 2023 - dla jakiego budynku?
 3. Certyfikat energetyczny 2023 - dla jakiego mieszkania?
 4. Ile kosztuje certyfikat energetyczny?
 5. Jaka kara za brak świadectwa energetycznego?
 6. Kto wydaje certyfikat energetyczny?
 7. Dokument na papierze i w wersji elektronicznej
 8. Jaki termin ważności certyfikatu?
 9. Kiedy certyfikat energetyczny traci ważność?

Certyfikat energetyczny 2023 - od kiedy obowiązkowy?

Od 28 kwietnia 2023 weszły przepisy, które wprowadziły obowiązek posiadania certyfikatu energetycznego budynku. Każdy nowo wybudowany, oddany do użytku dom musi mieć taki certyfikat. Jest on wymagany przy odbiorze. Te zmiany są też ważne dla osób, które zamierzają sprzedać lub wynająć nieruchomość. Świadectwo charakterystyki energetycznej musi mieć też każdy dom i mieszkanie - sprzedawane lub wynajmowane.

Certyfikat energetyczny 2023 - dla jakiego budynku?

Od 28 kwietnia 2023 certyfikat energetyczny jest wymagany dla:

 • wszystkich nowych budynków - wymagane do zawiadomienia o zakończeniu budowy lub przy udzieleniu pozwolenia na użytkowanie,
 • budynków wybudowanych na podstawie projektów budowlanych zatwierdzonych decyzjami przed 19 września 2020,
 • budynków o powierzchni użytkowej powyżej 500 m², w których świadczone są usługi dla ludności - właściciele lub zarządcy takich budynków będą musieli kopię certyfikatu umieszczać w widocznym miejscu.
Certyfikat energetyczny - co to jest?

To dokument, który określa wielkość zapotrzebowania budynku lub jego części na energię. Świadectwo charakterystyki energetycznej uwzględnia energię potrzebną do ogrzewania budynku, wentylacji, klimatyzacji, przygotowania c.w.u. W dokumencie zawarte są dane o wskaźniku rocznego zapotrzebowania na energię końcową, nieodnawialną energię pierwotną, energię użytkową, udział odnawialnych źródeł energii w rocznym zapotrzebowaniu na energię końcową, jednostkową wielkość emisji CO2. Dla użytkownika domu czy mieszkania najważniejszy jest wskaźnik rocznego zapotrzebowania na energię końcową, ponieważ pozwala oszacować koszty związane z utrzymaniem nieruchomości.

Certyfikat energetyczny 2023 - dla jakiego mieszkania?

Świadectwo energetyczne jest obowiązkowe w przypadku sprzedaży lub najmu każdego lokalu. Jeśli mamy zamiar:

 • sprzedać lub wynająć mieszkanie, musimy okazać dokument nabywcy czy przyszłemu lokatorowi,
 • kupić czy wynająć mieszkanie, świadectwo powinniśmy otrzymać zarówno od dewelopera, jak i osoby prywatnej podczas zawierania transakcji.

W tym przypadku pojawia się nowy obowiązek dla deweloperów. Nie mogą oni jak dotąd sporządzać świadectwa dla całego budynku. Świadectwo charakterystyki energetycznej musi mieć każde mieszkanie.

Ile kosztuje certyfikat energetyczny?

Od dłuższego już czasu cena wykonania certyfikatu energetycznego domu jednorodzinnego wynosiła ok. 500 - 600 zł, mieszkania 300 - 400 zł. Aktualnie te ceny są trochę wyższe. Dla mieszkania ceny zaczynają się od 300 zł, dla domu jednorodzinnego od 600 do nawet 1500 zł.

Na certyfikat trzeba też teraz trochę poczekać, gdyż zapotrzebowanie na ten dokument znacznie wzrosło.

Jaka kara za brak świadectwa energetycznego?

Za brak świadectwa charakterystyki budynku grozi kara grzywny do 5000 zł.

Przekazanie świadectwa energetycznego

Przekazanie dokumentu następuje w trakcie podpisywania aktu notarialnego kupna-sprzedaży domu czy mieszkania. Obowiązkiem notariusza będzie odnotowanie w akcie notarialnym przekazanie go kupującemu.

W przypadku najmu mieszkania dokument otrzymuje lokator przy zawieraniu umowy.

Kto wydaje certyfikat energetyczny?

Dokument mogą przygotować wyłącznie osoby z uprawnieniami. Ustawa wskazuje, że taka osoba musi mieć ukończone studia wyższe inżynierskie (inżynier architekt, inżynier architekt krajobrazu, magister inżynier architekt, magister inżynier architekt krajobrazu, inżynier pożarnictwa lub magister inżynier pożarnictwa). Można mieć także ukończone studia podyplomowe z zakresu charakterystyki energetycznej, wykonywania audytów energetycznych, budownictwa energooszczędnego czy odnawialnych źródeł energii.

Wykaz osób uprawnionych do sporządzania świadectw charakterystyki energetycznej mieści się w rejestrze prowadzonym przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Dokument na papierze i w wersji elektronicznej

Certyfikat oprócz tradycyjnej wersji papierowej, będzie miało wersję elektroniczną z kwalifikowanym podpisem elektronicznym, podpisem zaufanym lub podpisem osobistym osoby uprawnionej. Wersja elektroniczna dokumentu musi zostać sporządzona w centralnym rejestrze charakterystyki energetycznej budynku i w razie potrzeby z niego wygenerowana.

Jaki termin ważności certyfikatu?

Dokument jest ważny przez 10 lat od dnia jego wykonania, pod warunkiem, że w budynku nie będą wykonywane żadne prace mające wpływ na jego zużycie energii, jak np. termomodernizacja. 

Certyfikat przekazany przed dniem wejścia w życie ustawy (28 kwietnia 2023) zachowuje ważność przez okres, na jaki został sporządzony.

Kiedy certyfikat energetyczny traci ważność?

Certyfikat traci ważność przed upływem terminu, jeśli zostaną przeprowadzone roboty budowlano-instalacyjne, w wyniku których zmianie ulegnie charakterystyka energetyczna budynku lub jego części (wymiana okien, ogrzewania, docieplenie itp.).

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej