Cena kawalerki w Warszawie nawet 20 tys. za metr. W innych miastach nie jest lepiej

2024-04-15 7:35
Wzrost cen mieszkań na rynku wtórnym
Autor: Szymon Starnawski Kawalerki w Warszawie już po 20 tys. zł za metr

Jakie są aktualne ceny kawalerek w Polsce? Ile trzeba zapłacić za kawalerkę w Warszawie i innych miatsach? Ceny mieszkań w Polsce przebijają kolejne bariery cenowe. Na przestrzeni ostatnich siedmiu lat cena metra kwadratowego we wszystkich miastach w Polsce uległa podwojeniu. Czy jest szansa na spadek cen mieszkań?

Spis treści

 1. Dlaczego mieszkania drożeją?
 2. Jakie są ceny mieszkań w Warszawie? Jaka cena kawalerki?
 3. Ceny kawalerek w Warszawie i innych miastach
Ocieplenie i wykończenie ścian zewnętrznych. Szkoła budowania

Dlaczego mieszkania drożeją?

Polska ma z mieszkaniami dwa problemy i to od lat. Buduje się ich za mało i każdy Polak chce mieć je na własność. Do nich dołącza jeszcze niskie oprocentowanie lokat i podatek od zysków kapitałowych, co prowadzi do sytuacji, że wszyscy, którzy mają pieniądze lokują je właśnie w mieszkania.

Trwa wyścig o lokale między tymi których stać, a tymi którzy chcą kupić dla siebie. Tak nakręca się spirala popytu, a mieszkań buduje się coraz mniej. Poszukiwane są mieszkania od deweloperów oraz coraz częściej na rynku wtórnym, gdzie zainteresowanie przełożyło się na potężne podwyżki.

Jakie są ceny mieszkań w Warszawie? Jaka cena kawalerki?

Stolica zazwyczaj otwiera rankingi cen mieszkań. Cała Polska chce mieszkać w Warszawie – choć to duża przesada, ale faktem jest, że do Warszawy na studia i do pracy przyjeżdżają mieszkańcy nie tylko sąsiednich miast i województw. Mieszkańców wciąż przybywa, co podbija stawki zarówno za wynajem, jak i kupno. Niedobór mieszkań na rynku pierwotnym zrodził ogromne zainteresowanie mieszkaniami na rynku wtórnym. Ich ceny poszybowały w ciągu ostatniego roku bardzo wysoko. W 2023 (w porównaniu z rokiem 2022) cena mieszkań na rynku wtórnym była wyższa o ok. 15%. Ceny ciągle rosną. Według analizy portalu zametr.pl średnia cena mieszkania w stolicy wynosi obecnie 18 901 zł za m² i wzrosła o 1,4% od połowy marca. Średnie ceny mieszkań najmniejszych - kawalerek - przekroczyły 20 000 zł za metr kwadratowy, jak podaje forsal.pl.

Ceny kawalerek w Warszawie i innych miastach

Z popularnego portalu nieruchomości Otodom wybraliśmy garść aktualnych ofert małych mieszkań i kawalerek z rynku wtórnego. Ceny szczególnie w Warszawie mogą szokować. Te najwyższe dotyczą małych mieszkań luksusowo i nowocześnie urządzonych w prestiżowych lokalizacjach.

Ceny kawalerek w Warszawie

 • Ursynów, 37 m², cena 21 595 zł/m²,
 • Śródmieście, 26,7 m², cena 24 963 zł/m²
 • Wola, 35 m², cena 39 714 zł/m²
 • Praga Południe, 19 m², cena 22 316 zł/m²
 • Ochota, 18 m², cena 18 972 zł/m².

Ceny kawalerek w Krakowie

 • Nowa Huta, 27,5 m², cena 18 832 zł/m²,
 • Śródmieście, 20,4 m², cena 25 931 zł/m²,
 • Podgórze, Kurdwanów, 35 m², cena 14 023 zł/m²,
 • Stare Podgórze, 29 m², cena 21 724 zł/m²,
 • Krowodrza, 25,3 m², cena 18 933 zł/m2.

ceny kawalerek w Gdańsku

 • Przymorze Wielkie, 22 m², cena 19 909 zł/m²
 • Śródmieście, 25 m², cena 15 898 zł/m²,
 • Śródmieście, 31,3 m², cena 20 767 zł/m²,
 • VII Dwór, 25 m², cena 16 843 zł/m²,
 • Oliwa, 31 m², cena 17 419 zł/m².
Czy jest szansa na tańsze mieszkania w 2024?

Rafał Lorek, Członek Zarządu PORT Development

Patrząc na obecną sytuację rynkową, jesteśmy właśnie w przededniu kolejnej fali wzrostowej cen nieruchomości, choć dużo mniejszej niż w 2023 roku. Wydaje się, że dwa czynniki będą tutaj głównym motorem wzrostów. Nowy program rządowy preferencyjnych zakupów mieszkań oraz obecny wzrost wynagrodzeń. Co ważne, wzrost wynagrodzeń spowoduje, że miesiąc po miesiącu udział potencjalnych rat kredytowych w dochodach miesięcznych będzie malał nawet bez obniżek stóp procentowych. A to oznacza, że jesienią 2024 roku wzmożone zakupy staną się faktem. Mieszkania o małym metrażu, takie jak kawalerki, są i będą nadal w cenie. Mimo, że ich nominalna cena za metr kwadratowy jest relatywnie bardzo wysoka, to dzieje się tak dlatego, że łatwiej je wynajmować (w grę wchodzi również najem krótkoterminowy), a po drugie dlatego, że łączna cena zakupu mieszkania za mały metraż jest po prostu bardziej dostępna dla większej ilości nabywców, stąd widzimy na rynku wzrost cen tego typu mieszkań. I będzie on kontynuowany.

Wszystkie te podwyżki cen mieszkań nie nastrajają optymistycznie. Według specjalistów ceny mieszkań w 2023 podbił program Bezpieczny kredyt 2%. W tym roku ma ruszyć kolejny program wspierający zakup mieszkania - Mieszkanie na start, który najpewniej ponownie wywinduje ceny.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej