Dodatek elektryczny 2024 - czy w 2024 będzie dodatek elektryczny?

2024-03-17 17:55
Dodatek elektryczny 2024
Autor: Getty Images Dodatek elektryczny 2024 - czy będą dopłaty do prądu w tym roku?

Ceny prądu od co najmniej dwóch lat przyprawiają o ból głowy w wielu gospodarstwach domowych. I choć w tym roku nieznacznie spadły w porównaniu do 2022 r., to wciąż są wysokie. Szczególnie dotkliwie przekonują się o tym osoby, które ogrzewają domy przy użyciu energii elektrycznej. Czy mogą liczyć w tym roku na wsparcie od państwa? Podpowiadamy.

Spis treści

 1. Co to jest dodatek elektryczny?
 2. Czy w 2024 będzie wypłacany dodatek elektryczny?
 3. Co to jest dodatek osłonowy?
 4. Ile wynosi dodatek osłonowy?
 5. Jak złożyć wniosek o dodatek osłonowy?
Szkoła Budowania: Otoczenie Domu

Co to jest dodatek elektryczny?

W zeszłym roku dużym wsparciem dla gospodarstw domowych był dodatek elektryczny. To świadczenie przeznaczone dla osób, które zużywają energię elektryczną do ogrzewania, ale także dla tych, którzy korzystają z pomp ciepła. Dodatek wynosił 1 000 lub 1 500 zł. Ta wyższa kwota przeznaczona była dla tych, którzy rocznie zużywają ponad 5 MWh energii elektrycznej.

W gospodarstwach domowych, w których działała pompa ciepła można było otrzymać dodatek tylko wówczas, jeśli w domu nie było zainstalowanej instalacji fotowoltaicznej.Świadczenie przysługiwało w tych domach, w których głównym źródłem ogrzewania była energia elektryczna. Gospodarstwa domowe, które wnioskowały o dodatek węglowy lub odnośnie innych źródeł ciepła, a ich wniosek został pozytywnie rozpatrzony, także nie otrzymywały już dodatku elektrycznego. Więcej o ubiegłorocznej formie wsparcia można przeczytać w artykule dodatek elektryczny 2023.

Czy w 2024 będzie wypłacany dodatek elektryczny?

Niestety, w bieżącym roku nie będzie wypłacany dodatek elektryczny. Natomiast gospodarstwa domowe, które zużywają energię elektryczną do ogrzewania domu np. wykorzystując pompy ciepła, mogą w tym roku liczyć tylko na siebie. Jedyną formą wsparcia jest dodatek osłonowy. To jednak niewielki zastrzyk finansowy, w porównaniu z kosztami ogrzania domu prądem, jeśli gospodarstwo nie posiada własnej mikroinstalacji produkującej energię. Poza tym obowiązują kryteria dochodowe.

Co to jest dodatek osłonowy?

Dodatek osłonowy to wsparcie dla gospodarstw domowych, które zmagają się z wysokimi kosztami energii elektrycznej. Świadczenie pierwszy raz zostało wypłacone w 2022 r., ale było przydzielane także w 2023 r. Również zaplanowano je na ten rok, jednak dodatek przysługuje obecnie tylko przez sześć miesięcy, do 30 czerwca. Świadczenie przyznawane jest na podstawie wysokości dochodów, dlatego, by otrzymać dodatek, dochody nie powinny one przekroczyć:

 • 2100 zł miesięcznie w gospodarstwie jednoosobowym,
 • 1500 zł na osobę miesięcznie w gospodarstwie wieloosobowym.

Ile wynosi dodatek osłonowy?

Wysokość dodatku uzależniona jest od liczby osób zamieszkujących gospodarstwo domowe. Podstawą do obliczenia dodatku są kwoty z 2022 r., ale pomniejszone o połowę. Wynika to z faktu, że to jednorazowe świadczenie obecnie przewidziane jest jedynie na pół roku. Wysokość dodatku osłonowego wynosi:

 • 228,80 zł dla gospodarstwa domowego jednoosobowego,
 • 343,20 zł dla gospodarstwa domowego składającego się z 2 do 3 osób,
 • 486,20 zł dla gospodarstwa domowego składającego się z 4 do 5 osób,
 • 657,80 zł dla gospodarstwa domowego składającego się z co najmniej 6 osób.

Jak złożyć wniosek o dodatek osłonowy?

Wnioski można składać na dwa sposoby. Przede wszystkim wypełniony formularz można złożyć w odpowiednim do miejsca zamieszkania urzędzie gminy. Ale także wniosek można wysłać elektronicznie za pomocą platformy ePUAP. Termin składania wniosków to 30 czerwca 2024 r.

Przeczytaj też o ryczałcie energetycznym przyznawanym przez ZUS, jako dodatek do świadczeń emerytalno-rentowych na pokrycie kosztów energii elektrycznej, cieplnej i gazu

Listen on Spreaker.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej