Bon energetyczny od 1 lipca 2024 - kto dostanie dofinansowanie? Więcej szczegółów!

2024-06-11 8:17
Bon energetyczny 2024
Autor: Szymon Starnawski/Grupa Murator Bon energetyczny będzie dla tych, dla których ceny energii nie będą akceptowalne - wskazała Paulina Hennig-Kloska

Kto otrzyma bon energetyczny? Dofinansowanie do prądu dostanie prawie 3,5 mln gospodarstw domowych, jak szacuje resort klimatu. Bon energetyczny ma zrekompensować wzrost cen prądu od 1 lipca 2024 roku. Nowe świadczenie będzie wypłacane jednorazowo. Ile wyniesie? Co wiadomo?

Spis treści

  1. Jaka podwyżka cen prądu w 2024?
  2. Dla kogo bon energetyczny w 2024? Ważny będzie dochód
Rozmowy Plusa: Innowacyjny produkt firmy Corab - gruntowa pompa ciepła wchodzi na rynek!
Materiał sponsorowany

W lipcu ceny energii zostaną odmrożone. Jednak, jak obiecuje minister klimatu Paulina Hennig-Kloska dochodzenie do cen rynkowych będzie etapowe, a nie skokowe. Dla osób w trudnej sytuacji finansowej przewidziane będzie dodatkowe wsparcie - bon energetyczny.

Jaka podwyżka cen prądu w 2024?

Ceny taryfowe są już obecnie o 31,3% niższe w stosunku do 2023 r.; wyższa o 2,9% jest cena za dystrybucję. Być może w drugiej połowie roku uda się ceny obniżyć jeszcze bardziej. To oczywiście nie wpływało dotychczas na cenę u prądu u indywidualnych odbiorców, dla których stosowane były jeszcze niższe taryfy, ale tylko w ramach limitu. Bez zamrożenia ceny prądu odbiorca zapłaciłby 740 zł za limitowe 1000 kWh, czyli 328 zł więcej i jest to cena zbliżona do tej jaką odbiorcy płacą po przekroczeniu limitu zużycia.

W wywiadzie dla „Faktu” minister Hennig-Kloska uspokaja Polaków, że w rozważanym scenariuszu przywracania mechanizmów rynkowych cen prądu wzrost cen jest przewidziany na poziomie ok. 30 zł miesięcznie.

Dla kogo bon energetyczny w 2024? Ważny będzie dochód

Pakiet ustaw dotyczących cen energii trafił pod obrady rządu. Pomoc dla najbardziej potrzebujących będzie rozdzielana w formie bonu energetycznego.

Według ostatnich doniesień bon energetyczny ma uwzględniać sześć progów: od gospodarstw jednoosobowych do tych, w których mieszka sześć i więcej osób. Nie wiadomo jeszcze jaką formę przybierze zapowiedziany bon energetyczny. Wysokość bonu jeszcze nie jest znana, ani dokładny termin wprowadzenia.

"Przy rozdzielaniu bonu będzie kryterium dochodowe, będziemy to przeliczać na osobę w rodzinie, premiując jednoosobowe gospodarstwa, bo u seniorów wydatki na ciepło i energię stanowią nawet 70% budżetu" - dodała Paulina Hennig-Kloska.

Szefowa MKiŚ powiedziała, ze rozważane są dwa warianty - minimalny wariant zakłada, że na pomoc może liczyć 3,5 mln gospodarstw domowych" - powiedziała Hennig-Kloska. Wyjaśniła też, że bon będzie świadczeniem wypłacany jednorazowo.

11 kwietnia projekty ustaw o bonie energetycznym powinny trafić pod obrady Stałego Komitetu Rady Ministrów. Tydzień później mógłby przyjąć go rząd. Przed końcem miesiąca przepisy uchwaliłby Sejm, a na początku maja - Senat - pisze "Dziennik Gazeta Prawna".

Najdroższe pałace na sprzedaż na Dolnym Śląsku. Zobacz zdjęcia

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej