Będzie zakaz sprzedaży samochodów spalinowych! Od kiedy?

2023-01-23 14:58
Zakaz sprzedaży aut z silnikiem spalinowym
Autor: Getty Images Zakaz sprzedaży aut z silnikiem spalinowym - znana jest data

Zakaz sprzedaży samochodów spalinowych jest pewny. Parlament Europejski przegłosował wykluczenie diesli i aut benzynowych z ruchu drogowego. Koniec sprzedaży i rejestracji samochodów z silnikiem spalinowym dotyczy także Polski. Od kiedy będziemy mogli kupić tylko samochód zeroemisyjny?

Spis treści

  1. Od kiedy zakaz sprzedaży samochodów spalinowych?
  2. Redukcja emisji CO2 o 100% do 2035
  3. Zakaz sprzedaży aut spalinowych od 2035 nierealny?

Spis treści

  1. Od kiedy zakaz sprzedaży samochodów spalinowych?
  2. Redukcja emisji CO2 o 100% do 2035
  3. Zakaz sprzedaży aut spalinowych od 2035 nierealny?

Od kiedy zakaz sprzedaży samochodów spalinowych?

Po europejskich drogach będą jeździć tylko samochody bezemisyjne - to jeszcze daleka przyszłość. Ale wiadomo już od kiedy będzie zakaz kupowania, tym samy rejestracji, samochodów spalinowych. Ta data to 2035 rok.

Pojazdy bezemisyjne mają zastąpić spalinowe do 2035 roku w 100%. Oznacza to, że za 12 lat nie kupimy już auta z silnikiem spalinowym. Plan obcięcia emisji dwutlenku węgla dotyczy zarówno samochodów osobowych, jak i dostawczych.

Redukcja emisji CO2 o 100% do 2035

Projekt przewiduje też zaostrzenie obecnych norm. Oznacza to natychmiastowe obciążenie producentów aut obowiązkiem redukcji emisji spalin przez sprzedane samochody - o 20% do 2025 roku, 55% do 2030, aż w końcu 100% do 2035. Aby spełnić te wymogi producenci będą musieli stopniowo zwiększać sprzedaż samochodów elektrycznych.

Rada Unii Europejskiej i Parlament Europejski 27 października 2022 zawarły porozumienie dotyczące bardziej rygorystycznych norm emisji CO2 dla nowych samochodów osobowych i dostawczych, oznaczający odejście od sprzedaży nowych aut z silnikami spalinowymi do 2035 roku. Jest to pierwszy uzgodniony wniosek z pakietu Fit for 55, którego celem jest redukcja emisji CO2 o 100% do 2035 r.

Zakaz sprzedaży aut spalinowych od 2035 nierealny?

- Patrząc na rozwój stacji ładowania i elektromobilności w Europie uważam, że zakaz rejestracji nowych aut spalinowych od 2035 roku jest nierealny - powiedziała 21 stycznia minister klimatu i środowiska Anna Moskwa. Dodała też, że w tej kwestii Polska jest w mniejszości w Unii Europejskiej.

Anna Moskwa stwierdziła jednocześnie, że "kryzys i racjonalność zdecydują o przebiegu tego procesu". Minister zaznaczyła, że Polska cały czas inwestuje w elektromobilność, ale w tempie adekwatnym do tempa jej rozwoju, bez przymusu, a bardziej motywująco np. przez instrumenty finansowe. "Tylko w taki sposób ta transformacja może się odbyć" - dodała.

Źródło: PAP

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej